Máte „pocuchané“ nervy nebo časté výpadky pozornosti? Krmte a trénujte „hospodyni“ ve svém mozku, navrhují vědci
Ukliďte si mezi nervy
Když mikroglie neplní svou funkci, poškozené buňky zůstávají v okolí a způsobují mozku potíže. Selhání mikroglií se považuje za důležitou příčinu neurologických onemocnění, typicky Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Klíčem k tomu, abychom mikroglie podpořili v jejich sezónním úklidu, je investovat do vlastního zdraví. Níže máte několik bodů, které si můžete připsat na svůj to-do list.
Nebojte se vajec
Vejce prospívají zdraví, ale kupodivu se kolem této snídaňové, bílkovinami nabité suroviny, stále šíří spousta poplašných zpráv. Pravdou je, že si vajíčka rozhodně zaslouží přední místo na vašem talíři – zejména ta žloutková část, pokud toužíte mít nakopnuté kognitivní funkce i v pozdějším věku. Vaječný žloutek je bohatý cholin, živinu rozpustnou ve vodě, která se dává do spojitosti s lepším zdravím mozku.
Testováno na myších
Výzkumníci z Arizonské státní univerzity zjistili, že pokud myší samice, které mají genetické predispozice k rozvoji Alzheimerovy choroby, krmíte stravou bohatou na cholin, v mozku jejich potomků se vyvine méně patologických změn, a ještě se zlepší jejich paměťové schopnosti. Předpokládá se, že se stejné účinky projevují i v lidském mozku. Jedním z důvodů je, že cholin pomáhá přeměňovat nadměrné množství homocysteinu, tedy aminokyseliny související s plaky na mozku, na prospěšnou látku zvanou methionin. Snažte se proto jíst vejce alespoň čtyřikrát týdně.
Zaveďte kratičké tréninky
Že cvičení prospívá naší tělesné schránce, není žádnou novinkou, navíc ale prospívá také našim mikrogliím. Studie publikovaná v časopise Frontiers popsala, že cvičení pomáhá zvýšit aktivitu mikroglií tím, že reguluje neurologický zánět ve prospěch mozkového zdraví.
Abyste sklízeli pomyslné mentální ovoce, nemusíte se potit v posilovně celé hodiny – nový výzkum ukazuje, že i krátká rozcvička může změnit vaše zdraví. Podle zjištění Jihoaustralské univerzity stačilo pouhých 15 minut každodenní fyzické aktivity – třeba procházka o polední pauze nebo jógová čtvrthodinka – k tomu, aby se zdraví výrazně změnilo.
Zdroj: Giphy
Jezte více bobulovin (ale rozumně)
Jak vám poví každý odborník na výživu, když přidáte do svého jídelníčku barvy, zařídíte si nemalé zdravotní benefity – a bobulovité ovoce je jednou z nejlepších skupin ovoce pro maximální posílení mikroglií.
Bobule – ať už máme na mysli ostružiny, borůvky, maliny nebo jahody – obsahují flavonoidy, čili koncentrované rostlinné chemické látky, které pomáhají řídit aktivitu mikroglií, aby struktura, funkce a kondice našich nervů zůstaly v pořádku. Flavonoidy toho dosahují tím, že modulují signalizaci mezi imunitním systémem a mozkem, což pomáhá kontrolovat zánět.
Z dietního hlediska se bobule řadí mezi ovoce s nízkým obsahem cukru, ale vyhněte se tomu, abyste jich na lačný žaludek spořádali celou mísu – jinak vám hladina cukru v krvi rychle vroste, a pak zase spadne, v důsledku čehož budete hladoví a unavení. Přidejte zdroj bílkovin, například ořechy nebo semínka, a získáte tak výživnější balíček.
Nepijte léky, sotva se nachladíte
Další důvod, proč hledat způsob, jak posílit zdraví našich střev – triliony mikroorganismů, které sídlí v trávicím systému, pomáhají posilovat mikrogliální buňky mozku. Jedním z nejlepších způsobů, jak tyto prospěšné organismy udržet v chodu, je vystavovat se mikrobům – v rozumných mezích.
V době, kdy se blíží sezóna nachlazení a chřipek, si možná připadáte jako v obležení bakterií a dalších patogenů, které kolem vás poletují, ale naše posedlost čistotou může zdraví mikroglií spíše škodit než prospívat.
Neříkáme, že byste se měli vzdát lahvičky desinfekčního gelu na ruce, kterou si nosíte všude s sebou, ale pravděpodobně nemusíte sahat po hrnku s horkým léčivem při sebemenším náznaku rýmy, protože tím jen potlačíte svoji imunitu.
Jedna studie porovnávala mikroglie u myší, které nehostily žádné bakterie, s mikrogliemi myší, které měly normální střevní bakterie, a jedním z klíčových zjištění bylo, že mikroglie u myší bez bakterií byly od dětství zakrnělé, a navíc se u nich projevoval mnohem slabší imunitní systém.
A pokud vás přece jen přepadne nachlazení, vyměňte léky proti nachlazení za hřejivý šálek kostního vývaru. Vývar plný živin má fůru benefitů jak pro trávení, tak pro imunitní funkce, které pomáhají zmírnit otravné příznaky nachlazení.
© Evening Standard Ltd