Při sexu číhají nebezpečí „na každém kroku“ aneb Co by měl každý vědět o bezpečném sexu a sexuální prevenci
Sex, který prospívá zdraví
Ať už jde o rovinu zdraví psychického, nebo fyzického, sex má pro lidský organismus skutečně celou řadu přínosů. Výzkumy prokázaly, že díky sexu lze posilovat zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému a také imunitu. Stejně tak je sex „nástrojem“ pro zlepšení nálady, duševní pohody, spánku a samozřejmě i vztahů. Ačkoliv tyto benefity nejsou zcela univerzální (např. se liší dle pohlaví, kdy benefity sexu pro kardiovaskulární zdraví vědci zaznamenali ve vyšší míře u žen), lze shrnout, že oddávat se pravidelně sexu je zdravé. Ovšem za podmínky, že i sex je „zdravý“…
Jak na „zdravý“ sex?
Každý, kdo myslí na zdraví své i partnerovo/partnerčino, by měl v každém případě myslet na ochranu v podobě kondomu. Účinnost kondomu samozřejmě závisí na správném použití, přesto kondomy i dle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) významně snižují riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami, které se šíří skrze kontakt se sliznicemi (kapavka, chlamydie či HIV), ale i těmi, jimiž se lze nakazit i jen prostým kožním kontaktem (syfilis, genitální herpes, lidský papilomavirus). I když to jsou nepochybně skvělé výhody, ne vždy jsou pro použití kondomu podmínky. V lidském životě totiž mohou nastat situace, kdy kondom jednoduše „není po ruce“, příp. jej partneři také užít vědomě nechtějí. Právě pro takové případy je namístě uvažovat o zdravém sexu v širším kontextu.
Kolik toho víte o svém sexuálním zdraví?
I když testování na pohlavně přenosné nemoci může řada lidí považovat za „zbytečnost“ (nemluvě o tom, že mnozí se jej mohou z celé řady důvodů obávat), faktem je, že by se mělo jednat o úplný základ pro každého, kdo nežije v monogamním partnerství. Testy na HIV, syfilis, ale také žloutenky typu B a C lze přitom podstoupit anonymně a bezplatně např. na checkpointech České společnosti AIDS pomoc. Pokud teď přemýšlíte, jakou souvislost s pohlavně přenosnými nemocemi mají zmiňované žloutenky, faktem je, že i těmito chorobami se při sexu lze nakazit. Konkrétně žloutenka typu B se dokonce sexem přenáší naprosto dominantně…
Samostatnou kapitolou je pak lidský papilomavirus (HPV). I tato (virová) infekce se přenáší především sexuální cestou. Ostatně, jedná se o celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosnou infekci, s níž se během života setká většina populace. Obvykle se s touto nákazou organismus, potažmo imunitní systém, vypořádá, ovšem pokud ne, může se virus v těle nebezpečně „zvrtnout“. Kromě genitálních a análních bradavic má tento virus v případě žen na svědomí druhé nejčastější onkologické onemocnění – rakovinu děložního čípku. Ani muži ale nejsou „v bezpečí“. Byť závažná onemocnění související s HPV jsou v jejich případě méně častá, konkrétně lze zmínit nádory análního otvoru a genitálií. Důsledkem nákazy virem HPV mohou být také nádory hlavy a krku. A testy? Ty mohou v rámci gynekologického screeningu podstoupit jen ženy... Prevence proto získává ještě více na významu.
Ochrana = očkování
Ačkoliv málokdo se sexuálním zdravím spojuje právě očkování, faktem je, že v některých případech může tato prevence zabránit řadě nežádoucích zdravotních komplikací. Konkrétně zmiňovaná infekční žloutenka typu B je poměrně problematické onemocnění, na které ani dnešní moderní medicína nemá lék. Nakažení však musí být hospitalizováni a také musí dodržovat dlouhodobou jaterní dietu. Tomu se však lze vyhnout právě díky očkování. To je sice součástí tzv. hexavakcíny, která je podávána dětem (povinně), pokud ale člověk z jakéhokoliv důvodu očkován nebyl, může vakcinaci podstoupit i v dospělosti.
Očkování je pak efektivní prevencí i vzhledem k nákaze virem HPV. V tomto případě sice platí, že největší smysl má aplikace vakcíny ještě před zahájením sexuálního života (i proto jej české zdravotní pojišťovny plně hradí dospívajícím dětem ve věku od 11 do 15 let), ovšem neznamená to, že by se očkovat nemohli dospělí. Zejména u mužů je pak právě toto očkování více než namístě, a to i kvůli již zmíněné neexistenci screeningových vyšetření, která by virus v těle včas odhalila. Navíc – pokud muž očkování podstoupí, chrání tak před nákazou de facto i svůj sexuální protějšek.
A co HIV?
V případě nákazy virem HIV je situace přece jen komplikovanější. Nejenže neexistuje léčba, která by dokázala člověka plně uzdravit (byť dnešní antiretrovirové léky jsou natolik účinné, že vhodně medikovaní pacienti nejenže mají nulovou virovou nálož a jsou tedy neinfekční, ale navíc je jejich život co do kvality a délky srovnatelný se zdravou populací), ale dostupné není ani očkování, které by bylo efektivní prevencí. Ta ale i tak existuje – a má formu tzv. preexpoziční profylaxe (PrEP). Tento typ „preventivní léčby“ je vhodný zejména pro osoby z tzv. rizikových skupin, u nichž je riziko nákazy vyšší. PrEP je dnes relativně snadno k dostání i v Česku – byť k získání je třeba předpis lékaře (po provedených vyšetřeních).
Zdravý sex pro zdraví
Mohlo by se zdát, že sex je vlastně docela nebezpečná aktivita. Nebezpečí jako by číhala na každém kroku. Pravdou ale je, že pokud člověk právě i k sexu přistoupí zodpovědně, všechna rizika minimalizuje. A pak už se skutečně může oddávat jen související slasti bez nepříjemných následků.