Proč muži nepoužívají kondomy? Důvodů je mnoho, svůj vlastní mají i gayové
LGBT+
Zdroj: AdobeStock

Proč muži nepoužívají kondomy? Důvodů je mnoho, svůj vlastní mají i gayové

Venerologové bijí na poplach. Počet nakažených pohlavně přenosnými nemocemi, jako jsou kapavka či chlamydie, od minulého roku stále stoupá. Jenomže pánům se používat prezervativy prostě nechce. V čem to vězí?
Petr Opršal Petr Opršal Autor
20. 3. 2019

Nechráněný sex je tak... snadný

Předem je třeba říct, že i tady platí pravidlo o tom, že kde stačí k vysvětlení lidská nepozornost či hloupost, netřeba předpokládat zlý úmysl. „Je to pro mne příjemnější a partnerkám to také většinou vyhovuje,“ řekl serveru Men’s Health student David, který prý měl nechráněný sex s přibližně dvaceti partnerkami. „Když to na vás přijde, tak prostě nepřemýšlíte nijak logicky,“ dává mu za pravdu Angel, pětatřicetiletý učitel, který od svých dvaceti kondomy zásadně nepoužívá. „Není to ta nejchytřejší věc, ale pravidelně chodím na kontroly a nikdy jsem se ještě ničím nenakazil.“

Pánové měli štěstí, ale rozhodně ho nemá každý. Nechráněný styk může skončit nejen nepříjemným svěděním ve stydké oblasti, ale i něčím daleko vážnějším. Kromě nemocí zmíněných v perexu pozvolna stoupá počet nakažených AIDS. Dnes už ale nejsou osmdesátá či devadesátá léta, kdy na tuto nemoc mladým lidem umírali jejich idolové, jako třeba Freddie Mercury, Liberace či Isaac Asimov. Mimochodem, i ten poslední slavný HIV+ Charlie Sheen se prý podle serveru TvTropes nakazil při jednom ze svých jediných dvou nechráněných náhodných sexuálních styků v životě.

<Path> TREND? „Sexuální ruleta“ – nová zábava španělské mládeže. Záměrný sex s HIV pozitivními přispívá i k šíření dalších pohlavně přenosných chorobZdroj:

Co vše tedy může (ne)použití prezervativu ovlivnit? Výzkumníci z Univerzity v Southamptonu zjistili, že existuje nepřímá úměrnost mezi atraktivitou a užíváním kondomů. Zaprvé, sebevědomí muži, kteří sami sebe považují za atraktivní, při sexuálním styku výrazně méně používají prezervativy. Zároveň se pak pánové přiznali, že čím žhavější jim připadá partner či partnerka, tím menší je pravděpodobnost, že by sami prezervativ použili. Takže jsme zase oklikou zpátky u toho, že ve chvílích, kdy se většina mozkových buněk přesune do varlat, má málokdo náladu ještě tahat z kapsy prezervativ.

Vysvětlení však opravdu není tak jednoduché. Podle serveru New York Times je tu ještě jeden zásadní faktor. Většině mužů prý nevyhovuje standardizovaná velikost kondomu, tedy cca 17 centimetrů. I když vám průzkumy mohou chtít napovídat ledacos, průměrné pánské přirození přeci jen bývá o nějaký ten centimetr kratší. Podle sexuoložky Debby Herbenick se tento "problém" týká dokonce více jak 80 % mužů. 

Důvod neužívání kondomů ale není jen psychologický, že by si pánové připadali nedostateční. „Pláštěnka“ má někdy prostě tendence klouzat, nebo se naopak zbytečně hromadit u kořene penisu. Prostě a jednoduše, není pohodlná.

A našlo by se ještě jedno vysvětlení, týkající se přímo gay komunity. Mnoho gayů podle serveru Catie kondomům prostě nevěří. Klasické tenké prezervativy podle nich nejsou vhodné na anální sex a mají tendenci praskat. "Důvod, proč gayové v osmdesátkách a devadesátkách umírali na AIDS daleko víc než heteráci, je v tom, že jim praskaly kondomy," tvrdí například LGBT aktivistka Rebecca Reinhardt. V tomto případě se ale jedná spíše o hrubé nepochopení statistik, které gayové paradoxně převzali od konzervaticů. Ti svého času výzkum dr. Dawn Smith o (ne)efektivitě kondomů citovali jako důkaz, že ani kondom je nezachrání. A teď ho vzali za svůj i mladí muží, kterým se nechce trápit s gumičkami.

"Můj výzkum skutečně ukazuje čísla, která všichni citují, ale v jiném kontextu. Je pravda, že gayové, kteří striktně používali kondomy, měli o 70 % nižší šanci, že by se AIDS nakazili. Nikdy jsme v ní ale neřešili selhání kondomů, jen jejich efektivitu. Prezervativ může prasknout, sklouznout nebo se jinak poškodit. Na vině ale bývá hlavně lidský faktor a špatné použití," řekla serveru Catie dr. Smith.

<Path> ROZHOVOR! Jiří Korytář: "Chcípni na AIDS!," psali mi lidéZdroj:

Ale kdybychom psali o tom, že spotřeba prezervativů světově klesá, zapomněli bychom na jednu kuriozní výjimku. Tou je podle nedávných zpráv ze serveru Novinky socialistická Kuba. Prezervativy jsou zde jednou z mála věcí, která je levná a dostupná. Vláda "gumičky" asijské produkce dokonce dotuje a tak zde jedno balení po třech kouscích seženete v přepočtu za jednu korunu. Není divu, že se tu používají na tisíc způsobů.

Na dětských oslavách je najdete místo dětských balonků, kadeřnice je používají namísto masky a vinařům dokonce slouží jako ukazatel stavu fermentace vína. „Když používám při fermentaci prezervativy, zvyšuje se procento alkoholu i kvalita vína,“ pochvaluje si kubánský vinař Orestes Estevéz. Rybáři si zase tyhle "balonky" oblíbili jako laciné plováky při lovu ze břehu. Zbývá tak už jedna jediná otázka: „Používá je někdo na Kubě i tak, jak se má?“

Zdroj: Men's Health, AskMen, New York Times, Catie Novinky, TvTropes

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop