
Zabíjí hlavně muže, ale říká se mu „ženská nemoc“. Syndrom zlomeného srdce zůstává přehlížený a smrtelný
Ztráta partnera, náhlý šok nebo i obyčejné vyděšení vnoučetem. I takové události mohou vést k dočasnému srdečnímu selhání známému jako takotsubo kardiomyopatie, přezdívaná „syndrom zlomeného srdce“. Ačkoliv se tento stav týká převážně žen, nová americká studie publikovaná v Journal of the American Heart Association upozorňuje na závažný fakt: muži, kteří onemocní, mají více než dvojnásobné riziko úmrtí.
Dvě třetiny pacientů přežijí, muži méně často
Výzkum analyzoval téměř 200 tisíc hospitalizací v letech 2016 až 2020 pomocí databáze Nationwide Inpatient Sample. Zhruba 83 procent pacientů tvořily ženy, nejčastěji bílé pleti (80 % případů), průměrný věk byl 67 let. Přestože tedy jde z většiny o „ženské onemocnění“, úmrtnost u mužů dosahovala 11,2 procent, zatímco u žen pouze 5,5 procent.
„Byli jsme překvapeni vysokou úmrtností i přes pokrok v léčbě během pěti let, které studie sledovala. Alarmující je i počet komplikací při hospitalizaci,“ uvedl hlavní autor studie Mohammad Reza Movahed, intervenční kardiolog z University of Arizona.
Proč muži umírají častěji?
Přesné důvody, proč mají muži horší prognózu, zůstávají nejasné. Studie byla observační, tedy nemůže prokázat příčinnou souvislost. Podle výzkumníků však může hrát roli i vnímání nemoci jako „ženské“ a s tím spojené zpoždění v diagnostice nebo odlišnosti v příznacích.
Co přesně je takotsubo?
Takotsubo kardiomyopatie je dočasné oslabení srdce, které se projevuje obdobně jako infarkt – bolestí na hrudi, dušností, bušením srdce či pocením. Na rozdíl od infarktu ale pacienti nemají ucpané věnčité tepny. Diagnóza se potvrzuje angiografií a echokardiografií.
Spouštěčem je prudký nárůst stresových hormonů, jako jsou adrenalin nebo noradrenalin, které mohou „omráčit“ levou srdeční komoru. Typickými podněty jsou emoční šoky – smrt blízké osoby, rozchod, ale i fyzické trauma, operace nebo dopravní nehoda. Vzácně se syndrom objeví i bez jasného spouštěče.
Komplikace a výhled
Přestože je takotsubo kardiomyopatie většinou přechodná a většina pacientů se zotaví do dvou měsíců, průběh nemusí být vždy benigní. Závažné komplikace jako srdeční selhání (36 % případů), fibrilace síní (21 %), kardiogenní šok (7 %) nebo mozková mrtvice (5 %) nejsou výjimkou. Celková úmrtnost u tohoto onemocnění činí 6,58 procent, což je téměř třikrát více než u ostatních hospitalizovaných pacientů.
Diagnóza, která zůstává záhadou
Ačkoliv je takotsubo známo již od 90. let (název odkazuje na japonskou nádobu na chytání chobotnic, která tvarem připomíná postiženou srdeční komoru), jeho příčiny zůstávají jen částečně objasněné. Každoročně se vyskytuje asi u 2–3 procent pacientů s podezřením na infarkt, u žen až dvakrát častěji. Reálné počty však mohou být vyšší kvůli nedostatečné diagnostice.