„Ženy jsou v sexuální rovině zvědavější, ale i otevřenější než muži,“ tvrdí odbornice na sexuální wellness. Co tento nový obor přináší?
Rozhovor
Zdroj: Cinthya Molina, SHA Wellness Clinic/se svolením
<Path>

„Ženy jsou v sexuální rovině zvědavější, ale i otevřenější než muži,“ tvrdí odbornice na sexuální wellness. Co tento nový obor přináší?

Wellness může mít skutečně rozmanité významy – a dokazuje to i fakt, že od ryze „relaxační“ části se oddělila ta sexuální. Nečekejte ale nic nemravného. Sexuální well-being je zcela regulérní součástí naší celkové pohody, přičemž je však pravdou, že mnoho lidí se stále stydí potíže v sexuální oblasti pojmenovávat. Poměrně průkopnický je pak tedy speciální program sexuálního wellness na španělské SHA Wellness Clinic, kde také – právě jako vedoucí „oddělení“ sexuálního zdraví – působí Cinthya Molina. S jakými problémy v sexuální rovině se dle jejích zkušeností dnes lidé nejvíce potýkají? Jak se mění ochota hovořit o intimních potížích? A je sexualita seniorů stále tabu?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
5. 9. 2024

Wellness je v dnešní době stále synonymem pro různé druhy relaxačních programů. Jak si ale představit wellness sexuální, což může být pro někoho docela zavádějící nebo matoucí?

V dnešní době je wellness skutečně spojeno především s relaxací, meditací a programy péče o sebe. Pojem „sexuální wellness“ se však zdaleka netýká jen fyzického uspokojení, jak by se někdo mohl mylně domnívat. Sexuální wellness zahrnuje hluboké spojení se sebou samým a ostatními, porozumění a respektování našich sexuálních potřeb a hranic. Je nedílnou součástí celkové pohody, zahrnuje emocionální, psychologické a fyzické aspekty, které nám pomáhají cítit se v našem sexuálním životě naplněně a spokojeně. Zájem o sexuální wellness tedy znamená uznání, že naše sexuální zdraví je stejně důležité jako jakýkoli jiný aspekt našeho celkového zdraví.

SHA Wellness Clinic je v jistém smyslu průkopníkem v oblasti zlepšování sexuálního zdraví. Jak (a proč) vznikla myšlenka založit „oddělení“ zaměřující se právě na sexuální wellness?

Naše specializovaná jednotka pro sexuální well-being byla vytvořena, aby se komplexním způsobem zabývala změnami nebo problémy souvisejícími se sexuálním životem. Bereme v potaz, že sexuální zdraví a wellness jsou základními aspekty celkového zdraví a kvality života. Vytvoření této jednotky bylo založeno na několika faktorech: na rostoucí potřebě řešit toto téma jako součást integrálního zdraví; na posunu ve společenských postojích směrem k tomu, aby se o této problematice hovořilo otevřeně a bylo možné vyjádřit obavy nebo jmenovat problémy související se sexuálním zdravím; a konečně na rostoucím zájmu populace, především žen, o řešení těchto problémů.

Dalo by se tedy obecně říci, že během patnácti let fungování kliniky se zájem lidí o jejich sexuální zdraví zvýšil?

Ano – a jak jsem již naznačila, týká se to zejména žen. Ty jsou v dnešní době ochotnější mluvit o obavách souvisejících s menopauzou a perimenopauzální fází života. Vyšší vzdělání, dostupnost informací a posílení postavení žen, kromě jiných faktorů, podnítily jejich obrovskou zvědavost a povědomí o sexuálním zdraví. Nejde jen o sexuální hračky nebo o to, kolik orgasmů máte, ale o spojení se svým tělem, sebeúctu, svobodu a potěšení. Ale pravdou je, že došlo k celkovému posunu v postojích a větší otevřenosti ve společnosti ohledně debaty o sexuálním zdraví. I v tomto případě věřím, že je to díky lepšímu přístupu k informacím.

Tipy redakce

Zaměřujete se na sexuální zdraví na komplexní úrovni. S jakými nejčastějšími problémy se lidé – vaši klienti – aktuálně potýkají?

Nejčastějšími důvody ke konzultaci souvisejícími s problémy sexuálního zdraví jsou u mužů erektilní dysfunkce, úzkost z výkonu, nízké libido a inkontinence. V případě žen se nejčastěji setkáváme s hormonální nerovnováhou, perimenopauzálními symptomy, suchostí pochvy, bolestmi při pohlavním styku, nízkým libidem a inkontinencí.

<Path> „Inkontinencí trpím již třetí rok, zpočátku jsem cítil jen bezmoc a stud. Nosit pleny? To je obrovské tabu,“ říká čtyřicátník PetrZdroj: Redakce/Respondent

To vše jsou z povahy věci poměrně intimní potíže – nemají klienti problém o těchto věcech mluvit upřímně a otevřeně?

Pro mnoho lidí může být konverzace o jejich sexuálním zdraví kvůli intimní povaze tématu skutečně komplikovaná a třeba i nepříjemná. Společenské stigma, stud nebo nedostatek sexuální výchovy mohou u některých způsobit, že se o těchto problémech vůbec nebaví. U nás na oddělení sexuálního zdraví však pracujeme na vytvoření bezpečného prostoru, kde se klienti mohou vyjádřit bez jakýchkoliv obav z toho, že by je kdokoliv soudil. To je zásadní pro řešení jejich obav a účinné zlepšení jejich sexuální pohody.

Vy osobně vedete velmi specializovanou „jednotku“ – již zmiňované oddělení sexuálního zdraví – ale vaším hlavním oborem je psychologie. Jak moc (a jakým způsobem) je lidská psychika se sexualitou spojena?

