
Jedno prosté vyšetření mohlo zabránit rakovině prostaty v poslední fázi. „Potřebujeme masivní plošné testování,“ říká pacient
Jak málo stačí...
Bývalý amatérský ragbista, který trpí rakovinou prostaty v posledním stádiu, uvedl, že mohl být diagnostikován s touto nemocí mnohem dříve, kdyby podstoupil jeden jednoduchý test. Kevin Williams, kterému bylo 55 let, když mu byla nemoc poprvé diagnostikována, čelí podobným komplikacím jako olympijská legenda Chris Hoy (48), jenž v únoru taktéž oznámil, že se léčí s rakovinou.
Williamsovi lékaři loni v září po prvním vyšetření objevili nádor v rameni, další sken pak odhalil hlavní nádor v prostatě, který se mezitím rozšířil do Hoyova ramene, pánve, kyčle, žeber a páteře. Williams, který pochází z Pyle v jižním Walesu, před stanovením diagnózy neměl žádné příznaky. Nejprve mu jeho praktický lékař sdělil, že má infekci močového měchýře, poté co si všiml krve v moči.
„V místní nemocnici mi provedli cystoskopii a našli malý polyp. Řekli mi, že ho odstraní a tím to skončí,“ uvedl Williams pro deník The i Paper. „Teprve když jsem si sám objednal soukromé CT vyšetření, abych měl jistotu, dozvěděl jsem se, že mám metastazující rakovinu prostaty.“
Dnes, o sedm let později, kdy je léčen klíčovým hormonálním lékem zvaným abirateron, zůstává Williams ohledně své budoucnosti optimistický, ale zároveň zdůrazňuje nutnost zavedení plošného testování. „Je to frustrující, protože jsem měl být diagnostikován mnohem dříve, ale právě to ukazuje, že potřebujeme masivní plošné testování, aby byla nemoc zachycena včas a nemocní tak měli výrazně vyšší šanci nemoc porazit,“ dodal.
Podle zprávy Williams nikdy nepodstoupil test na prostatický specifický antigen (PSA), který mohl lékařům mnohem dříve naznačit přítomnost rakoviny a zabránit jejímu šíření.
PSA test je krevní test, který se používá ke kontrole zdravotního stavu prostaty, včetně rakoviny prostaty nebo jejího zvětšení. Rutinní PSA testování není v současnosti součástí nabídky Národní zdravotní služby (NHS), ale pacientům může být test nabídnut, pokud má jejich praktický lékař pouhé podezření na rakovinu prostaty. Muži starší 50 let si mohou o PSA test požádat u svého lékaře, i když nemají žádné příznaky.
Nový výzkum ukázal, že mezi jednotlivými ordinacemi praktických lékařů existují výrazné rozdíly v tom, kolika mužům bez příznaků (asymptomatickým) je tento test prováděn. Výzkumníci uvedli, že tato variabilita „odráží přetrvávající nejasnosti ohledně screeningové praxe rakoviny prostaty ve Velké Británii“.
„Lidé prokázali, že pokud dokážeme cílit na androgenní receptor léky, mohou pacienti na tuto léčbu reagovat a udržet nemoc pod kontrolou po řadu let,“ uvedl Adam Sharp, onkolog zabývající se rakovinou prostaty v Institute of Cancer Research, pro deník The i Paper.
Každý rok je ve Velké Británii diagnostikováno přibližně 55 000 mužů s rakovinou prostaty a kolem 12 000 na tuto nemoc zemře.