Anna Wyatt: Chceme mít náskok před nemocemi
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: GSK/Anna Wyatt/se svolením

Anna Wyatt: Chceme mít náskok před nemocemi

Anna Wyatt měla v průběhu své kariéry možnost pracovat na řadě míst napříč světem, nyní ale působí v Česku jako generální ředitelka společnosti GSK Česká republika. Ta v současné době zaměřuje své aktivity ve farmaceutické oblasti v České republice na čtyři terapeutické oblasti: infekční onemocnění, HIV, respirační a imunologická onemocnění a onkologii.
Redakce LUI Redakce LUI Autor
2. 12. 2024

Již téměř rok působíte jako generální ředitelka GSK v České republice. Co vás přimělo k tomu, že jste kývla na pracovní nabídku zrovna v Česku? Je něco, co vás na naší zemi zaujalo? 

Život v Evropě byl vždycky můj sen. A Praha je díky své jedinečné kombinaci historie, moderního designu a zeleně evropským městem snů. Zamilovali jsme si to tu. Moc se mi líbí i český smysl pro humor. Každý den je díky tomu zábavnější!

Česká podniková kultura (byť v nadnárodních korporacích) je i dnes např. ve srovnání s USA přece jen méně progresivní. Jak se vám s ní – jako ženě ve vedoucí pozici, navíc cizince – podařilo sžít?

V místním týmu GSK i od našich externích partnerů se mi dostalo opravdu vřelého přijetí. Navazuji na nezanedbatelnou tradici žen ve vedení společnosti GSK v České republice. Agentura Randstad nedávno společnosti GSK Česká republika udělila titul nejatraktivnějšího zaměstnavatele v kategorii léčiv a zdravotní péče za rok 2024. Vypovídá to o každodenní realitě naší dynamické firemní kultury i o našich vynikajících pracovnících a jejich usilovné práci ve prospěch pacientů! Jsem skutečně hrdá na to, že mohu být součástí této organizace.

Jako cizinka se s českou kulturou stále ještě seznamuji. Chcete-li ovlivňovat smýšlení i pocity ostatních, musíte jim nejprve porozumět. Mám za to, že nás tu stejně jako i ve všech ostatních zemích čeká ještě hodně práce, abychom zajistili, že se tu lidé různého původu a identity budou cítit jako doma a jejich přinos bude oceňován. Než jsem byla jmenována generální ředitelkou GSK ČR, pracovala jsem v centrále GSK v Londýně, kde jsem působila v Radě pro LGBT+. Jsem pevně odhodlána i nadále podporovat tuto komunitu v rámci své práce i v České republice.

<Path> „Mnoho lidí si myslí, že se jich HIV netýká. Opak je ale pravdou,“ říká doktor Milan Zlámal. Jak Česko se zákeřnou nemocí bojuje?Zdroj: Milan Zlámal

Vedle obchodního/ekonomického vzdělání máte za sebou také studium oborové, farmaceutické. Daří se vám ve vaší spíše managerské práci, ač ve farmaceutickém průmyslu, využívat obojí?

V USA jsem vystudovala farmacii (PharmD) a svoji profesní dráhu jsem zahájila v odvětví smluvní výroby léčiv. Poměrně záhy na začátku své kariéry jsem si uvědomila, že mě baví pracovat s vědci a lékaři a nejvíce mi vyhovují obchodní pracovní pozice. Funkce generální ředitelky je pro mě to nejlepší, co si dokážu představit. Každý den pracuji se skvělými kolegy na tom, abychom naše léky a vakcíny co nejdříve zpřístupnili pacientům.

GSK se významně soustředí na různá preventivní/zdravotní opatření (očkování), ale také na prevenci a léčbu nádorových onemocnění a HIV. Jsou v poslední zmiňované oblasti, tedy léčbě HIV, aktuálně nějaké nové výzkumné pokroky? 

Co se týká pokroku dosaženého ve výzkumu, dny, kdy lidé s diagnózou HIV museli brát tolik pilulek, že si museli nastavovat několikrát za den budík, jsou už dávno za námi. Nejběžněji se nyní užívá jedna pilulka denně, ale i toto paradigma se mění, protože oborový výzkum se zaměřuje na léčivé přípravky s delším působením.

