Cítíte se vyčerpaní a bez energie – dokonce i po delším volnu? Na vině může být takzvaný „TATT syndrom“
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Cítíte se vyčerpaní a bez energie – dokonce i po delším volnu? Na vině může být takzvaný „TATT syndrom“

Opět tu máme tuhle část roku. Znáte to: nemůžete si vzpomenout, co je dneska za den. Netušíte, kdy jste naposledy jedli něco, co nebylo okořeněné skořicí ani nasáklé alkoholem. A už vůbec si nevybavujete, kdy jste se naposledy probudili a cítili se svěží. Ve skutečnosti se už nějakou dobu cítíte unavení. Špatně jste spali? Pijete příliš mnoho alkoholu? Nebo si jen pomalu, ale jistě zvykáte na život, ve kterém jste neustále grogy?
Veronika Košťálková Autor
31. 12. 2024

Vyčerpaly vás Vánoce?
Jen málo věcí je tak vysilujících a frustrujících jako únava. Když se cítíte vyčerpaní, nemůžete pracovat, bavit se, a dokonce ani odpočívat tak efektivně, jak byste chtěli. I když se s únavou v různé míře potýká každý z nás, dá se říct, že téměř vždy udeří po Vánocích – a nezbývá než vinit hloupé období.

Když pomineme zjevné faktory, jako je nemoc, vyhoření a narušený spánek, existuje i nespočet dalších důvodů, proč si někdo může připadat „vyšťavený“. Z jakého důvodu se ale někteří z nás takhle cítí vždycky, bez ohledu na to, jakému zdraví se zrovna těší? A jak s tím můžeme bojovat, aniž bychom nutně utratili majlant za superpotraviny a bláznivé doplňky stravy, které mohou být ve skutečnosti jen marketingovým trikem?

Od anémie až po hypotyreózu
„Únava je velmi častým příznakem, s nímž se setkáváme v ordinaci praktického lékaře,“ říká Angela Rai, praktická lékařka z kliniky Harley Street, The London General Practice. „Příčin únavy je celá řada, včetně špatného spánku, dehydratace a stresu, zejména v období Vánoc, a také zdravotních příčin.“ Pocit neustálé únavy označují lékaři jako „TATT“ (z anglického „tired all the time“).

Z dlouhého seznamu příčin TATT, s nimiži se Rai jako praktická lékařka setkává, se mezi ty nejčastější řadí anémie, tedy nedostatek železa, který lze zjistit krevním testem a léčit železem v tabletách. Mezi další časté příčiny patří cukrovka, infekční mononukleóza, nedostatek vitaminu B12 a kyseliny listové, popřípadě hypotyreóza. Tedy stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, což vede ke zpomalení metabolismu.

<Path> Páska přes pusu, roztahovač nosních dírek či spací drink: tzv. sleepmaxxeři kvůli lepšímu spánku udělají cokoliv. Zkusíte to i vy?Zdroj: sleepfoundation.org, ncoa.org, nytimes.com, today.com, tiktok.com, mintel.com, dazeddigital.com

Projezte se k dostatku energie
Mezi další fyziologické stavy, které mohou způsobovat častou únavu, patří long covid, hormonální změny a obstrukční spánková apnoe. (Tento dýchací problém se objevuje během spánku a způsobuje přerušované uvolňování svalů krku, čímž se přerušuje normální dýchání.) U žen může pocit únavy souviset také s menstruačním cyklem – některé se cítí obzvláště vyčerpané během luteální fáze, tedy v období před menstruací, kdy se u nich projevuje premenstruační syndrom (PMS).

Velkou roli v tom, nakolik unavení se cítíme, hraje také celkový životní styl a zdravotní stav. „Pokud pravidelně cvičíte, jste obvykle odolnější vůči fyzické námaze i psychické zátěži,“ říká Dr. Sophie Bostock, odbornice na spánek ze společnosti Bensons for Beds. „Zdravá strava také pomáhá chránit před nedostatkem energie způsobeným nesprávnou výživou.“ Častým doporučením pro boj s každodenní únavou je konzumace plnohodnotných potravin, přičemž listová zelenina, ořechy, semínka a libové bílkoviny přispívají k dobře sestavené stravě, jež by měla přinést znatelný rozdíl v míře únavy.

Počítejte si litry vody a hodiny spánku
Hlavním faktorem TATT může být i tak prostá věc jako nedostatečné pití vody. „Dehydratace je častou příčinou únavy a všeobecně víme, že většina lidí nepřijímá dostatek vody,“ tvrdí doktorka Rai. „Dehydratace snižuje objem krve, takže srdce hůře pumpuje kyslík a živiny do svalů a orgánů, což vede k pocitu únavy. Voda je také nezbytná pro fungování buněk a mozku. Pomáhá nám udržovat rovnováhu elektrolytů, která je klíčová pro funkci svalů a energii.“ Optimální příjem vody závisí na věku a úrovni aktivity, ale obecně britská Národní zdravotní služba doporučuje vypít šest až osm sklenic denně.

