Způsobuje vrásky i chronické nemoci – tzv. glykace má na povel vaše stárnutí. Bojujte proti ní luxováním a řazením jídel „do fronty“
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Způsobuje vrásky i chronické nemoci – tzv. glykace má na povel vaše stárnutí. Bojujte proti ní luxováním a řazením jídel „do fronty“

O stárnutí často přemýšlíme v souvislosti s tím, co můžeme udělat z estetického hlediska – můžeme se nechat omladit jehlami, nasadit si před spaním LED masku nebo si mazat pleť nejnovějším hydratačním krémem s obsahem retinolu. Tyto techniky, které působí na povrchu, přinášejí krátkodobý efekt a umí vám zařídit vyšší sebevědomí. Když ale do větší hloubky prozkoumáte, co se děje uvnitř vašeho těla, dá vám to lepší nápovědu, jestli budete s přibývajícím věkem vypadat dobře a jestli se dožijete 90. narozenin.
Veronika Košťálková Autor
25. 10. 2024

Postrach vaší krásy i zdraví? AGE

Když se cítíte dobře uvnitř, přirozeně se to projeví i navenek – a proces zvaný glykace máme neodmyslitelně spojený se stárnutím. Jde o často skloňovaný termín a vědci glykaci neustále zkoumají. Ve skutečnosti jde o přirozený biologický proces, který v těle probíhá od narození a pokračuje po celý život.

K procesu glykace dochází, když se molekuly glukózy navážou na kolagen (bílkovinu, která se nachází v mnoha našich tkáních a která je nezbytná pro zdravou pokožku, vlasy a nehty) a vytvoří škodlivé vedlejší produkty zvané konečné produkty pokročilé glykace (možná je spíš znáte jako jako AGE). Tyto odpadní produkty AGE mění naše kdysi pružné bílkoviny v tuhé a křehké, čímž časem poškozují integritu pokožky, což má za následek předčasné jemné vrásky, povadlou pokožku a mdlost. AGE také zvyšují riziko chronických onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, cukrovka a kardiovaskulární problémy.

<Path> The festival season has a lot to offer, despite the coronavirus: where to go for fun and culture?Zdroj:

Zastavit nejde, brzdit však ano

Glykace patří mezi přirozené jevy, takže jí nemůžete zabránit, ale do jisté míry se tento proces dá zpomalit. Vědci zjistili, že nejlepším způsobem, jak omezit množství produkovaných AGE, je snížit prudký nárůst glukózy v těle – proto je důležité pochopit, jak glukóza funguje. Vaše tělo štěpí cukry a škroby z potravy na glukózu, která je hlavním zdrojem energie pro vaše tělo. Tělo pak uvolňuje hormon zvaný inzulín, který v krevním řečišti „shrábne“ nadbytečnou glukózu a transportuje ji do buněk. Když jsou zásoby v těchto buňkách plné, inzulín přemění přebytečnou glukózu na tuk. Vyrovnání výkyvů glukózy je nejlepší způsob, jak pomoci redukovat AGE.

Zde jsou glukózové triky, které povedou k hladší pleti a lepšímu zdraví.

Jezte potraviny v chytrém pořadí

Přemýšleli jste někdy o tom, že pořadí, ve kterém jíte jednotlivé potraviny, může ve skutečnosti ovlivňovat výkyvy glukózy? Změna pořadí tím pádem dokáže snížit glykaci. Zkuste si na talíři rozdělit potraviny do různých skupin: tj. bílkoviny (maso, vejce, tofu), tuky (ořechy, semínka), sacharidy (rýže, těstoviny) a zelenina. Nejdříve snězte zeleninu, pak bílkoviny, tuky a cukry. Myšlenka spočívá v tom, že když si sacharidové potraviny necháte na konec, pomůžete zpomalit vstřebávání glukózy, a zabráníte tak prudkým výkyvům.

Tipy redakce

Cvičte přesně 22 minut denně

Mitochondrie jsou hybnou silou buněk, která pomáhá řídit metabolismus glukózy tím, že v buňkách vytváří energii. Podle studie, již provedli vědci z Alabamské univerzity v Birminghamu, dysfunkce mitochondrií urychluje tvorbu vrásek a vypadávání vlasů. Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet mitochondrie v chodu, je zpotit se – a podle výzkumu stačí 22 minut mírné aktivity každý den, aby byly mitochondrie zdravé a snížila se glykace. Účel splní třeba procházka během oběda, nebo dokonce i běžné domácí práce.

Dejte si před jídlem „panáka“ octa

Jablečný ocet provází pověst starodávného léčivého prostředku, i věda však prokázala, že pomáhá zmírnit prudký nárůst glukózy. Chutná sice kapku pochybně, ale jedna studie odhalila, že když pacienti s cukrovkou druhého typu denně spolkli 15 mililitrů jablečného octa, pomohlo to snížit celkovou hladinu glukózy po dobu osmi týdnů.

Zdroj: Giphy

Předpokládá se, že ocet pomáhá zkrátit dobu, za kterou jídlo opustí žaludek, což může pomoci snížit prudký nárůst glukózy v krvi. Jen si nezapomeňte vybrat ocet označený jako nefiltrovaný, raw a organický, ať máte jistotu co nejvyšší kvality. Abyste zpomalili glykaci, dejte si malou dávku asi 30 minut před každým hlavním jídlem.

Vyzkoušejte přerušovaný půst

Přerušovaný půst se stal (hlavně tedy na sociálních sítích) jedním z nejpopulárnějších trendů v oblasti stravování – a pokud chcete kontrolovat glykaci, mohl by pro vás být tou správnou cestou. Navíc ho můžete uvést do praxe mnohem snáz, než se zdá. Vědecké poznatky naznačují, že časově omezené stravování může vykazovat slibné výsledky v oblasti kontroly glykémie (a hubnutí) už za 12 až 24 týdnů.

Nejjednodušší způsob, jak přerušovaný půst provádět, zní následovně: posuňte čas, ve kterém obvykle jíte první a poslední jídlo dne tak, abyste dodržovali 16hodinové okno půstu. V praxi to může znamenat snídani v 11 hodin a večeři v 19 hodin.

Vyhněte se průmyslově zpracovaným „dobrotám”

Že nám škodí cukr ve sladkých pochoutkách, víme. Ale co skryté formy cukru, které se nacházejí v ultra zpracovaných potravinách, vydávaných za zdravé pochoutky? Od ochucených jogurtů přes cereální tyčinky a salátové dresinky až po bochník chleba – tyto ultra zpracované potraviny zkrátka překypují cukrem (v doprovodu dalších transmastných kyselin a jiných nezdravých přísad).

Receptury těchto potravin jsou vědecky „poskládány“ tak, aby zasáhly dopaminové receptory v mozku, a díky tomu ve vás vyvolávají chuť přidat si – znovu a znovu. Jsou tedy největším nepřítelem vašeho těla v boji proti glykaci. Vyměňte jídelníček plný průmyslově zpracovaných potravin za plnohodnotnou stravu, která dává přednost zdravým potravinám, čímž myslíme třeba avokádo, ořechy, semínka, vejce a hnědou rýži. Získáte tak mladší pleť a zdravější tělo.

© The Standard Ltd

Zdroj: standard.co.uk, lekarske.slovniky.cz, wikipedia.org

Populární
články

Kibler trpí pohybovými problémy, diagnostikována mu totiž byla mj. dětská mozková obrna. Podle lékařů se měl dožít maximálně 4 let a nikdy neměl chodit.
LIDÉ

Narodil se jako HIV+, navíc s těžkým postižením. Americký herec ale boří jedno stigma za druhým, s partnerkou nyní čeká zdravé dítě

Autor: Mirka Dobešová
Těhotný muž je pro mnohé absurdní představa, nicméně i s takovým obrázkem se dnes můžeme setkat poměrně snadno
LIDÉ

Trans muž porodil dítě a své zkušenosti sepsal do dětské knihy. Konzervativci burcují k odporu

Autor: Michal Černý
„Žít odděleně, ale společně“ je způsob soužití, který bychom spíše očekávali od mladší generace, avšak mnohem více výhod z něj čerpají starší generace
TĚLO & MYSL

Starším párům, které žijí v oddělených domácnostech, se podle nové studie žije mnohem lépe

Autor: Michal Černý
V současnosti působí Daniela Špinar jako režisérka na volné noze. Cestuje mezi scénami v Brně, Plzni, Olomouci a Ostravě
LIDÉ

„Tranzici je dobré nemytizovat,“ myslí si režisérka Daniela Špinar. „Mám silné mužské vlastnosti – a nepotlačuju je,“ říká o své identitě trans ženy

Autor: Veronika Košťálková
Pocitem viny, že nejsou „dost dobré“, už netrpí jen matky malých dětí. S ohledem na fakt, že se 54 % majitelů psů situuje do role psího „rodiče“, ohrožují pocity viny i řadu běžných „pejskařů“
TRENDY

Rozmazlujete svého psa jako „mimino“? Syndrom „psího rodiče“ postihuje 54 % majitelů. Podle odborníků se pouští na „nebezpečné území“

Autor: Veronika Košťálková
Domácí násilí je pro oběť často obtížně rozpoznatelné
LIDÉ

„Že mě partner týrá, jsem nechápal. Překvapilo mě, že k domácímu násilí dochází i mezi gayi,“ vzpomíná Radek na život s násilníkem

Autor: Mirka Dobešová
Robertův život se za patnáct let změnil ve všech směrech
LIDÉ

Ohlédnutí Roberta Paulata: Co se změnilo v jeho životě za posledních patnáct let a kam směřuje dál?

Autor: Irena Piloušková
Toby Wehle si v Olomouci otevřel manikérské studio, kde se queer klientela nemusí bát, že se na ni někdo bude dívat skrz prsty
LIDÉ

„I triviální manikúra se může proměnit na noční můru,“ říká majitel queer nehtového studia, kam na barevné „drápky“ chodí trans ženy i cis muži

Autor: Veronika Košťálková
Hledání životního partnera je pro řadu gayů velmi obtížné
LIDÉ

Sebestřednost většiny duhové komunity vs. hledání životního partnera v ní

Autor: Redakce LUI
Není konsent jako konsent. Pokud si chceme být jistí, že protějšek po sexu opravdu touží, měli bychom počkat na „nadšený“ souhlas
HOT!

Stačí k sexu „obyčejný“ souhlas? Podle odborníků byste měli chtít „nadšené“ svolení – jinak riskujete „zdvořilostní“ hrátky

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop