Konzum, reklama a iluze štěstí: Můžeme najít radost v nekonečné spotřebě?
Komentář
Zdroj: Pexels
<Path>

Konzum, reklama a iluze štěstí: Můžeme najít radost v nekonečné spotřebě?

Žijeme v době konzumní. Aby se kola ekonomiky točila, je potřeba neustále spotřebovávat. Aby probíhaly nákupy, je nutné neustále něco nového potřebovat nebo po tom toužit. A k tomu nám dopomáhá reklama. Podle posledních výzkumů jsme denně vystaveni minimálně čtyřem tisícům reklamních sdělení. Byť dokážeme věnovat pozornost jen zlomku z nich, je to pořádná nálož dokonalosti, ideálů a krásy, kterých se nám osobně nikdy nepodaří dosáhnout. Může být člověk v takovém prostředí šťastný?
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
5. 3. 2025

Kola spotřeby se točí dál

Pocit přesycenosti reklamou v České republice výrazně stoupá především na Facebooku a YouTube, jak zjistil průzkum Češi a reklama 2022. A to jsou aplikace, ve kterých zejména lidé do 35 let tráví značnou část svých dnů. Přestože jen třetina uživatelů přiznává, že pod vlivem reklamy provádí nákupy, ve skutečnosti mají reklamní sdělení zásadní dopad na náš život. Nejen že z nás tahají peníze, ale především nám stále něco slibují. Přiživují v nás nová a nová očekávání, která se většinou nenaplní, přichází zklamání a jdeme provést další nákup. 

Navíc personalizovaná online reklama není tak chytrá, aby nám dokázala nabídnout, co my osobně opravdu oceníme. Staví na našem uživatelském chování, ale také na demografických datech, a tak často zintenzivňuje nepříjemný tlak společenských norem, jemuž jsme vystaveni. Ženám po třicítce nutí kočárky a vitaminy na snadné otěhotnění, mladým mužům sexy prádlo pro partnerku, po padesátce pak preparáty na podporu erekce a vitality. Spíš než nadšení z báječné příležitosti u mnohých uživatelů vzbudí depresi, zoufalství či vztek. 

Klamná osobní doporučení influencerů

Reklamní sdělení se v poslední době velmi diverzifikovala. Už to není jen billboard v ulici nebo spot před televizním seriálem, který v pátek večer sleduje celý národ. Feedy sociálních sítí jsou plné lákavých nabídek sestavených na základě naší digitální stopy. Velmi zákeřná jsou osobní doporučení influencerů, která ovšem nevznikají nezištně, ale v rámci placené spolupráce se značkami. Milujeme naše celebrity sociálních sítí, chceme být jako ony, a pokud se jim můžeme alespoň trochu přiblížit nákupem produktu, který (údajně) používají, jdeme do toho. 

Tipy redakce

Prospívají nákupy duševnímu zdraví?

Jaký to má dopad na naši peněženku, to moc dobře víme. Ale jaký je dopad na naši duševní pohodu? Jsme feťáci hormonů, které se vylučují při nakupování. Mozek nám zaplavuje dopamin a endorfiny, sotva začneme uvažovat o tom, že si něco koupíme. Sice je to příjemné – a opravdu to pomáhá, když si v podělaný den spravíme náladu něčím novým –, ale budujeme si tak fyzickou závislost na nových věcech, které nám po vyloučení hormonu štěstí už žádnou další radost vlastně neudělají. A nakonec přinesou ještě depresi, když je nepoužité po nějakém čase s pocitem viny vyhazujeme. V konzumním prostředí si tedy neustále uspokojujeme potřeby, avšak při tom ztrácíme sebehodnotu a víc a víc se nenávidíme.

Hrajeme podle nenáviděných pravidel

I když se nám tento systém nelíbí, běžný městský člověk, který se neodstěhoval na samotu u lesa a neobjímá stromy, z něj nenajde sílu vystoupit. Což znamená, že ho všichni pomáháme svým jednáním udržovat. Hrajeme podle pravidel, která nám nevyhovují.

Je to vlastně stejné jako u body image v gay kultuře, v poslední době tolik diskutovaného. Všichni si stěžují, že současným ideálem je svalnaté vyholené tělo, jehož lze dosáhnout jen dlouhými hodinami v gymu a sebezničující kontrolou stravování. Tento kult těla je všudypřítomný a vytváří tlak na vzhled, pod nímž se mužům těžce žije. Jenže v online seznamce si pak stejně i ti největší kritici tohoto systému nastaví jako profilovku sexy fotku, která se nenáviděnému ideálu co nejvíc podobá. Všem je totiž jasné, že buď můžeš dělat revoluci, nebo budeš skórovat. 

