Proč je neurohacking nový biohacking aneb Jak se mění definice inteligence
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Proč je neurohacking nový biohacking aneb Jak se mění definice inteligence

Biotechnologické start-upy prodávají doplňky stravy na podporu mozkových funkcí, známé jako nootropika, a zařízení jako „neurofeedbackové čelenky“ za stovky dolarů. Jejich slib? Posílit naši kognitivní výkonnost a chemii mozku, aby lépe odolávaly smyslovému přetížení moderního života. Mezi velké hráče patří švédská biotechnologická společnost Mendi, financovaná NASA. Její mozkový tréninkový headset slibuje zlepšení soustředění, nálady a spánku a snížení stresu.
Michal Černý Autor
17. 3. 2025

Úprava mozku

Tento cílený přístup k posilování kognitivních schopností se nazývá „neurohacking“ a je nejnovějším mikro-trendem v oblasti biohackingu. Má řadu známých příznivců. Šampion dlouhověkosti Bryan Johnson je stejně fascinován svou myslí jako svým tělem. Nedávno hostil reportérku BBC Laru Lewington a pobídl ji, aby vyzkoušela jeho světelnou terapeutickou helmu. „Tato terapie může zlepšit soustředění, vnitřní klid, spánek a bílou hmotu mozku,“ říká jí ve videu, než přidá klasickou poznámku: „Neexistují pro to žádné důkazy, takže experimentujeme.“

Biohacking se vždy pohyboval v podivném průsečíku: ve Vennově diagramu, kde se protínají konspirační teorie, podnikání a Hollywood (Johnson byl minulý týden vyfotografován na narozeninové oslavě Paris Hilton). I samotné slovo „hacking“ je neodmyslitelně spojené s velkými technologickými firmami a korporátní kulturou.

Neurohacking mění definici inteligence

Neurohacking posouvá naši představu o inteligenci směrem k něčemu komplexnějšímu. Vychází z předpokladu, že mysl a tělo tvoří jeden celek: silný mozek u staršího člověka je k ničemu, pokud má jeho tělo potíže. Můžete luštit křížovky, kolik chcete, stejně jako můžete posilovat celé dny – jedno bez druhého je ale zbytečné. Z tohoto pohledu se mozek vnímá jako sval – což není. Ale podobně jako skutečný sval – třeba biceps, břišní svaly nebo hamstringy – ho lze posilovat a rozvíjet.

Rehabilitace pro mozek

Stejně jako v jiných oblastech fitness, i zde lze vydělat peníze. Křížovky – dokonce ani ty nejzapeklitější – nestačí k udržení mozku v dobré kondici. Přinejmenším to je poselství, které biotechnologické firmy vysílají.

Posílají i další vzkaz: naše mozky nejsou přizpůsobené hyperintenzivní realitě moderního, technologiemi zahlceného života. Neurohackeři věří, že informační éra narušila naši mozkovou chemii víc než kdy předtím. „Za týden vstřebáme více informací, než naši předci za celý život,“ tvrdí video společnosti Mendi.

<Path> Každý mozek s přibývajícím věkem stárne, dle vědců jej však lze trénovat a proces stárnutí zpomalit. Jak na to?Zdroj: nia.nih.gov, scmp.com, brainfacts.org, journals.sagepub.com, homecareassistance.com, sciencedirect.com, insider.com

Tyto nové technologie nám říkají, abychom zpomalili; abychom si udělali pauzu od tabulek, kalendářů a zpravodajských kanálů. Požadují po nás, abychom svou pozornost zaměřili na jiná data – ta, která máme v hlavě. A slibují, že znovu vybudují naše kognitivní schopnosti a zvýší naši odolnost vůči přívalu informací, před kterými nelze uniknout. Tento proces je známý jako neuronové přeprogramování neboli, jednoduše řečeno, mozková rehabilitace.

