Bláznivý trend z TikToku na posílení břišních svalů skutečně funguje, potvrzují odborníci. Zkuste i vy práci s břišním podtlakem
„Stomach vacuum“ v praxi
Je to přesně tak, jak to zní – aby na vaše břicho byla radost pohledět, měli byste v souladu s doporučením TikTokerů zkusit „vysávání žaludku“. Nejedná se ale (docela překvapivě) o žádný zásah ze strany plastických chirurgů, ale o opravdové cvičení, které je vhodné pro posílení v oblasti břicha, především se zaměřuje na příčné břišní svaly. Jak už to tak s trendy na sociálních sítích bývá, daný cvik sice není žádnou převratnou novinkou, ne každý jej ale zná. „Pokaždé, když instruktor jógy vybízí k tomu, abyste se snažili zatlačit pupek až k páteři, je to vlastně jedna z verzí ´vysátí´ či vakua v oblasti žaludku,“ objasnila tak osobní trenérka Katie Wang. Ovšem „cvik“ má ještě zajímavější historii…
Kulturistický zázrak
Psal se rok 1979, když se kulturista Frank Zane nesmazatelně zapsal do historie sportu. Na tehdejším turnaji Mr. Olympia zaujal dnes ikonickou pózou, v níž hlavní roli sehrálo dokonalé ovládání břišních partií, konkrétně pak Zaneova schopnost předvést, jak oblast břicha kompletně zbavit vzduchu. „Břišní vakuum je jednou z nejstarších a nejpůsobivějších pozic v kulturistice. Kombinuje štíhlost, držení těla a sílu ve skutečně ikonické póze. Existuje dlouhá historie práce s podtlakem při cvičení jógy, ale pravý zájem o něj započal až s kulturistikou, kdy se do popředí dostalo předvedení přesného ovládání svalů,“ shrnul dr. Conor Heffernan, který se zabývá historií sportu.
I když tento kousek, jehož podstatou je skutečně docílení určitého vakua v oblasti žaludku, může vypadat groteskně, v praxi se jedná o nebývalé působivý důkaz precizní svalové kontroly – a ta (pokud se obloukem vrátíme k již řečenému) má opravdu kořeny v jógových praktikách, konkrétně je pak oblasti břicha věnována pozornost v rámci pozice Uddiyana Bandha, kterou jogíni kromě posílení středu těla využívají také pro meditační účely a ke zlepšení dýchání.
Jak na věc?
Princip „cviku“ je relativně snadný. Člověk musí úplně vydechnout tak, aby z plic odešel veškerý vzduch. Následuje stažení svalů tzv. hlubokého jádra tak, aby se břišní dutina doslova vtáhla dovnitř směrem k páteři. Stažení břišních svalů je pak v tomto případě obdobné, jako byste vstupovali do studené vody. Aby mělo cvičení kýžený efekt, měli byste po dobu 10-15 vteřin dech zadržet – a poté břicho uvolnit, to vše v pěti opakováních třikrát až čtyřikrát týdně.
A jak známo, teprve opakování dělá mistry, tedy pravidelnost cvičení je základem. Začátečníci by se pak neměli nechat odradit počáteční obtížností. Příčný sval používáme jen zřídka, „rozhýbat“ jej tedy bude chvíli trvat. Výsledky se ale po čase tréninku rozhodně dostaví – tedy vytrvejte! A kdybyste náhodou pocítili bolest či napětí v jádru, vězte, že je to zcela normální – protože vaše svaly nebyly doposud zvyklé „být v akci“. Přestat s cvičením byste měli jen tehdy, pokud by se dostavila bolest v dolní části zad či negativní změny v pohyblivosti.
Benefity břišního vakua
I když pohled na toho, kdo zrovna „břišní vakuum“ provádí, může být směšný (a trendovost na TikToku nedůvěryhodná), faktem je, že se skutečně jedná o regulérní cvičení, které je např. součástí klinické rehabilitace a slouží k obnově neurosvalové kontroly sportovců, kteří utrpěli poškození svalů zajišťujících stabilitu trupu. V některých případech bývá „břišní vakuum“ doporučováno také k ulevení v případě chronických bolestí dolní části zad. Vědecké studie ale dokládají, že při zbavení se vzduchu v oblasti břicha dochází nejen k zapojení příčných břišních svalů, ale i dalších hlubokých jádrových struktur, jako jsou vnitřní šikmé svaly, pánevní dno či bránice. Pokud tedy hledáte cvičení „na břicho“, které nevyžaduje žádné speciální vybavení a zároveň se k němu pojí celá řada možných výhod, je břišní vakuum ideální (byť samozřejmě ne přímo samospásné – protože aby vaše břišní partie byly opravdu výstavní, bude třeba i změna jídelníčku a obecně více komplexního pohybu).