Co se odehrává v berlínských klubech, kde se nesmí fotit? Kniha Berlin Lust Petera Dobiase odhaluje tajemství, budete se červenat
Straight friendly
Zdroj: Foto se svolením Petera Dobiase

Co se odehrává v berlínských klubech, kde se nesmí fotit? Kniha Berlin Lust Petera Dobiase odhaluje tajemství, budete se červenat

Pro ty, kdo v berlínském klubu KitKat pařili, je to milá vzpomínka na žhavé noci. Těm, kdo se dovnitř nikdy nedostali, nechává kniha Berlin Lust nahlédnout do magického prostředí, které dráždí a fascinuje. Velkoformátová publikace fotografa Petera Dobiase vzbuzuje radost, slast a především hlasité: Wow! Fotky přitom nikdy neměly být publikovány.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
21. 10. 2021

Není party, kterou bych nefotil

Peter od roku 2014 pracoval jako oficiální fotograf v legendárním klubu KitKat. Jeho úkolem bylo dělat účastníkům skupinové portréty na památku. Jenže mezitím se nudil a fotil si pro sebe, co ho zaujalo. „Prostě jsem šel kolem a řekl: Ukaž mi péro! Cvak!“ vzpomíná fotograf. Spousta lidí ani netušila, že je v tu chvíli fotí. Prostředí klubu je plné světel a laserů, jednoho dalšího záblesku si nikdo nevšiml. 

Tebe jsem někdy fotil

„Letos v květnu během covidu k nám přišla na party jedna holka. Mám fotografickou paměť, takže jsem hned věděl, že jsem ji někdy fotil. A z ní vypadlo, že byla číšnicí v KitKatu,“ popisuje Peter okamžik, který rozhodl o vzniku knihy. Vybavil si fotku s touto ženou a šel ji hledat do svého archivu. Byla na snímku z roku 2016. Přitom si prohlížel další fotky z té doby a připadaly mu úžasné. Rozhodl se, že by neměly jen ležet v šuplíku. 

„Vždycky měl fascinovaly velké barevné knihy – coffeetable books. Měl jsem přes 40 tisíc fotek z parties a vybral z nich 500 nejlepších,“ říká Peter. Pak už se snímky samy začaly přirozeně řadit do obrazového příběhu jedné dlouhé noci.

Večer začíná frontou před klubem. Pak lidé dostanou razítko a uvnitř se převlékají do svých pečlivě sestavených outfitů. „Na začátku je to takové milé, hodné a pak přijde střih. Drogy samozřejmě k party patří, ta kniha nic neskrývá. Ale není to jen o nich,“ popisuje dění Peter a pokračuje: „Jak to začne být nejzajímavější, lidi jsou najednou rozmazaní. Ke konci se ještě všichni snaží, ale už to nefunguje, protože je pozdě. Je čas jít domů.“ Ukazuje na jednu z posledních fotek, kde odpočívá nahý muž se zvadlým penisem.

Po tomhle už mě nic nepřekvapí

Peter přiznává, že tento typ party není zrovna pro něj. Neměl svůj vlastní harness (kožený postroj), mezi bavícími se lidmi se pohyboval v obyčejném tričku. Byl jediný, koho v takovém oblečení pustili dovnitř. „Nemám s tím nic společného, nevyhledávám to. Ale celé to dění tam vidím esteticky. Ty lidi, ty shows, tolik motivů… je to pro mě fascinující.“

Nikdy neměl problém s tím, co fotí. Některé z fotografií v knize pocházejí z fetish a leather party Folsom Europe v Berlíně – Peter pro Folsom dva roky fotil i kampaně. Zároveň ale tvrdí, že po tom, co na těchto parties zažil, ho už nejspíš nic nepřekvapí. „Ten klub je opravdu dirty místo, kluci tam sedí u pisoáru a čekají, aby je tam někdo s prominutím pochcal. Nikoho nenapadne říct, že je to perverzní,“ podělil se o dojmy.  

<Path> Nový gay klub Queen’s již za 2 týdny!Zdroj:

Nezapomeň, že jsi tady pracovně

Pohybovat se s těžkým fotoaparátem celou noc po klubu, v němž byly až dva tisíce lidí, bylo fyzicky náročné. Peter prozradil, že se na začátek obvykle vzpružil drinkem a pak vyrazil do davu vysvlečených, zpocených těl. „Nesměl jsem být ale opilý, abych neztratil foťák nebo aby mi ho někdo třeba nepolil,“ popisuje.

