Dá se zvrátit šedivění vlasů? Nebo aspoň zastavit řídnutí? „Dejte pozor na oleje a přehnané masírování,“ radí vlasová odbornice
Vytoužená hustota
Určitě jste si všimli, že se tu opakuje jasné téma. Líbí se mi, když má někdo hodně vlasů, a ještě melírovaných. To, co naléhavě potřebuju, je ale současně i vstupní podmínkou. Jakkoli toužím po účesech protkaných světlými úseky, mnohokrát jsem si ty své úplně ostříhala jen proto, že vypadaly zacuchaně a zanedbaně – a moje touha po zdravě vypadajících vlasech převážila nad čímkoli jiným.
Hlavně opatrně!
Proto jsem se v péči o své vlasy stala poněkud náročnou. Nikdy je netrhám ani netahám (rada experta na barvení Jacka Howarda, abych se k vlasům chovala jako k drahé látce, mi zní v uších, kdykoli si je myju). Neupravuji si vlasy teplem, pokud se nechystám na nějakou velkou událost. Trvám také na tom, aby s nimi kadeřníci zacházeli šetrně (sice jsem s tím asi otravná, ale vím, že škody způsobené energickým třením ručníkem po celé vlasové délce jsou značné).
V touze dozvědět se více o péči o vlasy a vyvrátit některé mýty kolující po internetu – tímto zdravím rozmarýnový olej pro urychlení růstu – jsem se spojila s Anabel Kingsley, abych z ní vytěžila rady. Působí totiž ve společnosti Philip Kingsley jako prezidentka značky a konzultantka pro trichologii. Zde předávám, co mi řekla.
MÝTUS: Vlasům prospívá opakované kartáčování
Tato pověra se traduje už po staletí, kdy si ženy s extra dlouhými vlasy kartáčovaly prameny znovu a znovu, protože si tím podle jisté teorie měly rozetřít mastnotu z vlasové pokožky po celých délkách. Anabel říká, že pokud tento postup vůbec má vliv na vlasy, tak spíš škodlivý, protože „maz na pokožce hlavy je znehodnocený bakteriemi a nejspíš smíchaný s potem, nečistotami z prostředí a starými produkty, takže kartáčování směrem dolů není dobré“. Co s tím? Vlasy rozčesávejte, abyste odstranili uzlíky, ideálně pomocí lopatkového kartáče, ale spoléhejte se na produkty pro hydrataci konečků.
FAKT: Kolébkou zdravých vlasů je pokožka hlavy
Jistě jste si všimli, že se v posledních letech přesouvá důraz z délek vlasů na pokožku hlavy, a Anabel trvá na tom, že je to oprávněné – neznamená to ale, že byste ji měli přetížit produkty: „Pokožka hlavy je mazové prostředí a má více mazových žláz než kterákoli jiná část těla. Dvě nejčastější onemocnění vlasové pokožky, tedy lupy a seboroická dermatitida, jsou mastná. Oba tyto stavy jsou často způsobeny přemnožením kvasinek rodu Malassezia, které se živí oleji, takže čím mastnější je pokožka hlavy, tím více paliva kvasinky mají. A aplikace olejů na pokožku hlavy problém jen zhoršuje.“ Její rada pro případ, že byste si chtěli pokožku hlavy ošetřit olejem, zní: ujistěte se, že ho aplikujete před mytím, a odstraňte ho, nenechávejte ho působit delší dobu.
MÝTUS: Rozmarýnový olej pomáhá růstu vlasů
Na TikToku se objevují tvrzení, že rozmarýnový nebo ricinový olej pomáhá růstu vlasů, ale Anabel vysvětluje, že studie, která tento rozruch vyvolala, byla provedena v roce 2015 a byla založena pouze na „50 mužích s mužským vzorcem vypadávání vlasů, u nichž se oporovnávaly účinky rozmarýnu s 2% minoxidilem – a ten s vypadáváním vlasů u mužů moc nenadělá. Muži obvykle potřebují 5%. Rozmarýn ani ricinový olej prostě růst vlasů nezařídí."
A když už jsme u vyvracení mýtů o podpoře růstu vlasů – odbornice dodává, že masírování pokožky hlavy sice má své výhody (zařídí exfoliaci, pomáhá složkám masky pronikat do pokožky a má relaxační účinky), ale růst vlasů nepodpoří. Příliš silná masáž může způsobit pravý opak: „Viděla jsem lidi, kteří posedle masírovali pokožku hlavy, a dostali trakční alopecii, takže to dělejte jemně a pamatujte, že na pokožku hlavy jsou mnohem lepší prsty než kartáče.“
FAKT: Vaše vlasy jsou mrtvé
Jinými slovy: žádný přípravek nemůže udělat nic, co by vaše vlasy změkčilo a zkrášlilo, protože folikul je ztvrdlý a zrohovatělý. Což podle Anabel znamená, že jediné, co můžete s poškozenými vlasy udělat, je „zalepit trhliny a posílit je, ale nikdy je nedostanete zpět do panenského stavu“. Klíčem k úspěchu je uzpůsobit svá očekávání, zacházet s vlasy šetrně a dbát na to, abyste udržovali prameny co nejlesklejší pomocí procedur.
MÝTUS: Proces šedivění můžete zvrátit
Všichni jsme viděli ty obrázky premiérů, kteří během svého funkčního období vizuálně zestárli, a i když je naprostá pravda, že stres a různé další faktory životního stylu proces šedivění urychlují, zpomalením toto poškození nenapravíte, což je větší průšvih. Jednoduše řečeno, říká Anabel, „šediny už nejde zvrátit“, takže nemá cenu se o to ani pokoušet.
FAKT: Dobrá strava pomáhá vlasům k lepšímu zdraví
Zatímco vlasy, které se objevily na vaší hlavě, jsou do značné míry mrtvé, vlasy, které vyrůstají, jsou silně ovlivněny tím, co jíte, a Anabel označuje přizpůsobení výživy tak, aby podporovala co nejzdravější vlasy, jako jejich „budoucí ochranu“. A které potraviny zařadit pro co nejkvalitnější vlasy? Tuky, bílkoviny, vitamin B12, komplexní sacharidy, železo, vitamin D, zinek a kyselinu listovou.
Zdroj: Giphy
MÝTUS: Stříhání vlasů urychluje jejich růst
Tuto lež obvykle říkají matky dcerám, které si přejí mít cop dlouhý jako pohádková Locika. Ukázalo se, že jde o pevně zakořeněný mýtus, ale s jednou důležitou námitkou: „stříhání vlasů je dobré pro jejich kondici a pro zbavení se roztřepených konečků, takže sice nepomůže růstu vlasů, ale redukce roztřepených konečků zabrání jejich rozštěpení,“ což znamená delší a zdravější vlasy.
© Evening Standard Ltd
Pro Evening Standard připravila Madeleine Spencer.