Silně a hluboce! Naše myšlenky, emoce a přesvědčení ovlivňují to, jak svou sexualitu prožíváme a vyjadřujeme. Sexualita není jen fyzický akt, ale nedílná součást naší identity, ovlivněná našimi zkušenostmi, sebeúctou a mezilidskými vztahy. Faktory jako stres, úzkost, minulá traumata, nebo dokonce společenská očekávání mohou ovlivnit sexuální funkce a náš vztah k sobě a ostatním v sexuálním kontextu. Psychologie proto v porozumění a zlepšování sexuálního zdraví hraje klíčovou roli.

Dočetla jsem se, že SHA Wellness Clinic si klade za cíl především zajistit klientům možnost zažít sexuální uspokojení a naplnění ve všech fázích života. Zdůrazňujete, že věk by neměl být omezením v sexualitě. Je pravda, že sex ve vyšším věku je obecně stále tabu. Proč si myslíte, že tomu tak je?

Sex ve stáří skutečně zůstává jedním z přetrvávajících tabu. Pravděpodobně je to způsobeno kulturními stereotypy, které spojují sexualitu s mládím a vitalitou, což vede k mylné představě, že starší lidé sexuální touhy nebo potřeby nemají. Toto tabu je problematické, protože může vést starší jedince k potlačování jejich sexuálních tužeb, což ovlivňuje jejich emocionální a fyzickou pohodu. Kromě toho jim může zabránit ve vyhledávání podpory nebo léčby sexuálních problémů, což negativně dopadá na kvalitu jejich života. Rozpoznání a respektování sexuality ve všech fázích života je tak zásadní pro zdravé a plnohodnotné stárnutí.

Mohla byste na závěr přiblížit, co mohou klienti, kteří k vám zamíří kvůli sexuálnímu wellness, v praxi očekávat?

Na oddělení sexuálního zdraví máme profesionály, kteří se věnují dosažení nejvyššího možného stavu pohody v sexuální sféře, mimo jiné gynekology, urology a odborníky na hormony. Máme také špičkovou technologii pro specifická ošetření týkající se ženského sexuálního zdraví a pánevního dna, které je klíčové pro ženy i muže a je primárním faktorem odpovědným za většinu sexuálních dysfunkcí. Nabízíme také výživové poradenství, jógu, akupunkturu a mnoho dalších služeb s komplexními zdravotními přínosy, faktem ale je, že právě (dobrý) sex může posílit imunitní odpověď, uvolnit oxytocin, zlepšit spánek, snížit stres a je skutečným klíčem k tomu, jak se celkově cítit dobře.

Zdroj: Redakce/Cinthya Molina

Populární
články

V současnosti působí Daniela Špinar jako režisérka na volné noze. Cestuje mezi scénami v Brně, Plzni, Olomouci a Ostravě
LIDÉ

„Tranzici je dobré nemytizovat,“ myslí si režisérka Daniela Špinar. „Mám silné mužské vlastnosti – a nepotlačuju je,“ říká o své identitě trans ženy

Autor: Veronika Košťálková
Kibler trpí pohybovými problémy, diagnostikována mu totiž byla mj. dětská mozková obrna. Podle lékařů se měl dožít maximálně 4 let a nikdy neměl chodit.
LIDÉ

Narodil se jako HIV+, navíc s těžkým postižením. Americký herec ale boří jedno stigma za druhým, s partnerkou nyní čeká zdravé dítě

Autor: Mirka Dobešová
Těhotný muž je pro mnohé absurdní představa, nicméně i s takovým obrázkem se dnes můžeme setkat poměrně snadno
LIDÉ

Trans muž porodil dítě a své zkušenosti sepsal do dětské knihy. Konzervativci burcují k odporu

Autor: Michal Černý
„Žít odděleně, ale společně“ je způsob soužití, který bychom spíše očekávali od mladší generace, avšak mnohem více výhod z něj čerpají starší generace
TĚLO & MYSL

Starším párům, které žijí v oddělených domácnostech, se podle nové studie žije mnohem lépe

Autor: Michal Černý
„Řekla mi, že z duše závidí své kamarádce snachu,“ vypráví Luboš o bolestné komunikaci s matkou, zatímco jeho otec bojuje s rakovinou
LIDÉ

„Řekla mi, že z duše závidí své kamarádce snachu,“ vypráví Luboš o bolestné komunikaci s matkou, zatímco jeho otec bojuje s rakovinou

Autor: Irena Piloušková
Někdy vám život změní jedna jediná nabídka od naprosto neznámého člověka
LIDÉ

Měl vést rodinný cirkus, ale skončil jako bezdomovec. Dnes je Marek spolumajitelem malé IT firmy a příkladem pro ty, kteří se cítí na dně

Autor: Michal Černý
Hledání životního partnera je pro řadu gayů velmi obtížné
LIDÉ

Sebestřednost většiny duhové komunity vs. hledání životního partnera v ní

Autor: Redakce LUI
Není konsent jako konsent. Pokud si chceme být jistí, že protějšek po sexu opravdu touží, měli bychom počkat na „nadšený“ souhlas
HOT!

Stačí k sexu „obyčejný“ souhlas? Podle odborníků byste měli chtít „nadšené“ svolení – jinak riskujete „zdvořilostní“ hrátky

Autor: Veronika Košťálková
Robertův život se za patnáct let změnil ve všech směrech
LIDÉ

Ohlédnutí Roberta Paulata: Co se změnilo v jeho životě za posledních patnáct let a kam směřuje dál?

Autor: Irena Piloušková
Některá díla skrývají otázky, na které nemáme šanci získat odpověď
KULTURA

155 let starý obraz nutí všechny gaye klást si stejnou otázku: Byl jeho autor jedním z nás?

Autor: Michal Černý

E-Shop