„Samozřejmě že jsem tam měl taky sex,“ přichází konečně přiznání. Jenže s obřím foťákem přes rameno a jako jediný v tričku se nemohl v davu nahých mužů snadno schovat. „Klub manažer pak dostal stížnosti: ´Ten váš fotograf tam někde šu*á na záchodě! Byl v kabince s někým už pětkrát!´ Pak jsem od manažera dostal napomenutí, že jsem tam pracovně, tak ať si dávám pozor,“ směje se Peter.

Klub je jejich domovem

Není divu, že řada účastníků zábavy nechce být na fotkách poznat. „Oni přiletí do Berlína z celého světa. Jen ty outfity stojí obrovské peníze – a oni mají čtyři na víkend. K tomu hotely, letenky. Lidé, kteří tyto akce navštěvují, mají obvykle ve svém běžném životě vyšší postavení. Takže někdy nechtějí být vidět v takovém klubu,“ vysvětluje Peter. Ti, kdo jsou v jeho knize, tím ovšem žijí. Klub je jejich domov. Ukazuje přitom na fotky blonďaté bankéřky s přelepenými bradavkami, která o víkendech dělá DJku. Vzadu za ní trčí do vzduchu něčí nohy při zřejmém sexuálním aktu.

Peter musel sehnat souhlas od všech 33 lidí, kteří jsou na fotkách v knize identifikovatelní. Některé dohledával přes Facebook, jestli je někdo nezná. Například domina Natasha z Pig Party se mezitím odstěhovala do Kanady. Souhlas s použitím své fotky dala, ale z její povýšené (jak jinak) komunikace bylo jasné, že od toho moc neočekává. Když jí pak Peter knihu poslal poštou, přišla mu od ní nadšená reakce: „Wow! To jsem vůbec nečekala. To je krásná vzpomínka na moje mládí!“

Ne všichni se ale vydání knihy dožili. Třicetiletý model a kamarád Nicola, jehož Peter znal a fotil od roku 2013, se týden před křtem knihy Berlin Lust předávkoval. I to patří k realitě berlínských parties, které stojí na chemsexu.

<Path> Zpívejte Happy Birthday, PlanetRomeo slaví narozeniny! Uhodnete, jak stará je tato legendární gay seznamka?Zdroj:

Jak se paří v Berlíně

Berlínská klubová scéna je podle Petera unikátní v tom, že nabízí úplně všechno. To, co člověk požaduje, může v Berlíně mít. A lidé tam létají ze všech koutů Evropy, aby to zažili. „Celý měsíc chodí do fitka, šetří peníze, nakupují kostýmky a pak vyrazí do Berlína na party,“ říká fotograf.

„Kluby mají dress code, v normálním oblečení dovnitř nikoho nepustí. V nejhorším případě si můžeš sundat tričko. To není jako nějaká diskotéka, kam si jen tak přijdeš večer zatančit a pak jdeš hned domů,“ popisuje. Telefony se musí nechat v šatně, ochranka prohledává tašky i kapsy. „Dvě hodiny stojíš ve frontě, pak se dostaneš na řadu, zeptají se tě na dvě otázky a uslyšíš: „Hele, tak dneska ne. Děkujeme, na shledanou!“ Ty kluby si totiž vybírají mix lidí, který se tam hodí – aby to nebylo moc hetero, ani moc homo.“

A proč tam nejsem já?

Po covidové pauze jsou parties zpět a Peter hned dostal pozvání, ať přijde fotit. „Musím si to rozmyslet. Jít po pracovním týdnu o víkendu na party a být tam do šesti do rána, to už moc nedávám. Už je mi přes čtyřicet,“ směje se.

Zatím se věnuje distribuci své knihy Berlin Lust, kterou vydal vlastním nákladem v počtu 1000 kusů. Z tiskárny v Estonsku mu přišly tři palety knih o celkové váze 1,3 tuny. „Sám jsem je vytahal do bytu na mezipatře v třetím poschodí. A teď je zase nosím postupně dolů na poštu,“ popisuje život samonakladatele. Do každé knihy před odesláním vepíše osobní vzkaz. Peter má radost, že kniha budí skvělé ohlasy. Vůbec nejčastější reakce na ni je: „A proč tam nejsem já?“

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop