Vědci určili vzhled ideálního přirození. Srovnejte to vaše se stanovenými parametry, jež poslouží trans mužům při tzv. faloplastice
Co je „dokonalost“?
Velikost, ale i tvar penisu – to je téma, jímž se mnozí muži hojně zabývají. Porovnávají své nádobíčko s obecně uváděnými „normami“, odvozují „standard“ např. od toho, co vidí v pornografických materiálech. Nic z toho jim samozřejmě nijak ke štěstí nepřispěje – daná praxe spíše prohloubí jejich nejistoty. Obecně totiž platí, že jen málokterý muž má přirození natolik „neobvyklé“, že by mělo smysl se tímto stavem blíže zaobírat.
I přesto, že drtivá většina mužské populace si může být jistá, že v oblasti genitálií nevykazuje žádné abnormality, stále se najdou tací, co míří za odborníky, aby jejich přirození vylepšili, nebo dokonce zvětšili. V této souvislosti lze tedy říci jediné: žádná metoda, která by efektivně dokázala stávající penis zvětšit, neexistuje. Ovšem je tu určitá skupina mužů, kteří přece jen to, jak bude jejich přirození vypadat, ovlivnit mohou. Trans muži. Ti totiž v závěru tranzice mohou podstoupit tzv. faloplastiku, tedy zákrok, během nějž je jim vytvořen tzv. neo penis. Právě tímto směrem mířil i výzkum realizovaný na kalifornské univerzitě. Jeho cílem totiž bylo určit konkrétní parametry „dokonalého penisu“ tak, aby bylo možné prováděné faloplastiky adekvátně přizpůsobit.
Ideál je tu
Zmiňovaný výzkum zahrnul více jak tisícovku mužů a žen různých orientací a genderových identit – a ti všichni posuzovali 14 počítačově generovaných obrázků obřezaných penisů ve stavu erekce. Účastníci pak hodnotili sadu aspektů – tvar, zúžení, ale i vzhled žaludu.
Celkově se většina účastníků shodla na tom, že preferují delší tělo penisu s výraznějším zaobleným a velikostně drobnějším žaludem. Při pohledu zboku pak účastníci uváděli, že preferují žalud mírně směřující dolů. Další z určených preferencí pak byla stejná šířka penisu (nikoliv tedy přirození, které se směrem ke kořenu penisu rozšiřuje). Ačkoliv výzkum se nijak nezaměřoval na určení ideální délky, vědci pracovali již s tím, že předcházející výzkumy tento „problém“ vyřešily, když určily, že ideální délka činí 16 cm ve stavu erekce (nutno dodat, že to je přece jen více, než činí běžně udávaný průměr dosahující k cca 13 centimetrům).
Jak také výzkum naznačil, preference v rovině určení „ideálního penisu“ se mohou odlišovat s ohledem na demografické charakteristiky. „Ideální falická estetika se u jednotlivců liší a existují statisticky významné preference v závislosti na věku a sexuální orientaci,“ shrnul přímo jeden z autorů výzkumu, urolog Justin Cordero. Např. heterosexuální část populace s vyšší pravděpodobností upřednostňuje větší val žaludu, starší dotazovaní zase s nižší pravděpodobností vítají penis širší směrem ke kořenu.
Proč hledat „ideál“?
Samozřejmě, že zabývat se tím, nakolik naše přirození je, nebo není „dokonalé“, nijak velký smysl nemá. Ostatně, mnoho na tom nezměníme. Ovšem jak již bylo uvedeno, provedený výzkum měl mnohem hlubší účel a vztahoval se k těm, kdo procházejí změnou pohlaví FtM (tedy z ženy na muže). Finální fází tohoto procesu může být i faloplastika, tedy chirurgické vytvoření penisu. A když chirurgové předem vědí, jaké penisy se lidem líbí, mohou svým pacientům pomoci při bližším informovaném rozhodování před provedením zákroku. Pacienti si totiž často nejsou tím, jak by jejich nový penis měl vypadat, úplně jistí. Výsledky výzkumu tedy mohou být pomyslným výchozím bodem, který pomůže i zdravotníkům lépe porozumět všeobecným preferencím – jak totiž výzkum také poukázal, právě ti měli často odlišné názory než široká veřejnost.
Podtrženo-sečteno, i když hledání parametrů týkajících se vzhledu „ideálního penisu“ může vypadat v jistém slova smyslu povrchně, v tomto případě zdaleka nejde jen o určení toho, jak by mělo být přirození dlouhé, široké či zakřivené. Hlavním smyslem je nabídnout trans mužům konkrétní možnosti a také kvalitnější zdravotní péči a personalizovanější výsledky. Na druhou stranu, pánové, nyní ruku na srdce (nebo i jinam…), kdo z vás během čtení článku nepřemítal nad tím, zda určený „ideál“ naplňuje?