Sezóna kašle, rýmy a chřipek je tu. Vyzrajte na ni díky šesti osvědčeným tipům a nebojte se očkování
Tip první: Posilněte svou imunitu
Jezte dostatečné množství ovoce a zeleniny. Posílit obranyschopnost organismu mohou pomoci vitamín C, vitamín D, vitamíny skupiny B a také vitamín A. Mezi důležité minerály na podporu imunity patří zinek, hořčík nebo selen.
Tip druhý: Zůstaňte aktivní a zároveň si dopřejte dostatek odpočinku a spánku
S klesajícími teplotami roste chuť většiny z nás zalézt do postele nebo na gauč s teplým nápojem, knížkou nebo filmem a teploučko a pohodlí domova opustit zase až na jaře. Jenže to by byla chyba. I v chladnějších měsících je důležité dbát na pohyb, lékaři doporučují dopřát si ideálně půlhodinovou aktivitu alespoň třikrát týdně, ale lépe ještě častěji. I obyčejná půlhodinová procházka cestou z práce je tím, díky čemu se naše tělo dokáže infekcím lépe bránit. A nemusíme ani dodávat, že pravidelná fyzická aktivita je prospěšná nejen pro naše tělesné, ale i duševní zdraví. Zapomenout ale nesmíme ani na odpočinek, který tělu i duši dopřejeme, dostatek kvalitního spánku a omezení stresu.
Tip třetí: Dostatečně větrejte
Optimální je krátké intenzivní větrání, a to několikrát denně.
Tip čtvrtý: Hygienická opatření
Myjte si ruce - často a pečlivě. Při kašli nebo kýchnutí si zakryjte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše. Nedotýkejte se rukama obličeje, nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, u dětí například hračky. Vyhněte se podávání rukou, objímání a líbání.
Tip pátý: Nezapomínejte na očkování
Jakmile babí léto vystřídají chladné měsíce, je jen otázkou času, než vypukne první (a někdy druhá, třetí…) vlna epidemie chřipky a výrazně naroste počet dalších, hlavně virových respiračních onemocnění jako je COVID-19 nebo RSV. Možná právě o RSV (respiračním syncyciálním viru) jste toho ještě mnoho neslyšeli. Podle nedávného průzkumu společnosti GSK nezná tento virus až 60 % osob starších 50 let, i když se s ním jistě za život už několikrát potkali. Kromě malých dětí, RSV ohrožuje i starší lidi a osoby s přidruženým onemocněním.
Kašel, zvýšená teplota, horečka nebo rýma jsou příznaky také respiračního syncyciálního viru, a proto si ho lidé s chřipkou nebo rýmou často pletou. RS virus je ale také zákeřný: ve vysoce příjmových zemích RSV ročně způsobuje odhadem přibližně 5,2 milionu případů onemocnění, 470 000 hospitalizací a 33 000 úmrtí v nemocnici u dospělých starších 60 let. Nejohroženější jsou senioři a děti, ale nákaza RS virem může být nebezpečná i pro jedince v produktivním věku. Pokud se tedy k rýmě přidá únava, dušnost nebo snížená chuť k jídlu, je namístě mít se na pozoru. RS virus je totiž podceňovaný i kvůli tomu, že se často nediagnostikuje.
„Prodělání infekce RS virem bohužel nezajišťuje dlouhodobou imunitu. Je sice pravda, že následné infekce mohou mít mírnější průběh, ale ani tak nelze vyloučit závažné komplikace, zejména u starších osob. Prevence je tedy klíčová, a to zejména v podobě očkování, které je nyní dostupné i pro osoby nad 60 let. Tato vakcína snižuje riziko závažného průběhu onemocnění,“ říká prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., přednosta Ústavu epidemiologie LF UK v Plzni.
Dalším onemocněním, jehož prevenci očkováním bychom měli zvážit, je černý kašel. Toto bakteriální onemocnění, které se přenáší kapénkami, je vysoce infekční a onemocnět jím může úplně každý. Zákeřnost černého kašle spočívá v tom, že ne každý trpí typickými záchvaty kašle. Hlavně dospělí v produktivním věku totiž mohou jen pokašlávat a příznaky zaměnit s obyčejným nachlazením. Nevědomky pak mohou nakazit své blízké a zejména pro novorozence a osoby starší 65 let to může mít tragické následky. V České republice je bohužel na vzestupu. Od začátku roku bylo evidováno celkem 11 úmrtí v souvislosti s černým kašlem a je bohužel velmi pravděpodobné, že s příchodem zimy se černému kašli začne opět dařit. Účinnou formou prevence proti němu je očkování. V průběhu života je ale důležité myslet i na přeočkování, vakcína totiž nechrání celoživotně.
Důležitá informace na závěr - tip šestý: Buďme k sobě ohleduplní
Pokud jste nemocní nebo máte příznaky onemocnění, zůstaňte raději doma a omezte kontakty na nezbytné minimum, a to hlavně s rizikovými skupinami (kojenci, senioři, osoby s chronickým onemocněním), aby se zabránilo šíření onemocnění.
Proč jsme vlastně v zimě tak náchylní k nemocem?
Dlouhá léta si odborníci mysleli, že je to jednoduše proto, že kvůli nízkým teplotám trávíme víc času uvnitř, kde je víc lidí a s nimi i víc bacilů, virů… Tak přímočaré to ale, zdá se, není. Lékaři z americké Massachussetts Eye and Ear hospital a Northeastern University odhalili, že pro naši náchylnost k nemocem v zimním období zřejmě existuje biologický důvod. Jakmile teplota klesne o 5 stupňů Celsia, oslabí to nosní sliznice až o čtyřicet procent. A nos je jednou z hlavních vstupních bran infekcí do našeho organismu... I proto je v zájmu každého z nás aktivně pracovat na obranyschopnosti organismu a podpořit ji i preventivními opatřeními.
___
Adresa společnosti:
GSK, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, tel.: 222 001 111; e-mail: cz.info@gsk.com; www.gsk.cz
NP-CZ-ABX-PRSR-240002, schváleno: 12/2024