Filozofie společnosti GSK i její partnerské společnosti ViiV Healthcare se soustředí na zohledňování našich pacientů ve všem, co děláme tak, aby žádný člověk s HIV nezůstal opomenut. Naším cílem je zajistit, aby v našich klinických hodnoceních byly zastoupeny komunity nejvíce postižené HIV.

Pro osoby s HIV je obzvláště důležité očkování, protože jejich imunitní systém může být oslabený a náchylnější k infekcím. V našem portfoliu GSK máme širokou škálu vakcín pro dospělé mj. proti pásovému oparu – Shingrix, proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV) – Arexvy, ale i vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli a Boostrix proti hepatitidě A a B aj.

Magazín LUI slaví letos 15 let. Za těchto 15 let došlo v léčbě HIV k obrovským změnám – jak se v průběhu doby změnila ta, kterou poskytuje GSK? 

Jak jsem již zmínila, léčba HIV se z pohledu pacientů změnila: nejběžněji se nyní užívá jedna tableta denně, ale i toto paradigma se mění. Další oblastí zájmu je zdravé stárnutí – s moderní léčbou mohou nyní lidé s HIV žít déle ve zdraví. Zaměřujeme se na lékové režimy s prokázanou účinností. A jen tak na okraj: ViiV Healthcare, globální společnost specializující se na HIV, v níž je GSK většinovým akcionářem, také nedávno oslavila 15. výročí!

<Path> Genové nůžky CRISPR při terapii HIV fungují bez vedlejších účinků. Otázka ale zní, jestli opravdu léčíZdroj: poz.com, lui.cz, wikipedia.org

Ačkoliv antiretrovirová léčba od svých počátků významně pokročila, ani pomocí moderní vědy stále nebyl nalezen skutečný lék, který by virus v těle dokázal definitivně „zničit“. Jak k této problematice, tedy vývoji léku, přistupujete v GSK? 

Ve společnostech GSK a ViiV ve snaze vyléčit HIV sdružujeme experty z různých oborů, aby se zabývali vývojem nových léků. Na ukončení této epidemie aktivně spolupracujeme s farmaceutickými i biotechnologickými společnostmi, vládními agenturami, akademickými institucemi a neziskovými organizacemi. Tato spolupráce hraje klíčovou roli při dosahování pokroku ve vývoji léčby HIV.

Vzhledem k poměrně dlouhému seznamu zemí, kde jste měla příležitost pracovat, můžete také srovnávat – jak se liší péče o pacienty s HIV napříč světem a např. i v porovnání s Českem?

Co se týče HIV, patří čeští odborníci k evropské špičce, takže pokud jde o kvalitu a délku života, mají HIV pozitivní pacienti v České republice perspektivu srovnatelnou se zdravou populací. Správně léčený pacient s HIV nemusí být infekční ani pro svého partnera. „Klíčem k úspěchu je včasná diagnóza,“ jak řekl prof. José Gatell, garant mezinárodního odborného sympozia pořádaného GSK/ViiV Healthcare.

Já jsem nedávno měla možnost sledovat v Praze seminář o HIV, kterého se účastnili zkušení i začínající lékaři zabývající se s léčbou HIV z celé České republiky. Kvalita odborné diskuse i důraz kladený na pacienty mě doslova ohromily.

Tipy redakce

Nákaza virem HIV platí stále za velké stigma. Mnozí (neinformovaní) lidé se i dnes obávají, že by se mohli nakazit třeba jen dotekem. Mohla byste obecně přiblížit výhody a především efektivitu dnešní léčby?

Překonání tohoto stigmatu bude v celosvětovém měřítku vyžadovat ještě hodně práce. Společnosti GSK i ViiV jsou odhodlány podporovat v této důležité činnosti celou komunitu.

U=U je jednoduchá, stručná a výstižná zkratka pro anglická slova Undetectable=Untransmittable (nezjistitelný=nepřenosný). To znamená, že lidé s HIV, kteří se léčí a udržují virovou nálož na nedetekovatelné úrovni, nemohou virus přenést na HIV negativního partnera. Princip U=U hraje významnou roli v boji proti stigmatizaci HIV, zvyšuje povědomí o účinnosti antiretrovirové léčby (ART) v rámci komunit a posiluje postavení HIV osob v sexuálních vztazích. Toto průlomové hnutí významně přispělo ke změně vnímání HIV a k posílení postavení lidí žijících s HIV.