Tipy redakce

Jak funguje Mendi headband

Mendi headband je futuristické zařízení, které měří průtok krve v reakci na mozkovou aktivitu. Funguje na jednoduchém principu: aplikace připojená k headsetu obsahuje hru, ve které musí uživatel pouhým soustředěním posunout míček na kopec – podobně jako Matilda z filmové adaptace Roalda Dahla. V ideálním případě míček stoupá a stoupá, ale pokud se vaše pozornost zhorší, začne padat. Cílem je přesměrovat kyslík do prefrontálního kortexu, části mozku odpovědné za kognitivní funkce, jako je plánování, rozhodování a řešení problémů. Tento proces je znám jako „trénink mozku pomocí neurofeedbacku“.

Někteří by mohli namítat, že další technologie není řešením pro naše přetížení technologiemi – a za cenu 259 liber (necelých 7700 korun) není headset zrovna levný. Ale vzhledem k tomu, že průměrná doba soustředění se každým rokem zkracuje na úroveň nižší než u zlaté rybky, by se nabídka Mendi mohla ukázat jako neocenitelná.

Ne tak nový nápad

Využití neuroplasticity však nemusí stát majlant. Často se říká, že technologie nevratně změnily naše mozky, ale ve skutečnosti je to čtení – zejména beletrie – které je dokáže přetvářet. Rozplétání zápletek, analýza postav a témat stimuluje prefrontální kortex a zlepšuje paměť, pozornost a kritické myšlení. Naše mozky jsou odolnější, než nám biotechnologické firmy tvrdí, a nepotřebují nutně skupinu konzultantů ze Silicon Valley, aby jim pomohla „optimalizovat se“. Lidé to zvládají sami už přes 150 000 let, kdy vynalezli první základy jazyka a začali přecházet z intuitivního myšlení na abstraktnější konceptualizaci. Tento nový styl myšlení zefektivnil naše neuronové dráhy, což vedlo k menším mozkům schopným složitějšího uvažování.

Biohacking a neurohacking se opírají o evoluční vědu, a proto je poněkud ironické, že podceňují naši přizpůsobivost. Ano, čelenka Mendi může pomoci posílit náš mozek. Ale nezapomeňte na ten nejjednodušší neurohack: starý dobrý román.

Zdroj: © The Standard Ltd, standard.co.uk, sciencedirect.com, ebsco.com, nature.com, pmc.ncbi.nlm.nih.gov, theconversation.com, článek vytvořen s pomocí generativní AI (ChatGPT)

Populární
články

Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Před necelými šesti lety začala v Polsku úřední šikana LGBT lidí, která byla konečně zrušena. Tím ale boj za jejich práva teprve začíná
AKTUALITY

Konec „zón bez LGBT“ v Polsku: Symbolický pád bariér a vítězství důstojnosti

Autor: Michal Černý
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Žijeme ve velmi náročné době, a proto není divu, že tzv. syndrom vyhoření už není jen výsadou starších lidí, ale může nás postihnout v jakémkoliv věku
TĚLO & MYSL

Jak rozpoznat příznaky vyhoření a jak s nimi pracovat podle odborníků na duševní pohodu

Autor: Michal Černý
Některé matky se úplně mateřsky nechovají
LIDÉ

„Pro matku jsem nikdy nebyl dost dobrý, vše jen kritizuje. Já jsem utekl, o tátu se bojím,“ popisuje Jan toxické rodinné vztahy

Autor: Mirka Dobešová
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Někdy může stres člověka úplně paralyzovat
LUI BALANCE

Potřebujete ulevit od stresu? Čelte duševnímu napětí třemi „ezo“ technikami, které vás postaví pevně na nohy

Autor: Martin Lyko
Mysl hraje ve zdraví i vzhledu velkou roli
LUI BALANCE

Neuroglow: Stav mysli má na zdraví těla mnohem větší dopad, než byste čekali. Jak následovat nový trend péče o sebe sama?

Autor: Michal Černý
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop