Stresový hormon tiše mění naše tváře k nepoznání. „Kortizolový obličej“ je novým fenoménem sociálních sítí
Kdo/co za to může?
Hledání příčin různých jevů je nám lidem vlastní. A platí to i pro tělesné proporce a rysy. Ostatně, ono je docela fajn mít v rukávu vysvětlení, proč máme nějaké to kilo navíc/křivé zuby apod. Oblíbenou mantrou může být „genetika“, na kterou jde svalit skutečně kdeco. A tak není divu, že nyní uživatelé sociálních sítí, konkrétně TikToku, přišli s „vysvětlením“, proč lidi trápí oteklý (až nafouklý) obličej, opuchlá oční víčka, dvojitá brada či povislé tváře. Údajně za to mohou hormony, specificky pak stresový hormon kortizol. Na TikToku se tak lze setkat s nespočtem příspěvků, v nichž lidé tvrdí, jak jim obličej právě kvůli stresu nepěkně otekl. A zatímco někteří v dané souvislosti užívají označení „kortizolová tvář“, jiní hovoří o „měsícovitém obličeji“ (a odkazují tak na jeho zakulacení připomínající Měsíc). A samozřejmě také v této souvislosti propagují různé léky a možnosti změny životního stylu jako řešení. Skutečně ale může mít kortizol takový vliv, aby způsobil změny v obličeji?
„Chronický stres samozřejmě může vést ke zvýšeným hladinám kortizolu v těle. Ale jeho hladiny obvykle nestoupají dostatečně vysoko na to, aby vedly k ´měsícovité tváří´,“ shrnul dermatolog Rajany Katta. Ostatně, skutečně významné problémy s hladinou kortizolu jsou obecně poměrně vzácné – a každoročně dle statistik postihují okolo10-15 lidí z milionu, nejčastěji pak ženy ve věku od 20 do 50 let. Uživatelé sociálních sítí ale nyní mohou získat dojem, že půlka světa se aktuálně potýká s hormonální nerovnováhou. „Je to velmi účinný marketing, protože kdo někdy neměl problémy s únavou, potíže s hubnutím či se nepotýkal se špatnou náladou? Všechno to jsou univerzální ´příznaky´, v nichž se najde téměř každý,“ objasnila gynekoložka Karen Tang.
„Měsícovitá tvář“ je pak ve skutečnosti průvodním jevem tzv. Cushingova syndromu, tedy stavu, kdy se v těle opravdu vyskytují vysoké hladiny kortizolu – ovšem klasicky v důsledku dlouhodobého užívání léků na předpis (steroidů) či v situaci, kdy je diagnostikována nadměrná aktivita nadledvinek. Kromě „moon face“, jak je problém pojmenováván v angličtině, pak Cushingův syndrom může způsobovat vyšší ukládání tuku v oblasti krku či obezitu v horní části těla. Jednoduše řečeno, stav, o němž influenceři hovoří jako o „kortizolové tváři“, není záležitostí, která se objeví a zmizí ze dne na den.
Kortizol „v akci“
Stresový hormon kortizol bývá označován také jako „vestavěný poplašný systém těla“ – sehrává totiž klíčovou úlohu v reakci těla na stres, metabolické změny, souvisí také s imunitní aktivitou a udržováním tzv. homeostázy (jedná se o stálost vnitřního prostředí organismu). Množství kortizolu, které tělo produkuje, se pak liší nejen den ode dne, ale také vzhledem k dennímu režimu. „U zdravých jedinců se kortizol řídí denním vzorem, při kterém jsou hladiny vyšší po probuzení, během prvních 30 minut se výrazně zvyšují a pak po zbytek dne od tohoto maxima postupně klesají. Nejnižších hodnot pak dosahují okolo půlnoci,“ vysvětlila Maria Olenick, která se účinky kortizolu na tělo a metodami jeho regulace dlouhodobě zabývá.
Zatímco „kortizolová tvář“ ve smyslu změny rysů, otoků apod. je opravdu jen výplodem mysli uživatelů sociálních sítí, dermatologové se shodují, že tento hormon může mít na pleť jiné negativní účinky. Zvýšená hladina stresových hormonů může vedle urychlení stárnutí pokožky také zhoršovat kožní onemocnění, jako jsou ekzém či lupénka. „Ukázalo se, že trvale zvýšené hladiny kortizolu brzdí produkci kolagenu, kyseliny hyaluronové a zdravých lipidů, jako je ceramid,“ shrnula tak dermatoložka Whitney Bowe.
Na druhou stranu, v naprosté většině případů napříč zdravou populací platí, že hladina kortizolu prudce stoupá ve stresových momentech či ve chvílích, kdy se člověku nedostává spánku – a zabývat se „léčbou“ v rovině medikace není namístě. Odborníci se shodují, že nejlepším řešením je zaměřit se na efektivní zvládání stresu, vyváženou stravu, dostatek spánku a cvičení, což zajistí, že krevní tlak a hladina cukru v krvi budou mít stabilní a správné hodnoty. Naopak lékaře má kvůli hormonální nerovnováze smysl navštívit, pokud člověk začne výrazně přibírat, potýká se s extrémními výkyvy nálad či jej trápí další obtěžující příznaky. Ovšem měsícovitá (či kortizolová) tvář v podobě, v níž je prezentována na sociálních sítích, tímto „příznakem“ skutečně není…