
Nejlepší prevencí nákazy HIV není kondom, ale léky, které jsou i na českém trhu. Dle nové studie mohou nemoc zcela vymýtit
PrEP jako game changer
Virus HIV/onemocnění AIDS bylo po dlouhé roky prakticky rozsudkem smrti. Ačkoliv věda za několik desítek let zkoumání viru učinila mnohé kroky kupředu a je-li nákaza odhalena včas, je život HIV-pozitivních co do kvality prakticky srovnatelný se životem „běžné“ (jinak zdravé) populace, plně vyléčit HIV zatím nelze. Zatímco ale donedávna byl jediným nástrojem prevence bezpečný sex (sex s ochranou), celou situaci významně změnila tzv. pre-expoziční profylaxe (PrEP), specificky přípravek Truvada, který byl v USA schválen k užití již v roce 2004. Navzdory jisté míře počáteční nedůvěry následovala řada výzkumů vztahujících se k efektivitě PrEP – a jak naznačují výsledky nejnovější rozsáhlé studie mezi skupinou téměř 10 000 vysoce rizikových mužů, přenos HIV mezi nimi poklesl o celých 90 %.
Prevence jako cesta ke zbavení se neléčitelného viru
Podle výzkumu, který probíhal mezi lety 2016/2019 a jehož výsledky byly nyní zveřejněny, tedy PrEP funguje mimořádně dobře. Jak shrnul Andrew Grulich, jenž výzkum vedl, „v dané skupině je předpokládaný přenos viru bez PrEP přibližně na hodnotě 20 nakažených na 1 000 osob, při podávání PrEP však tato hodnota klesla na 2 nakažené na 1 000 osob. To je opravdu úžasně efektivní zásah.“ Muži, kteří se během výzkumu HIV nakazili, pak dle slov Grulicha přípravek neužívali denně tak, jak je doporučováno k plné ochraně. „Nezaznamenali jsme žádné případy nákazy u mužů, kteří dodrželi pravidla užívání PrEP,“ doplnil.
PrEP je přitom jako prevence skvělým způsobem, jak mít nejen sexuální život, ale především zdraví plně pod kontrolou, což – mimochodem – tvrdí i jeho uživatelé. „Užívání PrEP mi umožnilo převzít plnou odpovědnost za své zdraví, a to bez ohledu na HIV status druhé osoby,“ shrnul třicetiletý Tony Nhan, který se do výzkumu zapojil. Dle jeho slov mu užívání PrEP také pomohlo zbavit se strachu z prasknutí kondomu a snížilo obavy a stigma spojené s testováním na HIV. „Musíme zapracovat také na snížení stigmatu spojeného s testováním – to by se mělo stát běžnou součástí každodenního života tak, aby se již nebylo nutné před ostatními stydět,“ dodal.
Ovšem i mimo popisovanou studii má zpřístupňování PrEP skvělé výsledky. V australském Novém Jižním Walesu od chvíle, kdy byl přípravek „puštěn do oběhu“ (nejprve zdarma a následně měsíční dávka za cca 40 dolarů), poklesla míra přenou HIV mezi gayi a bisexuálními muži o 40 % a na předměstích Sydney dokonce o 70 %. „Tato čísla jsou mimořádná a také nám ukazují, jaký potenciál PrEP má, je ale třeba jej dále rozšířit. PrEP zcela mění pravidla hry a umožňuje nám odvážit se snít o kompletní eliminaci HIV,“ shrnul Grulich s tím, že „prevence je kritickým aspektem pro eliminaci všech infekčních nemocí – a když se spojí zdroje, komunitní vzdělávání a robustní výzkum založený na důkazech, dobrá politika a praxe, zlepší se tak zdravotní situace celé společnosti.“
Zdroj: Giphy
PrEP v praxi
V praktické rovině není užívání a ani získání PrEP nijak komplikované, a to již ani v českých podmínkách. PrEP je určen osobám HIV negativním, u nichž je (z jakýchkoliv důvodů) vysoké riziko nákazy virem HIV. V Česku je PrEP k dispozici zatím výhradně na lékařský předpis – nutností je tedy návštěva lékaře a absolvování souvisejících vyšetření (tj. získat PrEP je reálně možné cca do dvou týdnů od první lékařské kontroly). První dávka je předepisována na jeden měsíc – a po další kontrole u lékaře se interval prodlužuje na tři měsíce (tj. je třeba počítat se čtvrtletními průběžnými kontrolními vyšetřeními, zejména testy na HIV a další pohlavní nemoci, ale také kontrolou funkce ledvin). Klasickým režimem užívání je jedenkrát denně vždy ve stejnou dobu, další variantou je ale také užívání nárazové – tj. dvě tablety 2-24 hodin před plánovanou sexuální aktivitou, jedna tableta 24 hodin od tohoto užití a poslední – čtvrtá – tableta o dalších 24 hodin později.
Zatímco v Česku se pojišťovny k úhradě PrEP stále nemají, Austrálie již vypracovala rozsáhlý plán, který počítá s eliminací HIV v celé zemi do roku 2025 a také souvisejícími investicemi ve výši více jak 50 milionů dolarů. Pre-expoziční profylaxe by tak měla být např. běžně (a bez lékařského předpisu) dostupná v lékárnách, a to pro každého bez ohledu na vízový status (tedy i cizincům).
Na druhou stranu je třeba říci, že to není tak dávno, kdy v Česku měsíční dávka PrEP stála více jak 10 000 Kč, nyní se (díky zásahu Státního ústavu pro kontrolu léčiv v roce 2019) balení o 30 tabletách (tedy dávka na jeden měsíc pravidelného denního užívání) pohybuje cenově okolo tisícovky. Není to sice málo, ale rozhodně se již jedná o částku, která za jistotu zdraví nepochybně stojí.