
Opravdu vám „změní život“, když každé ráno ponoříte obličej do ledové vody? Věda tvrdí, že v některých stavech a situacích ano
Nekompromisní budíček i rozvrh
Rituál probíhá následovně. Hall vstane časně, vezme misku a naplní ji sklenicí ledu, načež ji doplní lahví vody a několika půlkami citronu. Není to jen tak ledajaká voda. Je to Saratoga Spring Water, která se prodává v tmavě modré lahvi, balení dvanácti kusů stojí 39,99 $ (30,95 £) a slibuje „lehký a krémový“ pocit v ústech. Poté Hall ponoří celý obličej do chladivé DIY lázně.
V jednom videu, které přibližuje „ranní rutinu, co mu změnila život“, Hall říká, že se probouzí ve 3:50 ráno a provádí rutinu namáčení obličeje dvakrát – jednou v 5:49 ráno před odchodem do posilovny a podruhé v 9:06 ráno před nahráváním podcastu (tentokrát mu ji připraví asistent mimo dosah kamer).
Ranní rutina plná reklamy na produkty
Dále ve videu přihazuje i pár dalších influencerských product placementů a údajných vychytávek, na noc si totiž dává pásku na nos a druhou přes ústa (což by vás údajně mělo přinutit, abyste dýchali nosem, a tím pádem lépe spali), nosí drahé doplňky včetně náramku Van Cleef & Arpels za 4 200 £ a tře si obličej banánovou slupkou (vědecky není prokázáno, že to má na pleť nějaký účinek, ale vyloženě vám to neuškodí).
Až do tohoto bodu vše připomíná vytváření sebezdokonalovacího obsahu, jaký je blízký manosféře. Ponoření obličeje do ledové vody je ale ve skutečnosti podpořeno studiemi z oblasti neurovědy a používá se i v terapeutickém kontextu.
Využijte své „delfíní“ reflexy
Savci mají dva vnitřní systémy, které tvoří autonomní nervový systém. Sympatický nervový systém je aktivován stresem a vyvolává reakci „útok, nebo útěk“, zatímco parasympatický nervový systém plní opačnou funkci, pomáhá vám „odpočívat a trávit“. Pokud se cítíte vystresovaní nebo úzkostní, váš sympatický nervový systém zodpovídá za zvýšenou srdeční frekvenci a nevolnost. Pakliže ve skutečnosti nepotřebujete utéct ze situace, může být nepříjemné a neužitečné to zažívat.
Rychlý způsob, jak aktivovat váš parasympatický nervový systém, spočívá v aktivování savčího reflexu potápění. Jedná se o něco, co vodní savci jako tuleni a delfíni do určité míry sdílejí s lidmi. Když svůj obličej a nosní dírky ponoříte do studené vody, parasympatický nervový systém se zapne, aby snížil vaši srdeční frekvenci, váš krevní tlak i průtok krve do končetin. Pomáhá vám to, abyste zůstali v klidu a komfortu, zatímco budete plavat ve studené vodě – ale jde rovněž o metodu, kterou můžete využít k uklidnění svého sympatického nervového systému.
Relaxace díky ledové vodě?
Dialektická behaviorální terapie, zkráceně DBT, používá různé techniky obsažené v akronymu TIPP, aby lidem pomohla zvládat momentální stresující emoce a budovat odolnost. „T“ ve zkratce TIPP zastupuje teplotu a povzbuzuje osoby, které zažívají silné negativní emoce, aby ponořily svůj obličej do studené vody na 20 sekund. To aktivuje reflex potápění savců i váš parasympatický nervový systém, zpomaluje to vaši srdeční frekvenci a vyvolává relaxační efekt. Můžete si také pustit studenou vodu na zápěstí nebo přiložit studený obklad na hrudník.
Optimální postup: bez bolesti a bez citronu
Jedná se o tentýž princip, který stojí za důkazy, že plavání ve studené vodě podporuje dobré duševní zdraví. „I“ ve zkratce TIPP znamená intenzivní cvičení, takže kombinace ledové koupele obličeje s tréninkem představuje terapeuticky schválený způsob, jak zvládat vlastní emoce.
Pokud se tedy cítíte přetížení, ponoření obličeje do ledové vody (ale ne tak studené, aby to bolelo) by vám mohlo skutečně pomoci. Balená pramenitá voda a plátky ovoce jsou však zcela zbytečné, takže na nich ušetřete peníze a držte se kohoutkové vody.
© The Standard Ltd