<Path> Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumyZdroj: dailymail.co.uk, independent.co.uk, marriagefoundation.org.uk, nytimes.com

Uvědomit si, co se mi děje

Pokud nejste aktivistického založení, máte samozřejmě pocit, že systém konzumu, úspěchu a společenských norem je nastaven shora, tedy jedinec na něm nemůže nic změnit. Ano, zničit kapitalismus nepůjde jen tak. Ale už tím, že se zastavíme a zamyslíme se nad svým osobním spotřebitelským chováním i pocity, které nám přináší, lze udělat první krůček ke změně. Uvědomit si své emoce, prožívání a roli, jakou v soukolí hrajeme, může znamenat cestu k osvobození od slepé spotřeby bez radosti. Nemusíme rovnou najít řešení na nejpalčivější otázku světa. Vždyť když máme problém, obvykle se nám hodně uleví už zjištěním, že ostatní ho mají taky. 

Obrat do vlastního nitra, nalezení času pro sebe, naslouchání svým pocitům namísto poslušného plnění představ společnosti, sebepéče, sebeláska – to jsou hodnoty, které jsme se naučili ocenit, až když náš život zasáhla pandemie covidu. Najednou se o nich začalo nahlas a bez ostychu mluvit. Některé pozitivní vlivy posledních dvou let přetrvávají. Češi například začali věnovat víc pozornosti svému duševnímu zdraví a padlo tabu vyhledávání psychologické pomoci u odborníků. Lockdown byl zkrátka příliš silná káva na to, aby se dal vyřešit jednou nákupní horečkou na e-shopu. 

I na prožívání okamžiku se dá vydělat

Ale tak jako vždy v tržní ekonomice, i sebepéče se okamžitě monetizovala. Stala se dalším způsobem, jak značky vydělají peníze. I tak pozitivní hodnota jako vědomé prožívání okamžiku se rychle dokázala proměnit v další společenský tlak. Nelpění nám dlouho nevydrží, když je na trhu báječná vonná svíčka MINDFULNESS. Pokud ji ještě nemáte doma ani jste ji nezahlédli v bytě vaší ségry, můžete si gratulovat k úspěšnému úniku v prvním levelu. 

<Path> Gayové musí být vždy krásní a úspěšní. Opravdu nám nic jiného nezbývá?Zdroj: Diskuze Kult: debata o body image v gay komunitě

Zbavit se některých falešných potřeb je přitom poměrně snadné. Jen je potřeba si to uvědomit. Ke sportu nutně nepotřebujeme haly, které mohou být snadno mimo provoz kvůli lockdownu nebo nedostatku peněz na vytápění. Víme vůbec ještě, že běhat se dá venku, a to zdarma, bez Multisportky, a ještě k tomu třeba svítí taková báječná věc jako sluníčko, která vyrábí vitamin D a opaluje zdravěji než solárko? Čtyři streamovací platformy také úplně nepotřebujeme k tomu, abychom strávili příjemný víkend. Strhující příběh si můžeme přečíst v knížce, která nechává víc volnosti fantazii, nebo si ho dokonce… odžít! 

Spotřeba říznutá mindfulness

Všeobecně přijatý ideál růstu nám přinesl blahobyt, o jakém se minulým generacím ani nesnilo. Ale platíme za to daň. V honbě za úspěchem a jedinečností se stáváme nerozeznatelnými členy obřího davu, který má stále napilno. Navíc se teď začalo nahlas mluvit o tom, že růst nemůže být nekonečný. Je to zrada, když jsme na něm dosud poctivě makali, nebo příležitost? Změní se nastavení společnosti v představách, co všechno bychom měli mít, jak bychom měli vypadat, čeho bychom měli dosáhnout? 

Nebojme se prudkých změn. Trh dokáže zabalit do lesklého celofánu i návrat ke kořenům. Životní styl našich předků se nevrátí rámovaný jako regres, ale vhodně marketingově zabalen pro dnešní dobu. Vy ještě nejedete ve swapech, životě bez obalů, tiny housech, carsharingu? Nezkusili jste ani jednou digitální detox nebo životní minimalismus? Stojí za to dát těmto produktům současného světa šanci. Na rozdíl od nákupu nového oblečení nebo podstoupení plastické operace v sobě tyto trendy obsahují i prostor pro uvědomování si souvislostí. 

Hledáme cestu k sobě

Ne nadarmo teď všichni vyrážejí na Camino (známá pouť do Santiaga de Compostela) nebo na Stezku Českem (značená trasa o délce 2000 km podél státních hranic naší země). Pro moderního městského člověka je to vystoupení z každodenní rutiny, ve které není na uvědomění si sebe sama a vnímání světa kolem čas. I když na trasu vyráží stále více lidí, nedá se říct, že by docházelo k systémovému odklonu společnosti od konzumního zaměření. Ale je to známka toho, že získává na hodnotě autenticita – prožít, co nikdo jiný nemá a co se nedá standardizovaně koupit za peníze. 

