„Ženy jsou v sexuální rovině zvědavější, ale i otevřenější než muži,“ tvrdí odbornice na sexuální wellness. Co tento nový obor přináší?
Wellness je v dnešní době stále synonymem pro různé druhy relaxačních programů. Jak si ale představit wellness sexuální, což může být pro někoho docela zavádějící nebo matoucí?
V dnešní době je wellness skutečně spojeno především s relaxací, meditací a programy péče o sebe. Pojem „sexuální wellness“ se však zdaleka netýká jen fyzického uspokojení, jak by se někdo mohl mylně domnívat. Sexuální wellness zahrnuje hluboké spojení se sebou samým a ostatními, porozumění a respektování našich sexuálních potřeb a hranic. Je nedílnou součástí celkové pohody, zahrnuje emocionální, psychologické a fyzické aspekty, které nám pomáhají cítit se v našem sexuálním životě naplněně a spokojeně. Zájem o sexuální wellness tedy znamená uznání, že naše sexuální zdraví je stejně důležité jako jakýkoli jiný aspekt našeho celkového zdraví.
SHA Wellness Clinic je v jistém smyslu průkopníkem v oblasti zlepšování sexuálního zdraví. Jak (a proč) vznikla myšlenka založit „oddělení“ zaměřující se právě na sexuální wellness?
Naše specializovaná jednotka pro sexuální well-being byla vytvořena, aby se komplexním způsobem zabývala změnami nebo problémy souvisejícími se sexuálním životem. Bereme v potaz, že sexuální zdraví a wellness jsou základními aspekty celkového zdraví a kvality života. Vytvoření této jednotky bylo založeno na několika faktorech: na rostoucí potřebě řešit toto téma jako součást integrálního zdraví; na posunu ve společenských postojích směrem k tomu, aby se o této problematice hovořilo otevřeně a bylo možné vyjádřit obavy nebo jmenovat problémy související se sexuálním zdravím; a konečně na rostoucím zájmu populace, především žen, o řešení těchto problémů.
Dalo by se tedy obecně říci, že během patnácti let fungování kliniky se zájem lidí o jejich sexuální zdraví zvýšil?
Ano – a jak jsem již naznačila, týká se to zejména žen. Ty jsou v dnešní době ochotnější mluvit o obavách souvisejících s menopauzou a perimenopauzální fází života. Vyšší vzdělání, dostupnost informací a posílení postavení žen, kromě jiných faktorů, podnítily jejich obrovskou zvědavost a povědomí o sexuálním zdraví. Nejde jen o sexuální hračky nebo o to, kolik orgasmů máte, ale o spojení se svým tělem, sebeúctu, svobodu a potěšení. Ale pravdou je, že došlo k celkovému posunu v postojích a větší otevřenosti ve společnosti ohledně debaty o sexuálním zdraví. I v tomto případě věřím, že je to díky lepšímu přístupu k informacím.
Zaměřujete se na sexuální zdraví na komplexní úrovni. S jakými nejčastějšími problémy se lidé – vaši klienti – aktuálně potýkají?
Nejčastějšími důvody ke konzultaci souvisejícími s problémy sexuálního zdraví jsou u mužů erektilní dysfunkce, úzkost z výkonu, nízké libido a inkontinence. V případě žen se nejčastěji setkáváme s hormonální nerovnováhou, perimenopauzálními symptomy, suchostí pochvy, bolestmi při pohlavním styku, nízkým libidem a inkontinencí.
To vše jsou z povahy věci poměrně intimní potíže – nemají klienti problém o těchto věcech mluvit upřímně a otevřeně?
Pro mnoho lidí může být konverzace o jejich sexuálním zdraví kvůli intimní povaze tématu skutečně komplikovaná a třeba i nepříjemná. Společenské stigma, stud nebo nedostatek sexuální výchovy mohou u některých způsobit, že se o těchto problémech vůbec nebaví. U nás na oddělení sexuálního zdraví však pracujeme na vytvoření bezpečného prostoru, kde se klienti mohou vyjádřit bez jakýchkoliv obav z toho, že by je kdokoliv soudil. To je zásadní pro řešení jejich obav a účinné zlepšení jejich sexuální pohody.
Vy osobně vedete velmi specializovanou „jednotku“ – již zmiňované oddělení sexuálního zdraví – ale vaším hlavním oborem je psychologie. Jak moc (a jakým způsobem) je lidská psychika se sexualitou spojena?
Silně a hluboce! Naše myšlenky, emoce a přesvědčení ovlivňují to, jak svou sexualitu prožíváme a vyjadřujeme. Sexualita není jen fyzický akt, ale nedílná součást naší identity, ovlivněná našimi zkušenostmi, sebeúctou a mezilidskými vztahy. Faktory jako stres, úzkost, minulá traumata, nebo dokonce společenská očekávání mohou ovlivnit sexuální funkce a náš vztah k sobě a ostatním v sexuálním kontextu. Psychologie proto v porozumění a zlepšování sexuálního zdraví hraje klíčovou roli.
Dočetla jsem se, že SHA Wellness Clinic si klade za cíl především zajistit klientům možnost zažít sexuální uspokojení a naplnění ve všech fázích života. Zdůrazňujete, že věk by neměl být omezením v sexualitě. Je pravda, že sex ve vyšším věku je obecně stále tabu. Proč si myslíte, že tomu tak je?
Sex ve stáří skutečně zůstává jedním z přetrvávajících tabu. Pravděpodobně je to způsobeno kulturními stereotypy, které spojují sexualitu s mládím a vitalitou, což vede k mylné představě, že starší lidé sexuální touhy nebo potřeby nemají. Toto tabu je problematické, protože může vést starší jedince k potlačování jejich sexuálních tužeb, což ovlivňuje jejich emocionální a fyzickou pohodu. Kromě toho jim může zabránit ve vyhledávání podpory nebo léčby sexuálních problémů, což negativně dopadá na kvalitu jejich života. Rozpoznání a respektování sexuality ve všech fázích života je tak zásadní pro zdravé a plnohodnotné stárnutí.
Mohla byste na závěr přiblížit, co mohou klienti, kteří k vám zamíří kvůli sexuálnímu wellness, v praxi očekávat?
Na oddělení sexuálního zdraví máme profesionály, kteří se věnují dosažení nejvyššího možného stavu pohody v sexuální sféře, mimo jiné gynekology, urology a odborníky na hormony. Máme také špičkovou technologii pro specifická ošetření týkající se ženského sexuálního zdraví a pánevního dna, které je klíčové pro ženy i muže a je primárním faktorem odpovědným za většinu sexuálních dysfunkcí. Nabízíme také výživové poradenství, jógu, akupunkturu a mnoho dalších služeb s komplexními zdravotními přínosy, faktem ale je, že právě (dobrý) sex může posílit imunitní odpověď, uvolnit oxytocin, zlepšit spánek, snížit stres a je skutečným klíčem k tomu, jak se celkově cítit dobře.