Cvičíte jako zběsilí a výsledky nikde? Nevzdávejte se. Kdy a jak by se měly projevit první pokroky?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Cvičíte jako zběsilí a výsledky nikde? Nevzdávejte se. Kdy a jak by se měly projevit první pokroky?

Samotné odhodlání se začít cvičit může být pro mnoho lidí velmi obtížné. Co když ale trénujete jako diví a výsledky stále nikde? Pak je třeba zůstat nohama na zemi a uvědomit si, že zázraky na počkání patří spíše do pohádek, nikoliv do fitka...
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
22. 5. 2023

Hlavně to nevzdat...

Volný čas pravidelně trávíte v posilovně, čaj i kávu zásadně nesladíte, alkoholu i fastfoodu se vyhýbáte jako čert kříži, ale přesto na svém těle nevidíte žádnou změnu? Tak se hlavně nevzdávejte a nepodléhejte pocitu marnosti. To, co se na vás sype z médií, tedy že „zázračně zhubnete za dva týdny“, příp. že „ze dne na den budete mít figuru jako šampion ve fitness“, je prostě nesmysl. Ovšem mnozí si tak vytvoří velmi nerealistická očekávání, která (když se bleskově nenaplní) vedou – z pocitu frustrace – spíš k úplně opačnému efektu. Dalšímu nabírání kil.

Za jak dlouho od chvíle, kdy na sobě začnete makat, začnete viditelně hubnout?

Pokud zahájíte pravidelný cvičební režim a spojíte jej se zdravými stravovacími návyky, reálné je shodit zpočátku necelé kilo týdně. Lidé sice mají pocit, že ze začátku hubnou mnohem více, ale faktem je, že to je způsobeno především tím, že přestane docházet k zadržování vody v těle. Ovšem ve zcela obecné rovině platí, že první viditelné výsledky by se měly dostavit přibližně po osmi týdnech. V průměru.

Kdy se vám začnou rýsovat svaly?

Budování svalstva, ale i obecně posilování je ovlivněno velkou spoustou proměnných – samotným typem tréninku, stravou, ale také genetikou, pohlavím, věkem… Takže na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. I v tomto případě jsou ale zmiňované dva měsíce považovány za časový horizont, kdy by první svaly již mohly být zřetelné.

Tipy redakce

Jak dlouho bude trvat, než posílí vaše kardiovaskulární vytrvalost?

Pokud budete cvičit pravidelně a intenzivně kardio, nepatrný rozdíl ve vaší vytrvalosti můžete zaznamenat již po prvním týdnu. A když budete pokračovat s tréninkem 4-5x týdně dalších čtrnáct dnů až tři týdny, dostaví se změny skutečně zásadní.

<Path> Studie odhalila dosud neznámou souvislost mezi "hormonem lásky“ a hubnutímZdroj: Pinterest, Instgram

Je ale třeba dodat, že to, jak tělo reaguje na cvičební program, je závislé na mnoha dalších faktorech. V prvé řadě – viditelné změny obvykle zaznamenáte až po minimálně jednom měsíci (nezřídka až po těch zmiňovných dvou). Stejně tak platí, že mnohem více bude změna patrná u někoho, kdo s cvičením úplně začíná, než u těch, kdo jsou v cvičení již pokročilejší. Než tedy zahlceni depresí vyrazíte zrušit vaši permanentku do fitka a zajíst žal do první cukrárny, uvědomte si, že pokud přerušíte to, co jste nastartovali, budete následně muset začít zase od začátku….

Zdroj: globalnews.ca, yourworkoutbook.com, fitnessblender.com, womensrunning.com

Populární
články

E-Shop