
Revoluce v boji proti HIV. Nový lék prošel prvními testy, lze ho užívat pouze jednou ročně
(R)evoluce v boji se zákeřným virem
Lenacapavir funguje úplně jinak než dosavadní léky. Místo aby virus pouze tlumil, působí přímo na jeho „ochranný obal“ (kapsid), čímž zabraňuje viru v dalším množení a šíření v těle. Klinické studie nazvané PURPOSE 1 a PURPOSE 2 ukázaly mimořádně slibné výsledky: například u homosexuálních mužů, kteří patří mezi skupiny nejvíce ohrožené HIV, dokázal lenacapavir snížit riziko infekce o neuvěřitelných 99,9 %.
V první fázi klinických studií, do které bylo zapojeno 40 zdravých dobrovolníků bez HIV, se potvrdilo, že látka je bezpečná a její účinek je mimořádně dlouhodobý. Dokonce i po 56 týdnech od podání jediné dávky bylo možné lék v tělech účastníků testů stále detekovat. To je významný posun oproti současné prevenci (tzv. pre-expoziční profylaxi neboli PrEP), kdy lidé musejí užívat tablety každý den nebo dostávají injekci každých osm týdnů.
Pohodlím ke zdraví
Výhodou nového přípravku je tak především pohodlí pacientů. U jediné dávky ročně nehrozí zapomínání léků ani složité dávkování. To by mohlo vést k větší pravidelnosti léčby a lepšímu zdravotnímu stavu pacientů.
HIV, virus způsobující nemoc AIDS, napadá imunitní systém člověka. Pokud není infekce léčená, virus postupně oslabí obranyschopnost natolik, že tělo přestane zvládat boj s běžnými nemocemi. AIDS je tedy finální stadium HIV infekce, kdy už je člověk ohrožen vážnými zdravotními komplikacemi a často i smrtí. Díky moderním lékům lze dnes HIV účinně držet pod kontrolou, takže nemoc nemusí nikdy do stadia AIDS dospět. Léčba však musí být pravidelná a celoživotní.
Právě proto odborníci označují lenacapavir za zásadní průlom. Jedinou nevýhodou tak zatím zůstává jeho vysoká cena, proto se vědci snaží vyvíjet také dostupnější varianty, aby mohl být přípravek využíván celosvětově – samozřejmě i v zemích, kde lidé kvalitní léčbu nejvíce potřebují.