![Starším párům, které žijí v oddělených domácnostech, se podle nové studie žije mnohem lépe](https://www.lui.cz/thumbs/uploads/gallery/20889-starsim-parum-ktere-ziji-v/4_568x1/apart.webp)
Starším párům, které žijí v oddělených domácnostech, se podle nové studie žije mnohem lépe
Nová studie odhalila, že starší páry ve věku 60 let a více, které preferují životní styl označovaný jako „žít odděleně, ale společně“ (LAT – living apart together), vykazují vyšší míru životní pohody než ty, které sdílejí společnou domácnost. Tento přístup umožňuje partnerům udržet si větší míru nezávislosti.
Výzkum, založený na údajích britské studie Household Longitudinal zahrnující téměř 100 000 osob, zkoumal vztahy a duševní zdraví osob nad 60 let v období let 2011 až 2023. Vědci se zaměřili na různé formy partnerství – svobodný život, manželství, soužití a již zmíněné LAT. Studie rovněž sledovala, jaký dopad mají přechody mezi těmito formami na duševní zdraví.
Svoboda a duševní zdraví
Na rozdíl od mladších generací, u kterých je LAT často reakcí na ekonomické překážky, starší dospělí vnímají tento model jako účinné dlouhodobé řešení. Podle výzkumu je míra výskytu LAT mezi staršími dospělými ve Velké Británii 3-4 %, což odpovídá trendům v dalších západních zemích, jako jsou USA, Nizozemsko či Kanada. „U svobodných starších žen je vstup do LAT 10krát pravděpodobnější než manželství nebo soužití. U starších mužů je tento model téměř 10krát pravděpodobnější než manželství a asi 20krát pravděpodobnější než soužití,“ uvádí studie.
Dále se ukázalo, že starší dospělí, praktikující tuto podobu vztahu, vykazují lepší duševní zdraví než ti, kteří žijí úplně sami. I když samotné nalezení partnera obecně přináší vnitřní stav uklidnění, ukončení LAT vztahu způsobuje menší zhoršení psychického stavu než rozvod nebo rozchod po společném soužití.
Muži i ženy získávají podobné benefity
Studie upozornila, že výhody LAT vztahu jsou z hlediska duševního zdraví pro muže i ženy téměř stejné. „Zatímco u starších svobodných, kteří přecházejí do LAT, dochází ke zlepšení duševního zdraví, u těch, kteří přecházejí z LAT do svobodného manželství, dochází k poklesu duševního zdraví,“ uvádějí autoři studie.
Tento model vztahu je vědci označován za „genderově egalitární“, protože umožňuje oběma partnerům rovnoměrně využívat výhody nezávislosti a společného času. Zároveň potvrzuje předchozí poznatky, že muži mají z manželství o něco větší přínos pro duševní zdraví než ženy. Studie však zdůrazňuje, že LAT představuje pro starší páry klíčovou formu partnerství. Výzkumníci však apelují na vznik dalších studií, které by se zaměřily na dynamiku vztahů starších dospělých a jejich vliv na psychiku.