Způsobuje vrásky i chronické nemoci – tzv. glykace má na povel vaše stárnutí. Bojujte proti ní luxováním a řazením jídel „do fronty“
Postrach vaší krásy i zdraví? AGE
Když se cítíte dobře uvnitř, přirozeně se to projeví i navenek – a proces zvaný glykace máme neodmyslitelně spojený se stárnutím. Jde o často skloňovaný termín a vědci glykaci neustále zkoumají. Ve skutečnosti jde o přirozený biologický proces, který v těle probíhá od narození a pokračuje po celý život.
K procesu glykace dochází, když se molekuly glukózy navážou na kolagen (bílkovinu, která se nachází v mnoha našich tkáních a která je nezbytná pro zdravou pokožku, vlasy a nehty) a vytvoří škodlivé vedlejší produkty zvané konečné produkty pokročilé glykace (možná je spíš znáte jako jako AGE). Tyto odpadní produkty AGE mění naše kdysi pružné bílkoviny v tuhé a křehké, čímž časem poškozují integritu pokožky, což má za následek předčasné jemné vrásky, povadlou pokožku a mdlost. AGE také zvyšují riziko chronických onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, cukrovka a kardiovaskulární problémy.
Zastavit nejde, brzdit však ano
Glykace patří mezi přirozené jevy, takže jí nemůžete zabránit, ale do jisté míry se tento proces dá zpomalit. Vědci zjistili, že nejlepším způsobem, jak omezit množství produkovaných AGE, je snížit prudký nárůst glukózy v těle – proto je důležité pochopit, jak glukóza funguje. Vaše tělo štěpí cukry a škroby z potravy na glukózu, která je hlavním zdrojem energie pro vaše tělo. Tělo pak uvolňuje hormon zvaný inzulín, který v krevním řečišti „shrábne“ nadbytečnou glukózu a transportuje ji do buněk. Když jsou zásoby v těchto buňkách plné, inzulín přemění přebytečnou glukózu na tuk. Vyrovnání výkyvů glukózy je nejlepší způsob, jak pomoci redukovat AGE.
Zde jsou glukózové triky, které povedou k hladší pleti a lepšímu zdraví.
Jezte potraviny v chytrém pořadí
Přemýšleli jste někdy o tom, že pořadí, ve kterém jíte jednotlivé potraviny, může ve skutečnosti ovlivňovat výkyvy glukózy? Změna pořadí tím pádem dokáže snížit glykaci. Zkuste si na talíři rozdělit potraviny do různých skupin: tj. bílkoviny (maso, vejce, tofu), tuky (ořechy, semínka), sacharidy (rýže, těstoviny) a zelenina. Nejdříve snězte zeleninu, pak bílkoviny, tuky a cukry. Myšlenka spočívá v tom, že když si sacharidové potraviny necháte na konec, pomůžete zpomalit vstřebávání glukózy, a zabráníte tak prudkým výkyvům.
Cvičte přesně 22 minut denně
Mitochondrie jsou hybnou silou buněk, která pomáhá řídit metabolismus glukózy tím, že v buňkách vytváří energii. Podle studie, již provedli vědci z Alabamské univerzity v Birminghamu, dysfunkce mitochondrií urychluje tvorbu vrásek a vypadávání vlasů. Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet mitochondrie v chodu, je zpotit se – a podle výzkumu stačí 22 minut mírné aktivity každý den, aby byly mitochondrie zdravé a snížila se glykace. Účel splní třeba procházka během oběda, nebo dokonce i běžné domácí práce.
Dejte si před jídlem „panáka“ octa
Jablečný ocet provází pověst starodávného léčivého prostředku, i věda však prokázala, že pomáhá zmírnit prudký nárůst glukózy. Chutná sice kapku pochybně, ale jedna studie odhalila, že když pacienti s cukrovkou druhého typu denně spolkli 15 mililitrů jablečného octa, pomohlo to snížit celkovou hladinu glukózy po dobu osmi týdnů.
Zdroj: Giphy
Předpokládá se, že ocet pomáhá zkrátit dobu, za kterou jídlo opustí žaludek, což může pomoci snížit prudký nárůst glukózy v krvi. Jen si nezapomeňte vybrat ocet označený jako nefiltrovaný, raw a organický, ať máte jistotu co nejvyšší kvality. Abyste zpomalili glykaci, dejte si malou dávku asi 30 minut před každým hlavním jídlem.
Vyzkoušejte přerušovaný půst
Přerušovaný půst se stal (hlavně tedy na sociálních sítích) jedním z nejpopulárnějších trendů v oblasti stravování – a pokud chcete kontrolovat glykaci, mohl by pro vás být tou správnou cestou. Navíc ho můžete uvést do praxe mnohem snáz, než se zdá. Vědecké poznatky naznačují, že časově omezené stravování může vykazovat slibné výsledky v oblasti kontroly glykémie (a hubnutí) už za 12 až 24 týdnů.
Nejjednodušší způsob, jak přerušovaný půst provádět, zní následovně: posuňte čas, ve kterém obvykle jíte první a poslední jídlo dne tak, abyste dodržovali 16hodinové okno půstu. V praxi to může znamenat snídani v 11 hodin a večeři v 19 hodin.
Vyhněte se průmyslově zpracovaným „dobrotám”
Že nám škodí cukr ve sladkých pochoutkách, víme. Ale co skryté formy cukru, které se nacházejí v ultra zpracovaných potravinách, vydávaných za zdravé pochoutky? Od ochucených jogurtů přes cereální tyčinky a salátové dresinky až po bochník chleba – tyto ultra zpracované potraviny zkrátka překypují cukrem (v doprovodu dalších transmastných kyselin a jiných nezdravých přísad).
Receptury těchto potravin jsou vědecky „poskládány“ tak, aby zasáhly dopaminové receptory v mozku, a díky tomu ve vás vyvolávají chuť přidat si – znovu a znovu. Jsou tedy největším nepřítelem vašeho těla v boji proti glykaci. Vyměňte jídelníček plný průmyslově zpracovaných potravin za plnohodnotnou stravu, která dává přednost zdravým potravinám, čímž myslíme třeba avokádo, ořechy, semínka, vejce a hnědou rýži. Získáte tak mladší pleť a zdravější tělo.
© The Standard Ltd