Proč hlavně muži kolabují po návštěvě toalety? Může za to relativně vzácný jev
Omdlévání je obecně spíše spojováno se ženami – které jsou přeci jen (stereotypně) těmi slabšími a méně vydrží. Poměrně častým je např. omdlévání při pohledu na krev, které je dle vědců docela běžným spouštěčem tzv. vazovagální synkopy, tedy stavu, kdy dojde k poklesu krevního tlaku, jenž vede k mdlobám. Ale slyšeli jste někdy o tom, že by muži omdlévali při návštěvě pisoáru?
„Všechno bylo jako vždycky, v noci jsem se vzbudil a potřeboval jsem na malou. I když se mi nechtělo z postele vstávat, nakonec jsem se přesvědčil a vyrazil na toaletu. Vešel jsem dovnitř, vyčůral se a pak jsem se otočil k umyvadlu, abych si umyl ruce. Všechno najednou bylo nějak divné. Začalo mi zvonit v uších, zamlžilo se mi vidění a začal jsem nad sebou ztrácet kontrolu. Měl jsem pocit, že jsem úplně mimo. Už jsem několikrát omdlel, ale tohle bylo úplně jiné. Měl jsem velmi omamný a špatný pocit, jako by najednou můj mozek stáhl oponu, myslel jsem si, že umírám. A pak jsem omdlel,“ popisuje svou zkušenost jeden z mužů, kterého postihl stav označovaný jako tzv. mikční synkopa.
Proč s vámi vymočení může „seknout“?
I když „mikční synkopa“ zní spíše jako nějaký hudební termín (synkopa je totiž v hudební terminologii rytmicko-metrický hudební útvar), pravdou je, že se jedná o označení pro omdlévání po vymočení (kdy synkopa je naopak termínem lékařským a odkazuje k mdlobám). Obvykle se vyskytuje spíše jednorázově, ovšem ani opakovaný výskyt nelze vyloučit.
Nejčastěji se pak tento stav dostavuje právě při nočním močení – a může být posílen např. i předchozí konzumací alkoholu. „Mikční synkopa nastává v důsledku poklesu krevního tlaku a zpomalení srdeční frekvence při močení,“ vysvětluje pak urolog Frank Chinegwundoh. Když je totiž močový měchýř plný, krevní tlak a srdeční frekvence jsou vyšší. V momentě, kdy se močový měchýř vyprázdní, krevní tlak a srdeční frekvence poklesnou.
A tento pokles způsobí, že se cévy rozšíří a krev v nich se začne pohybovat pomaleji – a může se začít hromadit v nohách. To pak ovlivňuje i to, kolik krve se dostane do mozku, kdy výkyv může způsobit mdloby. Krevní tlak navíc klesá, pokud člověk stojí, není tedy divu, že urolog Phillip A. Low z Mayo Clinic mužům doporučuje, aby v rámci určité „prevence“ mikční synkopy při nočním vstávání na toaletu raději chvíli poseděli na posteli a příp. i potřebu následně vykonali vsedě.
Ačkoliv to, jaký je princip mikční synkopy, se vědcům odhalit podařilo – ostatně, vědecké poznání je v dnešní době značné a věda dokáže vysvětlit doslova kdeco – v odhalení pravé příčiny mikční synkopy jsou odborníci docela v koncích. Tedy, jasného je toho v tomto případě poměrně málo. Existují sice teorie, že důvodem může být stimulace bloudivého nervu během kontroly proudy moči, potvrzeny zatím nebyly. Podle urologa Phillipa A. Lowa ale kromě předcházející konzumace alkoholu může riziko mikční synkopy zvýšit také hlad, únava, dehydratace či různé zdravotní problémy jako třeba infekce horních cest dýchacích.
Foto: Adobe Stock
Vyloučit nelze ani negativní vlivy plynoucí z užívání různých typů léků, odborníci pak mikční synkopu spojují např. i s pacienty trpícími diabetem. Aktuálně pak byly potvrzeny také jednotky případů zaznamenané mikční synkopy u pacientů, kteří se nakazili koronavirem. Že by ale covid-19 s mikční synkopou jakkoliv přímo souvisel (či ji mohl způsobit) minimálně zatím prokázáno nebylo.
Na léčbu zapomeňte, na toaletu umístěte koberec…
Vzhledem k tomu, že poznání o mikční synkopě je docela omezené, nejenže neexistuje „léčba“, ale vlastně ani žádná prevence (vyjma vyvarování se faktorů, které riziko tohoto stavu zvyšují). Možná nyní máváte rukou, že vás se mikční synkopa stejně netýká – pravdou ale je, že právě tento velmi zvláštní zdravotní stav tvoří celých 8 % všech epizod mdlob, a to zase není tak úplně málo. Faktem ale je, že tento problém postihuje spíše lidi, kteří obecně v životě nějaké mdloby již prožili – a v populaci mužů je pak o těchto specifických mdlobách referováno spíše v souvislosti s vyšším věkem.
Tedy, mikční synkopa není nepochybně stavem, který by postihoval každého druhého. Na druhou stranu, v populaci se objevuje a postihuje především muže. I když nelze říci, že by mdloby při/po močení byly problémem, který je jakkoliv život ohrožující (tedy, pokud zrovna člověk nešťastně neupadne, takže vlastně není nijak překvapivé, že odborníci těm, u nichž se mikční synkopa objevuje opakovaně, doporučují, aby raději na podlahu na toaletě dali koberec…), je rozhodně namístě jej konzultovat s lékařem. I když vás (snad) mikční synkopa nikdy nepotká, kdyby přeci jen ano, minimálně už nemusíte propadnout panice, že je s vámi něco v nepořádku, stejně jako řada mužů, kteří se o své zkušenosti dělí na různých internetových fórech a v online lékařských poradnách…