Unikátní animace životního cyklu viru HIV, na které se podíleli čeští vědci
Video
Zdroj: Cross section of mature HIV (2011, David S. Goodsell)

Unikátní animace životního cyklu viru HIV, na které se podíleli čeští vědci

Virus HIV navzdory tomu, že medicína a věda postupují mílovými kroky kupředu, stále patří k relativně „neprozkoumaným“ oblastem. Ačkoliv existuje nespočet týmů…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
20. 8. 2018

Virus HIV navzdory tomu, že medicína a věda postupují mílovými kroky kupředu, stále patří k relativně „neprozkoumaným“ oblastem. Ačkoliv existuje nespočet týmů specialistů, kteří se snaží přijít na efektivní léčbu HIV/AIDS, zatím se nikomu (i s ohledem na variabilitu viru) na žádný 100% účinný lék přijít nepodařilo. I když se tedy kvalita života osob virem nakažených v posledních letech díky retrovirové „léčbě“ výrazně zlepšila a prakticky se dorovnala kvalitě života zdravé populace, virus z těla zatím zcela „odstranit“ nelze (ovšem retroviry snižují virovou nálož tak, že osoby s patřičnou medikací virus nepřenášejí a virovou nálož mají nulovou). K tomu nepochybně přispělo také porozumění životnímu (replikačnímu) cyklu viru, který se nyní vědcům podařilo zachytit také na zcela unikátní animaci.

<Path> Budí vás ze spaní strašák pohlavních nemocí?Zdroj:

Na výzkumu viru HIV se samozřejmě podílejí i týmy českých vědců/vědkyň, např. v minulém roce svými zjištěními zaujala Dr. Ing. Michaela Rumlová z VŠCHT, která ve spolupráci s německými kolegy napomohla objasnit struktury viru HIV. Ostatně, čeští vědci rozhodně nezůstávají za těmi světovými nijak pozadu, objevitelem  tzv. tenofoviru a emtricitabinu, tedy látek, které jsou dodnes užívány v antiretrovirové terapii (a mj. jsou součástí Truvady, „preventivního“ léku, který má přenosu viru zabránit), byl také Čech, prof. RNDr. Antonín Holý, DrCs.

Zatímco Michaela Rumlová se se svým týmem zaměřila na to, jak viru zabránit, aby se v těle infikovaných pacientů šířil dále, problematiku životního cyklu HIV se rozhodli detailně zachytit vědci z univerzity v Utahu. Právě jejich příspěvek pak pro užití v ČR upravili Ing. Sofie Kolibová (taktéž z pražské VŠCHT) společně s Mgr. Carlosem Sekerou (kompletní příspěvek naleznete zde). Jedná se aktuálně o nejpropracovanější animaci, která složitý životní cyklus viru HIV přibližuje.

Právě pochopení životního cyklu viru je klíčové také pro vlastní léčbu – na jednotlivé procesy (resp. na jejich zamezení) totiž také cílí léčba. I když jsou tedy mnozí vědci prozatím skeptičtí vůči tvrzením, že by v dohledné době bylo možné naleznout efektivní „lék“ na HIV, který by virus z těla eliminoval, detailní porozumění tomu, jak se virus v těle replikuje, je nespornou cestou k vyvíjení dalších léčiv, které působení viru v těle minimalizují.

 

Zdroj: queergeography.cz, Sofie Kolibová

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop