Trápí vás kocovina a běžné metody na ni nezabírají? Noste u sebe drahé kameny, poradili by vám naši dávní předci
Ačkoliv spousta věcí před tisícovkami let na naší planetě fungovala a vypadala úplně jinak, jedno je jisté – něco až mrazivě zůstalo při starém. I kdysi dávno se totiž lidé potýkali s takovými každodenními problémy, které běžně řešíme i ve 21. století. Jedním z nich je třeba boj s kocovinou.
Pro archeology představuje Izrael vzhledem ke svým bohatým dějinám takřka nikdy nekončící práci. Mezi posledními objevy ale zvlášť vyniká zlatý prsten s ametystem, který před více než miléniem možná zdobil ruku nějakého zámožného muže nebo něčí ženy.
Přesto, že tehdy byly šperky výsadou bohatých lidí a jejich prvotní úlohou bylo především dělat parádu, dnes se s tímto vzácným a hlavně praktickým nálezem může ztotožnit skoro kdokoliv – prsten měl totiž sloužit jako prevence proti kocovině. Už tenkrát totiž věděli, jak nepříjemný zážitek může taková „opice“ být. Možnosti zmírnění jejích projevů ale byly dost omezené, a tak si lidé museli poradit jinak. Takovým historickým protějškem prášku na bolest hlavy byl proto ametyst.
Asi každému se ve spojitosti s Izraelem vybaví především židovský národ. Už odnepaměti se ale na území této země vystřídalo několik různých kultur. Nejspíš právě z toho důvodu v sílu fialového minerálu věřili po vzoru antického Řecka i ve starověkém Izraeli. Slovo ametyst totiž pochází z řeckého „amethystos“, což v překladu znamená něco jako „neopilý“.
Minerál, který může být světle fialový, ale i temně purpurový, spojovali ale staří Řekové také s legendou o svém bohovi vína, veselí, úrody a plodnosti Dionýsovi. Ten se totiž podle pověsti naštval na počestnou smrtelnici Amethyst, protože křehká panna pití alkoholu moc neholdovala. Svým nezájmem o světské radovánky ale bohovi neprojevila dostatečnou úctu, a tak Dionýsos poslal 2 tygry, kteří měli nebohou dívku zabít. Bohyně Artemis ji ale stačila proměnit v křišťál. Dionýsos potom svého rozhodnutí litoval a když jeho slzy v podobě vína na krásný křišťál dopadly, kámen se zbarvil do svojí dnešní podoby.
Zlatý prsten s ametystem, který archeologové v Izraeli nedávno objevili, se tak nacházel na hodně příhodném místě – v prostorách někdejšího vinařství ve městě Yavne. O důležitosti oblíbeného minerálu se píše mimo jiné i ve Starém zákoně. „Ametyst patřil mezi 12 drahých kamenů, které nosili veleknězi. Připisuje se mu hodně vlastností, mezi nimi je i prevence před kocovinou,“ potvrzuje Amir Golani, expert na starověké šperky, který zkoumal také zmíněný prsten.
Foto: Adobe Stock
Ametyst ale není jediným minerálem, o kterém se traduje, že odstraňuje napětí a údajně dokáže pomoct při bolestech hlavy. Na spánek nebo místo, odkud nepříjemný pocit vychází, tak můžete přiložit i jiný kámen. Výčet minerálů, které by na migrénu mohly zabrat, je poměrně dlouhý. Patří sem například safír, smaragd, jantar, ale také třeba křišťál, zelený avanturín, magnezit, fluorit, dumortierit, selenit, rubelit nebo lapis lazuli.
Těžko říct, jestli jsou polodrahokamy dobré jenom na okrasu, nebo opravdu mají léčivé účinky, které se jim tak často a v tolika odlišných kulturách přisuzují. To si asi každý z nás bude muset vyzkoušet na vlastní kůži. Ať už je to ale jakkoliv, je hezké vidět, jak odedávna umí drahé kameny sjednocovat lidstvo. Skoro každý národ jim totiž nějaký význam přisuzuje.