Nový problém lidstva: „epidemie“ impotence. Potíže s erekcí mají souvislost i s „blbou náladou“, prokázali vědci
Výskyt erektilní dysfunkce v čase rapidně narůstá
Na světě žije 3,9 miliardy mužů (nutno říci, že toto číslo zahrnuje všechny muže napříč generacemi). A podle aktuálních souhrnných statistik se poměrně velké části z nich dotknou potíže s erekcí. „V blízké budoucnosti by mohlo být erektilní dysfunkcí postiženo ohromujících 322 milionů mužů na celém světě,“ uvádí příslušný materiál. Což je ve srovnání se 152 miliony mužů v roce 1995 docela solidní nárůst. Čím to? Rizikové faktory vztahující se k rozvoji erektilní dysfunkce v čase narůstají. A týká se to i (v případě mužů stále často neřešených) potíží v rovině duševní.
Kde se vzala erektilní dysfunkce?
Erektilní dysfunkci lze definovat jako přetrvávající neschopnost dosáhnout erekce nebo ji udržet tak, aby bylo možné oddávat se uspokojivému sexu. Platí přitom, že nějakou z forem erektilní dysfunkce v průběhu svého života zažije více než polovina všech mužů. Samozřejmě, že tyto problémy mají souvislost s celou řadou dílčích faktorů, přičemž však tím hlavním „hráčem“ je věk. S přibývajícími léty totiž riziko erektilní dysfunkce roste a prevalence úplné impotence ve věku mezi 40 a 70 lety se v tomto období až ztrojnásobuje. Nutno ale dodat, že s potížemi s erekcí se potýkají i muži ve věku pod čtyřicet let a v této věkové skupině se jedná o cca čtvrtinu mužské populace.
Ruku v ruce s věkem jdou také kardiovaskulární onemocnění, jejichž souvislost s erektilní dysfunkcí již také byla prokázána. Podobně rizikovým faktorem je ale i cukrovka a v podstatě veškerá onemocnění, k jejichž rozvoji dochází v průběhu stárnutí organismu. To, co je ale poměrně překvapivé, je, jaký vliv má na erektilní dysfunkce duševní zdraví. Faktem totiž je, že mozek skutečně hraje klíčovou roli při spouštění řady fyzických procesů, které vedou k erekci – a to již od prvotního pocitu sexuálního vzrušení. Takže pokud je člověk v nepohodě, ve stresu a třeba jeho mysl zaměstnávají i existenční obavy, ve výsledku to znamená, že potíže s erekcí jsou „na spadnutí“…
Drtivý vliv deprese
Právě deprese, úzkosti a obecně i „špatná“ či přímo „blbá“ nálada stojí až za 30 % případů erektilní dysfunkce. Odborníci se dokonce domnívají, že většina mužů trpících špatným duševním zdravím bude mít také různé projevy erektilní dysfunkce. To ostatně dokazuje např. i studie z roku 2018, dle níž ti, kdo se potýkají s depresemi, mají o 39 % vyšší pravděpodobnost rozvoje erektilní dysfunkce ve srovnání s těmi, které deprese netrápí. „Pacienti, kteří přicházejí s příznaky erektilní dysfunkce, by měli být rutinně vyšetřováni na depresi, zatímco pacienti s příznaky deprese by měli být rutinně podrobeni vyšetřením na erektilní dysfunkce,“ uvedli tak např. vědci z Číny.
Zdroj: Giphy
A jak že to zrovna deprese souvisí s erektilní dysfunkcí? Dle odborníků je hlavním příznakem deprese tzv. anhedonie – tedy absence radosti nebo zájmu o věci, které jinak člověka baví, dělají mu radost a které si užívá. Ovšem již zmiňovaná „blbá nálada“ (kterou samozřejmě v žádném případě nechceme jakkoliv srovnávat s depresí – tedy klinickou diagnózou) zároveň ovlivňuje i to, jakou míru sexuálního sebevědomí muži pociťují. Jejich mysl se totiž namísto na sex a potěšení soustředí na úplně jiné věci. „Když je naše mysl pohlcena problémy v oblasti duševního zdraví, máme tendenci soustředit se konkrétní problém. V důsledku toho mají příjemnější myšlenky tendenci ustupovat,“ shrnuje psychoterapeutka Asa Sanderson.
A i když muži obecně stále mají tendenci duševní potíže spíš skrývat a pomoc vyhledávají ve srovnání se ženami méně často, když už k tomu dojde, může dojít také k medikaci. Bohužel právě běžně předepisovaná antidepresiva pak mohou mužský zájem o sex tlumit a stejně tak mohou stát v cestě dosažení či udržení erekce. Na druhou stranu, i téma sexuálních dysfunkcí je stále tabu a dle odhadů odborníků o nich s lékaři mluví otevřeně jen okolo 10 % pacientů. Není tedy divu, že mnozí v dané souvislosti skutečně hovoří o začarovaném kruhu.
Ačkoliv erektilní dysfunkce jistě není nic záviděníhodného, na druhou stranu se jedná o jednu z mnoha (stále častějších) realit běžného života. Realitu, která je v mnoha případech řešitelná. Ovšem jen pokud nebude stále opředena mnoha mýty a stigmaty… Prvním krokem ke změně pak nepochybně je začít o těchto problémech otevřeně mluvit.