Áčkové celebrity milují chytrý prsten Oura. Jaké to ale je – nosit ho doopravdy?
A k čemu že Oura slouží?
Ať ho neznáte, nebo patříte mezi 2,5 milionu lidí, kteří ho nosí, vězte, že Oura je chytrý prsten, navržený ve Finsku v roce 2013. Funguje tak, že se v dostatečně nenápadně vypadajícím prstenu (já mám zlaté provedení, ale můžete si vybrat i stříbrné, černé nebo růžově zlaté) skrývají senzory, které sledují teplotu, srdeční tep, pohyb, hladinu kyslíku v krvi a frekvenci vašeho dýchání.
Obvykle se má za to, že prsten v první řadě slouží ke sledování spánku a aktivity (přehledy obojího najdete v aplikaci ve svém chytrém telefonu), ale z mé zkušenosti mi spíš přijde zajímavý způsob, jakým Oura všechny tyto výsledky integruje, a dává vám tak jasnou představu o tom, jak na tom celkově jste. Což znamená, že místo toho, abych se upínala na nějakou konkrétní metriku, prostě přemýšlím o tom, jestli mám přibližně správné množství odpočinku a aktivity, jaké odpovídá mým potřebám, a podle toho se zařídím.
Branson není jedinou dobře situovanou osobností, která je oddaná svému prstenu značky Oura Ring – mezi jeho nadšené nositele patří i Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, princ Harry nebo Miranda Kerr (ta časopisu Harper's Bazaar řekla: „Nosím O ring, protože mi pomáhá sledovat spánek, tepovou frekvenci a podobně. Opravdu ho miluji."). Prsten byl dokonce během Eura 2024 označen za „tajnou zbraň“ anglického týmu.
Místo benevolentní chůvy akurátní prsten
Co se mě týče, kromě toho, že mi prsten jednoznačně ukázal, jak šampaňské ovlivňuje moje spaní a moji hladinu energie, mi dokázal říct spoustu informací o mém bytí a o tom, jak ho pozitivně ovlivnit. Včetně toho – teď to bude chtít hluboký nádech – kdy ubrat na cvičení, protože se mi v noci dočasně nedařilo stabilizovat tepovou frekvenci; kdy se začít chystat do postele pro optimální spánek; kdy mi stoupla teplota a potřebuji více odpočívat; kdy bych se měla jít projít, protože jsem hltala příliš mnoho epizod čehokoli, co zrovna frčí na Netflixu; kdy jsem ve stresu a měla bych se na chvíli věnovat dýchání nebo čemukoli jinému; kdy celkově potřebuji strávit více času spánkem; kdy moje tělo zvládne nějakou fyzickou výzvu a spoustu, spoustu dalších věcí.
Pomáhá mi také při sledování menstruace a většinou přesně odhadne, kdy ji dostanu, na základě mé teploty (bazální tělesná teplota – BBT – se obvykle mírně zvýší, když má žena ovulaci, a klesne, jakmile jí začne perioda). Podle mocných z firmy Oura je to součást jejich strategie nabízet specifické poznatky pro ženy, přičemž Dorothy Kilroyová, jejich obchodní ředitelka, mi řekla, že: „V důsledku toho, že Oura i nadále investuje do zdraví žen se demografická struktura členů za poslední rok změnila z převážně mužské na 59 % těch, kteří se identifikují jako ženy, a 41 % těch, co se identifikují jako muži."
Diskrétní sběratelka dat
Celkově je podle mých zkušeností Oura překvapivě přesná v odhadu mojí hladiny energie i toho, co mohu každý den zvládnout. Velkým bonusem je, že prsten můžu nosit 24 hodin denně, 7 dní v týdnu (včetně koupele, sauny, nebo dokonce, jak značka tvrdí, při účasti na kryoterapii). Znamená to, že mám zatraceně hodně informací na dosah ruky – nebo přesněji řečeno v aplikaci – což v mém případě zabralo jako silný prodejní argument. Nechci na svém těle nosit displej, který by mě rozptyloval, a díky skutečnosti, že sběr dat probíhá prostřednictvím prstenu, ho docela ráda nosím i na veřejnosti.
Jakmile se Oura seznámila s mým celkovým rytmem (což trvalo asi deset dní), začala být pro mě neocenitelná: pomáhá mi orientovat se v mém rozvrhu a zároveň se o sebe starat, jak nejlépe umím.
Stručně řečeno: je to něco jako laskavá chůva v podobě prstenu, který nosíte na ukazováčku nebo prostředníčku (obě místa poskytují nejlepší údaje) a který vám poradí, jak dát své mysli a svému tělu tu nejlepší šanci, abyste týden zvládli v dobré formě. Myslím, že právě v tomto ohledu opravdu září – na trhu sice existuje spousta nositelných technologií, které nabízejí neuvěřitelně podrobné údaje, ale pokud chcete obecnou kontrolu ve stylu „Jak se mi daří?”, bude tohle to pravé.
Jak už jste nejspíš poznali z mého nadšeného chválení a z toho, že prsten nosím nepřetržitě už osm měsíců, jsem stejný konvertita jako všechny ty zdravotně uvědomělé celebrity, a nenapadá mě nic špatného, co bych o prstenu Oura mohl říct. Jaká vzácnost. Teda – počkejte. Výdrž baterie. Ta by se mohla vybít za trochu delší čas než za plus mínus tři dny, jak se to obvykle stává mně. Ale to je opravdu maličkost, ne?
(Cena začíná na 299 librách, ouraring.com)