Pouhá hodina chůze denně může lidem ve středním věku prodloužit život až o 11 let, říká nová studie
Výzkum publikovaný v prestižním časopise „British Journal of Sports Medicine“ zkoumal souvislost mezi fyzickou aktivitou a délkou života u lidí ve středním a vyšším věku. Zjistilo se, že pokud by lidé v této věkové kategorii dosahovali stejné úrovně fyzické aktivity jako nejaktivnější čtvrtina populace, mohli by se dožít v průměru o pět let více.
Přestože je dlouhodobě známo, že pohyb snižuje riziko srdečních chorob, mrtvice či předčasného úmrtí, není doposud jasné, do jaké míry nízká fyzická aktivita zkracuje délku života. Vědci proto vytvořili prediktivní model, který vyhodnocuje, jak různé úrovně zvýšené fyzické aktivity ovlivňují délku života. Model vycházel z dat projektu „Národní zdravotní a výživový průzkum“ (NHANES) z let 2003–2006, zahrnujících osoby starší 40 let. Dále zahrnul populační údaje z roku 2019 a statistiky úmrtí z roku 2017.
Každá hodina chůze se počítá
Co se konkrétně zjistilo? Například to, že nejaktivnější čtvrtina Američanů starších 40 let věnuje denně v průměru 160 minut chůzi v běžném tempu (cca 4,8 km/h). Pokud by této úrovně dosáhli všichni lidé v této věkové kategorii, zvýšila by se podle výpočtů průměrná délka života v USA z 78,6 na téměř 84 let.
Pro nejméně aktivní skupinu by to znamenalo zvýšit denní pohyb o dalších 111 minut, což by mohlo přinést „významný nárůst“ délky života až o 11 let. Vědci rovněž zjistili, že každá další hodina chůze může v průměru přidat více než 2,5 hodiny života. Avšak na druhé straně, ve vyšším věku už další zvyšování pohybu přidává na délce života jen nepatrně.
Investice do pohybu se vyplácí
Autoři studie upozorňují, že jde pouze o pozorovací výzkum, který nijak nedokazuje příčinnou souvislost. Přesto věří, že zvýšení fyzické aktivity a pohyb v prostředí, které usnadňuje aktivní životní styl, mohou přinést významné zdravotní benefity na úrovni celé populace. „Infrastrukturní opatření, která podporují aktivní dopravu, pěší čtvrti a zelené plochy, by mohla být slibným přístupem k podpoře fyzické aktivity a prodloužení délky života ve zdraví,“ uzavírají vědci.
Tato studie tak znovu potvrzuje význam pohybu pro dlouhodobé zdraví a zdůrazňuje, že i zdánlivě malá změna v každodenním režimu může mít velký dopad na zbytek našeho života.