To, jak lidé vnímají ty, kdo jsou HIV+, se odvíjí také od jejich povědomí o celé problematice. Dalo by se tedy říci, že informovanost, ale také osvěta jsou základem. Pokud byste vyšla z vašich zkušeností, jak téma prevence a léčby HIV laické veřejnosti nejlépe přiblížit? 

Já osobně aktivně bojuji proti stigmatizaci spolu s HIV komunitou. V celosvětovém průzkumu vnímání „HIV in View“, který zadala naše partnerská společnost ViiV, jsme zjistili, že tři čtvrtiny respondentů se domnívají, že lidé žijící s HIV jsou stále ještě vnímáni negativně. Tyto zastaralé názory je nutné změnit, protože víme, že mýty, strach a stud, které jsou s HIV pořád ještě spojovány, mohou mít na osoby žijící s HIV velice negativní dopad a mohou jim ztěžovat přístup k testování či léčbě.

Pokud jde o to, jak proti stigmatu bojovat, věřím, že důležité je přinášet pozitivní, autentické obrazy a příběhy lidí žijících s HIV. To je způsob, jak ovlivnit smýšlení i pocity ostatních.

Jaké konkrétní kroky v rovině zvyšování povědomí o prevenci a léčbě HIV GSK v Česku aktuálně realizuje a jaké kroky má příp. v blízké budoucnosti v plánu? 

Společnost GSK v České republice již několik let podporuje osvětovou kampaň proti stigmatizaci lidí žijících s HIV a ohlasy na ni jsou velmi pozitivní. Rádi bychom v této činnosti pokračovali i do budoucna. Situace se v mnoha ohledech zlepšila, ale stále je na čem pracovat. (Jedná se o třetí ročník kampaně, která poběží od října.)

Je něco, co byste vy osobně ze své pozice prostřednictvím GSK v Česku ráda v rovině zdravotní péče a prevence změnila a příp. proč? 

Společnost GSK je hrdá na to, že je předním dodavatelem vakcín v České republice, i na široké portfolio výrobků, které chrání lidi ve všech fázích života.

V České republice je vysoká proočkovanost u dětí – z hlediska dostupnosti a míry využití patří český program dětského očkování k jednomu z nejlepších na světě. Míra proočkovanosti dospělých v České republice však bohužel zůstává pod evropskými standardy. Pro osoby žijící s HIV je právě očkování mimořádně důležité, protože jejich imunitní systém může být oslabený a náchylnější k infekcím.

Doufám, že se mi podaří zvyšovat povědomí o důležitosti prevence jako součásti každodenního života. Řada studií ukazuje, že na prevenci závisí více než dvě třetiny možného zlepšení zdravotního stavu české populace. Do prevence však v současné době investujeme jen zlomek peněz vynakládaných na léčbu. Přitom značná část preventivních programů může být nákladově efektivnější než léčba. Pokud vliv zlepšení zdraví započítáme do nárůstu počtu pracovních sil a zlepšení produktivity práce, můžeme o zlepšení zdraví hovořit dokonce jako o ekonomicky návratné investicí. Ta kromě jiného vede k prodloužení průměrné délky života a také pomáhá odstranit útrapy, které onemocnění přináší.

Společnost GSK vítá příležitosti ke spolupráci s dalšími zdravotnickými organizacemi, vládou i komunitou při společné tvorbě programů a iniciativ zaměřených na prevenci, očkování a péči o zdraví. Investicemi do prevence a poskytováním informací a nástrojů, které lidé potřebují, aby zůstali zdraví, můžeme snížit míru výskytu onemocnění a zlepšit kvalitu života.

Pokud bychom spolu mluvili za dalších 15 let (kdy LUI bude slavit třicátiny :-) ), myslíte, že už bychom si i navzdory komplikovanosti hledání léku na HIV povídali o nějakých skutečně progresivních pokrocích v této oblasti? A třeba i o léku skutečném, mířícím na trh?