I k nejduchovnějším zážitkům si samozřejmě už trh našel cestu, a tak ještě předtím, než vyrazíte, můžete utratit značnou část svých úspor za výbavu podle posledních trendů, abyste se díky chytrým materiálům s komplet zavazadlem vešli pod 7 kg. Navíc patří k dobrým mravům přidávat ze svého úniku před nešvary civilizace fotky na sociální sítě. Budete za ně sklízet víc lajků než svým posledním selfíčkem ze sprch ve fitku, protože komunita lidí na cestě stále roste. 

Zdá se vám teď, že před systémem postaveným na věčné spotřebě není úniku, pokud se nechcete odstěhovat do lesů? Částečně se uniknout dá. Už tím, že si uvědomíme, že jsme kolečkem v soukolí. Zkuste drobnou rebelii, třeba si něco nekoupit. Nebo zkuste osobní hrdinství a jednu all inclusive dovolenou vyměňte za pár dní strávených něčím tak antisystémovým, jako je pěší chůze. Výhodou pořízení takových zážitků je, že na konci necítíte výčitky za zbytečný nákup, naopak obvykle pocítíte nárůst sebevědomí, že jste to dokázali.

Zdroj: Giphy

 

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Spekulace, jestli Musk nevybírá embrya tak, aby mezi jeho dětmi převládali chlapci, se v médiích objevily už v roce 2022
LIDÉ

Platí si Elon Musk speciální IVF, aby měl hlavně syny? Muskova „mrtvá“ trans dcera tvrdí, že si pohlaví jejího embrya „koupil jako zboží“

Autor: Veronika Košťálková
Růžově trojúhelníky jsou zpět...
AKTUALITY

Komentář Filipa Titlbacha: Tleskáte-li Trumpovi (s růžovým trojúhelníkem), tleskáte taky jednomu z nejděsivějších utrpení v dějinách lidstva

Autor: Filip Titlbach
Queer Ball 2025 Underworld
LIDÉ

FOTOREPORT: Zdeněk Hřib, trans aktivistka Lenka Králová a další známé tváře zářily na duhovém plese Queer Ball 2025, který v Praze moderoval Vladimír Polívka

Autor: Redakce LUI
Prezidentský pár na únorovém plesu guvernátora zaujal sladěnými obleky. Melania v outfitu nezapře inspiraci pánskou módou
LIDÉ

⁠První dáma Melania je nově „posedlá“ maskulinní módou. Co to znamená pro Trumpovu administrativu?

Autor: Veronika Košťálková
Internet praská ve švech pod náporem informační laviny, kterou denně tvoří miliardy vstupů od lidí po celé planetě. Bohužel, podstatná část těchto informací má za cíl nastolení jiného státního režimu
LIDÉ

Jak rozvrátit společnost bez jediného výstřelu? Bývalý agent KGB tento proces popsal už v roce 1984. Nic hezkého nás (asi) nečeká

Autor: Michal Černý
„Cítil jsem, že můžu být v ohrožení,“ vypráví o své druhé ztrátě nevinnosti Jarek. „Pokud na vás někdo tlačí, nemyslí to dobře,“ dodává
LIDÉ

„Cítil jsem, že můžu být v ohrožení,“ vypráví o své druhé ztrátě nevinnosti Jarek. „Pokud na vás někdo tlačí, nemyslí to dobře,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
TikTok i další sociální sítě nabízejí kvanta online testů k „sebediagnostikování“ autismu i ADHD. Podle studií ale mnohé obsahují zavádějící informace
TĚLO & MYSL

⁠Denní snění i společenská „nešikovnost“. Také už vám internet diagnostikoval ADHD nebo autismus?

Autor: Veronika Košťálková
Vystoupení Elona Muska na Trumpově inauguraci inspirovalo jeho odpůrce nejen ke vzniku spousty memů, ale i k londýnské outdoorové antikampani
AKTUALITY

Tesla jako „svastikára“, co vás dopraví do roku 1939. Londýn zaplavila kampaň proti Muskovi, podle autorů „všichni nesnáší Elona“

Autor: Veronika Košťálková
Letoun se svojí posádkou, hlavní pilot Paul Tibbetts se nachází přesně uprostřed
AKTUALITY

Trumpův boj proti queer lidem dotažen do absurdna: Armáda z archivů smazala fotky významného letounu Enola Gay

Autor: Michal Černý
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop