„Dvakrát jsem se vrátila z práce, abych zkontrolovala sporák.“ Kristýna bojuje s OCD, které jí ovládá život
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock/ Se svolením

„Dvakrát jsem se vrátila z práce, abych zkontrolovala sporák.“ Kristýna bojuje s OCD, které jí ovládá život

Kristýně je třicet. Žije v menším bytě na kraji Prahy, pracuje jako účetní a má pocit, že žije v kleci, kterou si nevybrala. Neviditelná, ale velmi skutečná. Tou klecí je obsedantně-kompulzivní porucha (OCD).
Šimon Hauser Šimon Hauser Autor
5. 6. 2025

„Někdy mi připadá, jako by se moje hlava zasekla v nekonečné smyčce. Vstanu, jdu do koupelny, třikrát si umyju ruce, pak se vrátím do postele, protože si nejsem jistá, jestli jsem si je umyla pořádně,“ popisuje Kristýna jeden z mnoha momentů, kdy nad ní porucha přebírá kontrolu.

Čistota, kontrola, klid?

OCD se projevuje opakujícími se vtíravými myšlenkami (obsesemi), které v člověku vyvolávají silnou úzkost. Tu se pak snaží mírnit opakovanými rituály (kompulzemi), které mohou působit jako nelogické, ale danému jedinci dávají alespoň krátkodobý pocit úlevy.

„Nejvíc mě děsí představa, že způsobím někomu neštěstí. Že kvůli mně někde něco vybuchne, nebo že nechám otevřený kohoutek a vytopím sousedy. Jsou to věci, které bych normálně měla pod kontrolou, ale mozek mi prostě říká: zkontroluj to znovu,“ říká Kristýna.

Její denní rutina často zahrnuje desítky kontrol – jestli je zamčeno, jestli je vypnutý sporák, jestli je zavřená lednice, jestli opravdu zamkla dveře od bytu.

„Jednou jsem byla už v autobusu na cestě do práce a vrátila jsem se. Ne jednou, ale dvakrát. Kolegové si mysleli, že jsem zaspala.“

<Path> „Chystá se“ nový celosvětový lockdown? Světoví lídři se připravují na novou pandemii Nemoci X. „Je jisté, že někde venku je,“ tvrdíZdroj: fortune.com, who.int, cepi.net, cbsnews.com, cbsnews.com, endpandemics.cepi.net, pnas.org

Život s OCD: statistiky a stigma

Podle Americké psychiatrické asociace postihuje OCD přibližně 1–3 % populace. První příznaky se často objevují už v dětství nebo adolescenci, u žen bývá nástup častější v mladší dospělosti.

Studie publikovaná v Journal of Anxiety Disorders v roce 2020 ukazuje, že lidé s OCD mají výrazně sníženou kvalitu života a často trpí i dalšími poruchami – například depresí nebo úzkostnými poruchami.

„Nejhorší není samotné OCD, ale to, že se za něj stydím. Lidi si myslí, že jsem blázen. Že jsem hysterická. Ale já nechci být taková. Já jen chci mít klid v hlavě,“ svěřuje se Kristýna.

<Path> Nejste spokojení se svým tělem? Na vině může být dysmorfická porucha. Ta způsobuje neustálé zabývání se (domnělou) vadou vzhleduZdroj: nzip.cz, csfd.cz, mayoclinic.org, hopkinsmedicine.org

Terapie, která bolí

Kristýna zkoušela několik psychoterapeutů, ale až kombinace kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a medikace jí začala postupně pomáhat. Klíčovým nástrojem se stala expozice a prevence rituálů (ERP) – metoda, kdy se pacient záměrně vystavuje své úzkosti, ale nesmí provést úlevový rituál.

„Je to jako skočit do vody, i když neumíte plavat. Třeba mi terapeut řekne, abych nezamkla dveře. A já pak celý den myslím jen na to, co se stane. Ale právě tím se učím, že svět se nezhroutí, i když neudělám to, co mi říká OCD.“

Léčba však není rychlá. Kristýna dochází na terapii už dva roky.

„Mám dny, kdy si připadám normální. Ale pak přijde den, kdy je to všechno zpátky. Už vím, že to není moje vina. Jen mám nemoc. A s tou se učím žít.“

Přijmout a mluvit

Kristýna dnes o své nemoci mluví otevřeně – se svou rodinou, se svými blízkými i na podpoře pro lidi s úzkostnými poruchami.

„Když jsem poprvé slyšela, že jiní mají podobné myšlenky, brečela jsem. Ne protože bych byla smutná, ale protože jsem se necítila sama.“

Tipy redakce

Na otázku, co by vzkázala lidem, kteří si něčím podobným procházejí, odpovídá bez přemýšlení:

„Nebojte se říct si o pomoc. OCD je nemoc. A dá se s ní žít, i když vás to teď děsí.“

Zdroj: Respondentka Kristýna, redakce

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Účastník Ice Bucket Challenge 2025 v momentě, kdy si na hlavu vylévá vědro ledové vody. Nová verze virální výzvy upozorňuje na důležitost duševního zdraví a šíří se především mezi mladými lidmi na TikToku a Instagramu pod hashtagem #SpeakYourMIND.
TRENDY

TikTok opět zaplavují videa s ledovou sprchou. Ice Bucket Challenge se vrací, tentokrát kvůli duševnímu zdraví

Autor: Šimon Hauser
Mozkové dráhy pod vlivem psychedelik? Výzkum naznačuje, že změny přetrvávají déle, než se dosud myslelo.
TĚLO & MYSL

Týdny po tripu. Vědci potvrdili, že psychedelika mění mozek i dlouho po odeznění účinku

Autor: Šimon Hauser
Každý den nás obklopují momenty, kterým často nevěnujeme pozornost — a přitom právě v nich se skrývá skutečná krása společného soužití.
LIVING

Nejen bouřka. Pro psy je peklo i smích, kýchání a vysavač

Autor: Šimon Hauser

E-Shop