
Srdeční selhání? Vědci odhalili výstražný signál, který často ignorujeme. Týká se jednoho z našich smyslů
Zkoumání trvalo přes 11 let
Odborníci v Číně analyzovali data z UK Biobank od 164 431 lidí, kteří dokončili testy navržené pro studii za účelem určení sluchové schopnosti. Asi 160 062 účastníků z celkového počtu nenosilo naslouchátka.
Byli rozděleni do tří skupin na základě jejich výkonu v testu trojic číslic (zkráceně DTT, z anglického „digit triplet test“). Ten zjišťuje problémy se sluchem pomocí náhodných kombinací číslic proti hlukovému pozadí.
Všichni lidé, kteří se zapojili do analýzy, původně neprodělali srdeční selhání, ale během sledovacího období delšího než 11 let se toto onemocnění rozvinulo přibližně u 4 449 z nich.
Jak se srdeční selhání projevuje?
Srdeční selhání nastává, když srdce nemůže účinně pumpovat krev, což vede k příznakům, jako je únava, dušnost a otoky nohou či kotníků. Odhaduje se, že ve Spojeném království má tento dlouhodobý zdravotní problém více než jeden milion lidí.
Výzkumníci zjistili, že ti, kteří měli vyšší práh pro příjem řeči (zkráceně SRT, z anglického „speech reception threshold“) – což znamená, že potřebovali hlasitější řeč k porozumění slovům – vykazovali zvýšené riziko srdečního selhání.
Sluchové zdraví nesmíme podcenit
„Účastníci s nedostatečným sluchem, špatným sluchem nebo používáním naslouchátek měli ve srovnání s těmi s normálním sluchem vyšší riziko srdečního selhání,“ uvedli výzkumníci.
Mezi lidmi, kteří nenosili naslouchátka, byly vysoké úrovně SRT také spojeny s psychickou zátěží, sociální izolací a neuroticismem.
„Byli jsme první, kdo prokázal, že je špatná sluchová schopnost významně spojena s vyšším rizikem výskytu srdečního selhání v obecné populaci,“ dodali výzkumníci.
„Psychologické faktory, zejména psychická zátěž, hrají v této souvislosti významnou zprostředkující roli.“
Psychologická intervence může prospět
„Pokud tyto závěry budou dále potvrzeny, sluchové postižení může být potenciálním rizikovým faktorem nebo ukazatelem pro výskyt srdečního selhání v obecné populaci, což zdůrazňuje důležitost integrace hodnocení sluchového zdraví do širších rámců hodnocení kardiovaskulárního rizika,“ uvedli autoři studie.
„Ba co víc, u lidí se sluchovým postižením může být posílení psychologické intervence důležitou cestou a strategií ke snížení rizika srdečního selhání.“
© Independent Digital News & Media Ltd