Rozhodně v to doufám! Vytrváme až do vymýcení HIV a nic nás nezastaví (#WeWontStop). Budeme nadále inovovat, abychom naplnili potřeby komunity osob s HIV.

___

Vakcíny Shingrix, Arexvy, Boostrix, Engerix-B 10 mikrogramů, Engerix-B 20 mikrogramů a Twinrix Adult jsou registrované léčivé přípravky vázaný na lékařský předpis. Vakcíny se aplikují do svalu formou injekce (obvykle do horní části paže). O očkování se poraďte se svým lékařem. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste  na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.

Ochranné známky jsou registrované/licencované pro koncern ViiV Healthcare. ©2024 koncern ViiV Healthcare společnosti/poskytovatel příslušné licence. 

GlaxoSmithKline, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4

Datum přípravy: září 2024

PM-CZ-AAP-ADVR-24000

Zdroj: GSK/Anna Wyatt

Populární
články

Takzvaní „treatleři“ si hlasitě stěžují na dovážkové služby – často jim však nedochází, v jakých podmínkách kurýři pracují
TRENDY

Napůl zákazník, napůl Hitler. Tzv. „treatleři“ jsou postrachem kurýrů i sociálních sítí. Jak rozvážkové služby mění běžné lidi na tyrany?

Autor: Veronika Košťálková
I když některé studie říkají, že žádný gay gen neexistuje, ještě pořád zůstává poměrně velký prostor pro to, abychom zjistili opak
TĚLO & MYSL

Moje rodina je důkaz, že existuje „gay gen“, říká bisexuální TikToker Sam Williams. A není sám

Autor: Michal Černý
Talentovaná zpěvačka a reklamní herečka nenáviděla queer lidi, což jí stálo kariéru a následně i potíže v osobním životě
LIDÉ

Zemřela Anita Bryant, zpěvačka, která pohřbila svoji nadějnou kariéru kvůli nenávisti k LGBTQ+ komunitě

Autor: Michal Černý
Pes jako dítě? I to se může stát
TRENDY

Pes či kočka místo dětí: Mladí lidé nemají (a nechtějí) potomky, do mazlíčků investují majlant. Kdo jsou „příslušníci generace Fido“?

Autor: Mirka Dobešová
Může láska vést k popření veškerých doposud vyznávaných hodnot?
LIDÉ

„Má nejlepší kamarádka se zamilovala do muže, který nenávidí gaye. Kvůli své orientaci o ni asi přijdu,“ bojí se Filip

Autor: Mirka Dobešová
Průvodce Karel, který si prošel mnoha pekelnými situacemi, ze kterých si dnes umí udělat legraci
LIDÉ

Bezdomovec nemusí smrdět, žebrat a může být i hezky oblečený, pokud skutečně chce, říká speciální pražský průvodce Karel

Autor: Michal Černý
Příběh o devítiletém školákovi, který měl přijít ze školy s čerstvým poznatkem, že si může „vybrat pohlaví“, znovu ukazuje, jak potřebná je osvěta o genderu. S tímto termínem totiž leckdy nepracují správně ani odborníci
AKTUALITY

„Manžel se směje, že doma máme mořského koníka,“ tvrdí rozčílená matka, kterou devítiletý syn poučil o svobodné volbě genderu

Autor: Veronika Košťálková
Stylové Volvo XC40
CESTOVÁNÍ

Na velikosti záleží – zejména když jde o vůz a jeho úložný prostor. Mild-hybridní Volvo XC40 ale zvládne i rodinný výlet do hor naprosto hravě

Autor: Redakce LUI
Javorina dbá na využití přírodních materiálů a také udržitelnost
Living 2/24

Revoluce v domácím fitness: „Naši zákazníci častěji pracují a aktivně žijí v domácím prostředí,” vysvětluje obchodní ředitelka Javorina GYM

Autor: Redakce LUI
"Plánuje" někdo novou pandemii?
AKTUALITY

„Chystá se“ nový celosvětový lockdown? Světoví lídři se připravují na novou pandemii Nemoci X. „Je jisté, že někde venku je,“ tvrdí

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop