Prokrastinujete? Možná za tím není lenost, ale osamělost
News
Zdroj: Adobe Stock/ Se svolením

Prokrastinujete? Možná za tím není lenost, ale osamělost

Prokrastinace není jen důsledkem lenosti nebo špatného time managementu. Nové studie ukazují, že za chronickým odkládáním povinností může stát osamělost – hluboký pocit sociálního odpojení, který podkopává naši motivaci a schopnost zvládat i běžné úkoly.
Šimon Hauser Šimon Hauser Autor
7. 5. 2025

Prokrastinace je problém, který zná téměř každý – ať už jde o odkládání e-mailu, domácích prací nebo velkých životních rozhodnutí. Přestože se s ní čas od času potýká většina z nás, u některých se stává chronickým návykem. Výzkumy ukazují, že až 25 procent dospělých a 80 procent vysokoškolských studentů pravidelně odkládá důležité úkoly. Příčiny tohoto jevu jsou různé – od strachu ze selhání po nedostatek motivace. Jedním z méně známých, ale o to zásadnějších faktorů je osamělost.

Osamělost vs. izolace

Osamělost není totéž co fyzická samota. Jde spíše o subjektivní pocit nedostatku blízkých vztahů, tedy přesvědčení, že nemáme dostatek přátel nebo lidí, kteří nás mají rádi. Lidé mohou být obklopeni ostatními, a přesto se cítit hluboce osaměle. Tento stav má prokazatelně negativní dopad na zdraví – zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice, demence, úzkostí, deprese a dokonce i rakoviny. A jak se ukazuje, může hrát zásadní roli i v tom, jak (ne)plníme své povinnosti.

<Path> „Cítila jsem bezmoc i frustraci.“ Jak probíhá „Tour demencí“, díky níž lze pochopit, co prožívají vaši blízcí s demencí či Alzheimerem?Zdroj: alzheimers.org.uk, mayoclinic.org, verywellhealth.com, happiful.com, scmp.com, carehome.co.uk, ct24.ceskatelevize.cz

Když je těžké se pohnout

Motivace je často první obětí osamělosti. I banální úkol – například odpověď na zprávu – se může zdát nepřekonatelný. Jak vysvětluje psychiatr Mark Goulston ve své knize Get Out of Your Own Way, vztah mezi osamělostí a prokrastinací může mít kořeny už v dětství.

Děti, které vyrůstají v podporujícím prostředí, se naučí spojovat překonávání výzev s odměnou a pozitivní zpětnou vazbou. Naproti tomu děti, které za selhání čelily posměchu nebo odmítnutí, si mohou do dospělosti přenést přesvědčení, že náročné situace přinášejí bolest a stud. Tato zkušenost může výrazně ovlivnit ochotu čelit obtížným úkolům i v dospělosti.

<Path> ⁠Srdeční selhání? Vědci odhalili výstražný signál, který často ignorujeme. Týká se jednoho z našich smyslůZdroj: independent.co.uk, ikem.cz, slovnik-cizich-slov.abz.cz

Co s tím? Začněte hledáním spojení

Pokud se s prokrastinací potýkáte, položte si otázku: Cítím se osaměle? Změní se moje schopnost něco dokončit, když mám kolem sebe podporující lidi? Výzkumy naznačují, že ano. Sociální podpora – ať už od přátel, kolegů, nebo terapeutů – může zásadně snížit tendenci odkládat úkoly.

Nemáte-li v tuto chvíli nikoho, komu byste se mohli svěřit nebo s kým byste se mohli navzájem motivovat, Goulston doporučuje představit si v myšlenkách někoho podpůrného – milujícího rodiče, učitele nebo přítele, kterého byste nechtěli zklamat. I takto „virtuální“ spojení může pomoci překonat psychickou bariéru a úkol dokončit.

Zdroj: Giphy

Prokrastinace spojení sama o sobě

Je také možné, že odkládáte samotné budování vztahů – zejména pokud vás v minulosti jiné lidi zraňovali. Právě navazování kontaktů a vytváření komunity je však klíčem nejen k překonání osamělosti, ale i ke zlepšení celkové životní pohody. Prvním krokem může být účast ve skupině vzájemné podpory, zapojení se do dobrovolnických aktivit, návštěva komunitního centra nebo třeba queer čtenářského klubu.

Tipy redakce

Vystoupit ze stínu – byť jen o krok

Možná to bude chtít překonat obavy a vystoupit ze sociální komfortní zóny. Ale stejně jako s odkládanými úkoly, i zde často platí: to, co se zdálo strašlivé, je ve skutečnosti zvládnutelné. A s každým novým kontaktem či dokončeným úkolem se váš pocit osamělosti a zacyklení může zmenšovat.

Prokrastinace není jen otázkou lenosti nebo nedisciplinovanosti. Často má hluboké emocionální kořeny – a právě tam je třeba hledat cestu k jejímu překonání. Ať už se jedná o práci, vztahy nebo péči o sebe, klíčem může být něco tak jednoduchého (a přitom tak složitého), jako je lidská blízkost.

Zdroj: Get Out of Your Own Way (Mark Goulston), Psychology Today

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Účastník Ice Bucket Challenge 2025 v momentě, kdy si na hlavu vylévá vědro ledové vody. Nová verze virální výzvy upozorňuje na důležitost duševního zdraví a šíří se především mezi mladými lidmi na TikToku a Instagramu pod hashtagem #SpeakYourMIND.
TRENDY

TikTok opět zaplavují videa s ledovou sprchou. Ice Bucket Challenge se vrací, tentokrát kvůli duševnímu zdraví

Autor: Šimon Hauser
Mozkové dráhy pod vlivem psychedelik? Výzkum naznačuje, že změny přetrvávají déle, než se dosud myslelo.
TĚLO & MYSL

Týdny po tripu. Vědci potvrdili, že psychedelika mění mozek i dlouho po odeznění účinku

Autor: Šimon Hauser
Každý den nás obklopují momenty, kterým často nevěnujeme pozornost — a přitom právě v nich se skrývá skutečná krása společného soužití.
LIVING

Nejen bouřka. Pro psy je peklo i smích, kýchání a vysavač

Autor: Šimon Hauser

E-Shop