„Žádná ohřívaná rýže, žádné piknikové jídlo,“ apeluje populární lékařka. Které další potraviny byste nikdy neměli brát do úst?
Nečekaně zrádná příloha
První ze zákazů doktorky Kiss zní: ohřívaná rýže. Jak vysvětluje, vařená rýže, pokud je ponechána při pokojové teplotě, kultivuje druh bakterie známé jako B. cereus. Pokud se pak rýže neefektivně ohřeje v mikrovlnné troubě, tato bakterie a její spory se „reaktivují“.
„Snězte ji rovnou,“ doporučuje. „Pokud ji budete mít v rýžovaru a budete ji udržovat teplou, pravděpodobně to bude v pořádku... Ale jakmile vychladne na pokojovou teplotu, už ji nejezte.“
„Mor“ neonových potravin
Druhým z pokrmů, jakým by se doktorka Kiss vyhýbala, je piknikové občerstvení. Vysvětlení? Jídlo určené na piknik se obvykle nechává ležet venku, a konzumenti jsou tak vystaveni mnohem vyššímu riziku otravy z jídla. „Po prázdninových víkendech jsme zaplaveni lidmi, kteří dostali otravu z potravin,“ doplňuje.
Zdroj: Giphy
Dále se doktorka Kiss vyslovila proti konzumaci potravin, které mají nepřirozené barvy – například jasně růžovou nebo všelijaké neonové odstíny. I když toto není „absolutní“ pravidlo, jak dovysvětlila sama influencerka: „V devadesáti devíti procentech případů nebudu jíst věci, které jsou pokryté potravinářskými barvivy. Prostě to není dobré pro lidský organismus... Vyhýbám se tomu, jako by to byl mor.“
Všímejte si tvaru konzervy
Čtvrtou kategorií, na které byste si neměli pochutnávat, jsou podle lékařky potraviny z konzerv, které se zdají být zdeformované. „Pokud je konzerva promáčknutá a není to proto, že mi před chvílí vypadla z ruky, obávala bych se botulismu,” říká
V případě, že došlo k promáčknutí konzervy s jídlem , protože byla upuštěná na zem, hrozí, že se do ní dostane vzduch a vlhkost, což může vést k vážnému onemocnění botulismem.
„Botulismus není žádná legrace,“ pokračuje. „Takže to prostě jíst nebudu. Nestojí mi za to ušetřit 1,5 dolaru, když mám peníze na to, abych si pořídila konzervu, která není promáčknutá.“
I citrusy mohou být zrádné
Pátou a pravděpodobně nejpřekvapivější položkou na seznamu je oblíbený druh ovoce: grapefruit.
Doktorka Kiss doporučuje opatrnost při konzumaci grepů z prostého důvodu: mohou škodlivě interagovat s „tunou“ léků na předpis. Konkrétně uvádí: „Pokud z jakéhokoli důvodu užíváte nějakou medikaci, vždy byste si měli ověřit, zda nedochází k interakci s grapefruitem, která by změnila způsob, jakým léky působí na vaše tělo.“
© Independent Digital News & Media Ltd