Zdroj: Giphy

Samozřejmě platí, že někteří lidé potřebují více spánku než jiní. Proto se vám snadno může stát, že budete závidět přátelům, kteří si vystačí s několika hodinami, zatímco vy sami pocítíte problémy, jakmile se nezdřímnete na svých osm hodin. „Obecné doporučení pro spánek činí sedm až devět hodin za noc, je však nutné naslouchat vlastnímu tělu,“ říká doktorka Rai. Vliv mohou mít například chronická onemocnění. „Existují také genetické faktory, jako je syndrom krátkého spánku, tedy stav, kdy potřebujete méně spánku než většina lidí,“ dodává. „Většinu nocí můžete spát šest hodin nebo méně, ale po probuzení se cítíte energičtí a zcela odpočatí.“

Nemáte hyperaktivní nervy?
Kromě všech fyziologických faktorů, které mohou únavu způsobovat, existuje také řada psychologických příčin. Jedním z největších viníků je stres, který zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, což může vést k poruchám spánku. „Naprostá většina lidí, se kterými pracuji, pociťuje únavu v důsledku hyperaktivního nervového systému,“ říká Chris Meaden, terapeut pro traumata a úzkosti na klinice The Meaden Clinic. „Chronický stres, úzkost a nevyřešená traumata mohou nervový systém nadměrně stimulovat, takže se tělo nachází v neustálém stavu útěku nebo útoku. Deprese může také ubírat energii i motivaci a vytvářet neustálý cyklus vyčerpání, protože lidé uvíznou ve stavu zvýšené ostražitosti a jsou neustále ve střehu.“

V tomto bodě musíme zdůraznit, že se pocit únavy (ve smyslu symptomu výše uvedených potíží) liší od chronické únavy, která obecně bývá známkou něčeho fyziologicky závažnějšího. „Tento stav je stále špatně chápán a často není lékařskou profesí rozpoznán, přičemž neexistuje jasný postup léčby, zejména u závažných případů,” říká Dr. Deborah Lee z lékárny Dr. Fox Online Pharmacy.

Nemoc zvaná myalgická encefalitida
„Únava, která trvá šest měsíců nebo déle, se obvykle nazývá chronický únavový syndrom nebo myalgická encefalitida [ME]. Jedná se o komplexní, nedostatečně pochopené, invalidizující onemocnění, které je často doprovázeno bolestmi svalů, svalovou slabostí a bolestmi hlavy.“ Časté jsou také kognitivní problémy, které mohou zahrnovat mozkovou mlhu, nespavost a přecitlivělost, například na světlo nebo zvuk.

Když uvážíme, že příznaky mohou souviset s mnoha dalšími stavy, diagnostikovat ME může být neuvěřitelně obtížné. Pokud se ale potýkáte s únavou, která se vám zdá jakkoli neobvyklá, nejlepší, co můžete udělat, je promluvit si se svým praktickým lékařem. Ten vám pomůže určit, zda je vaše únava způsobena spíše fyziologickými nebo psychickými příčinami, a podle toho se zařídit.

Tipy redakce

Čím odbourat únavu?
Bez ohledu na příčinu, kterou může být obtížné určit, existuje několik jednoduchých věcí, jež může každý z nás udělat, aby se v každodenním životě cítil méně unavený. Patří mezi ně vyřazení alkoholu a cukru, obojí totiž způsobuje prudké zvýšení hladiny cukru v krvi, jež vede k únavě. „Vystavení slunečnímu světlu, třeba jen krátká procházka, může také resetovat vaše tělesné hodiny a zlepšit bdělost,“ dodává Meaden. „Dvacetiminutové zdřímnutí vás rovněž může nabít energií, aniž by narušilo noční spánek. A okamžitou úlevu může přinést naučení se zklidňujícím technikám, jako je cyklické dýchání, tedy metoda hlubokého dýchání, která pomáhá resetovat nervový systém.“

Starejte se (hlavně) o sebe
Pomůže také, když zapracujete na způsobech, jak snížit celkovou úroveň stresu. Pro některé lidi to může znamenat, že budou trávit více času s přáteli a s rodinou. Jiným prospěje intenzivnější cvičení. „Aktivity, jako je jóga, tai-či a hodiny v posilovně, vám mohou poskytnout nové způsoby, jak rozhýbat vlastní tělo a uvolnit hormony dobré nálady,“ navrhuje Dr. Luke Powles, zástupce klinického ředitele klinik Bupa Health Clinics. „Mluvit o tom, jak se cítíte, s někým důvěryhodným navíc může pomoci rozebrat vaše myšlenky. Ať už je to přítel, člen rodiny, charitativní organizace nebo zdravotník, některé zdroje ukazují, že to může pomoci snížit únavu.“

Nakonec se všechny rady omezují na jednu a tutéž věc: starat se o sebe, což je jednoduchý pokyn, který mnozí z nás během svátečního období nechávají plavat, ať už tím, že příliš pijí a málo spí, nebo tím, že se stresují kvůli příbuzným a tráví hodiny vyvařováním pro zbytek rodiny. Klíčem ke snížení míry únavy je nezapomínat v pravidelných intervalech kontrolovat své tělo a mysl. Existuje totiž určitá škála. A pokud vám vaše obavy vydrží až do ledna, nejlépe uděláte, když si promluvíte se svým lékařem, aby vyloučil vážnější stavy.

© Independent Digital News & Media Ltd

Zdroj: independent.co.uk, wikipedia.org, me-cfs.eu, flowee.cz

Populární
články

Londýnská restaurace The Fair Pour chce upozornit na majetkové nerovnosti – i proto bude otevřena ve speciálně vybraném termínu
FUN

„Platím dvě piva a příplatek za vilu s bazénem!“ Jak to chodí v hospodě, která majetným schválně účtuje vyšší částky?

Autor: Veronika Košťálková
Nadnárodní firmy, které dříve ochotně slavily tzv. „pride month“ a otevřeně podporovaly LGBT+ menšinu, v důsledku změny politického klimatu „převlékají kabáty“
AKTUALITY

Přistiženy při pinkwashingu? Obří firmy ukazují LGBT+ lidem záda, duhové škrty dělá McDonald’s, Amazon i Meta

Autor: Veronika Košťálková
Ketamin, původně vyvinutý jako anestetikum, se v posledních letech dostává do popředí jako kontroverzní nástroj pro léčbu deprese
TĚLO & MYSL

„Bral jsem 3 gramy za noc“: Proč muži používají ketamin k léčbě deprese

Autor: Michal Černý
I když spal dvanáct hodin denně, stále byl vyčerpaný a nešťastný
LIDÉ

„Na vyhoření je nejhorší, že vám ho lidi nevěří,“ vypráví Daniel o dnech na dně. „U mě to odstartoval coming out,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Mnohé studie i mediální titulky líčí generaci Z jako „kutilsky neschopnou“. Často ale zapomínají na fakt, že pronajímatelé DIY projektům příliš nefandí – a s vlastním bydlením to mají „sněhové vločky“ těžší než generace jejich rodičů
LIDÉ

Každá pátá „sněhová vločka“ se bojí vyměnit žárovku. Důvody, proč generace Z radši volá na pomoc řemeslníky, vás pobaví i rozesmutní

Autor: Veronika Košťálková
Takzvaní „treatleři“ si hlasitě stěžují na dovážkové služby – často jim však nedochází, v jakých podmínkách kurýři pracují
TRENDY

Napůl zákazník, napůl Hitler. Tzv. „treatleři“ jsou postrachem kurýrů i sociálních sítí. Jak rozvážkové služby mění běžné lidi na tyrany?

Autor: Veronika Košťálková
Mladší generace se stále častěji vyhýbají nejen manželství, ale též i označování svého vztahu jakoukoliv oficiální nálepkou
TRENDY

Zapomeňte na manželství aneb Čeho se bojí moderní „vztahofobové“

Autor: Redakce LUI
Průvodce Karel, který si prošel mnoha pekelnými situacemi, ze kterých si dnes umí udělat legraci
LIDÉ

Bezdomovec nemusí smrdět, žebrat a může být i hezky oblečený, pokud skutečně chce, říká speciální pražský průvodce Karel

Autor: Michal Černý
I když některé studie říkají, že žádný gay gen neexistuje, ještě pořád zůstává poměrně velký prostor pro to, abychom zjistili opak
TĚLO & MYSL

Moje rodina je důkaz, že existuje „gay gen“, říká bisexuální TikToker Sam Williams. A není sám

Autor: Michal Černý
Daniel Krutý, zakladatel politické strany Hnutí Generace
LIDÉ

„LGBT lidé jsou součást společnosti, nemám v plánu házet je v jakémkoliv ohledu přes palubu,“ říká Daniel Krutý, zakladatel Hnutí Generace

Autor: Michal Černý

E-Shop