Vaše chodidla jsou skrytý klíč ke zdraví a dlouhověkosti. Naučte se snadné cviky s prsty i kotníky a posilte celé tělo
Malé chodidlo – velký zázrak
Lidské nohy, to je skutečný zázrak. Chodidlo, které je tvořené 26 kostmi, 33 klouby a více jak stovkou svalů, vazů a šlach, je navíc v podstatě základem pro podporu celého těla, co se týká rovnováhy či celkového držení těla. Ne náhodou pak lidé v případě, že mají vleklé potíže s chodidly, časem začnou cítit také bolest v kolenou, kyčlích a spodní části zad. Faktem ale je, že problémy s chodidly mohou vést dokonce i k narušení funkcí některých orgánů – chodidla jsou totiž velmi komplikovaně propojena s celým tělem způsoby, o nichž jste nejspíš nikdy ani neslyšeli, což ale neznamená, že na vlastní kůži nemůžete pocítit důsledky. Jednoduše řečeno, zdravé nohy jsou základem zdravého těla – a to ve všech slova smyslech. Jakou pozornost byste tedy nohám měli věnovat? A jak právě prostřednictvím nohou (chodidel, prstů apod.) zapracovat na svém celkovém zdraví a kondici?
Problém „na každém kroku“?
I když je jasné, že naše nohy (potažmo chodidla) by si rozhodně měly zasloužit naši pozornost, ne vždy tomu tak je. Přitom kontrola „kondice nohou“ by měla být nedílnou součástí naší osobní rutiny. Problémem může být klesající klenba (k jejímu poklesu dochází s věkem), kladívkové prsty, vbočené palce, ale i zarůstající nehty, plísně, kožní poruchy… I když se na první pohled může zdát, že se jedná o malichernosti, právě tyto zdánlivě „malé“ problémy se mohou nepříjemně rozvinout a způsobit člověku mnohem více trápení, než by čekal. Proto v případě, že zachytíte byť náznak počínajícího problému, měli byste neprodleně jednat. Mimochodem, tušili jste, že kromě praktického lékaře byste čas od času měli navštívit také podiatra (ano, to je odborník, který se věnuje právě zdraví chodidel).
Ať už ale chodíte k podiatrovi, na pedikúru (věřte, nebo ne – i to se počítá, pedikúra totiž zdaleka není jen stříhání a v případě žen lakování nehtů…), nebo svým nohám věnujete pozornost, jen když se vám udělá puchýř z nepadnoucích bot, třeba jen pro dobrý pocit byste mohli zkusit pár snadných „cviků“, které vašemu tělu nezanedbatelně prospějí.
Boty pryč!
Pokud nepatříte zrovna mezi ty, co nadšeně provozují různá cvičení, pro začátek vlastně může stačit skutečně málo: „Choďte co nejvíce naboso. Když jste doma, není důvod nosit pantofle nebo ponožky. Dokonce i ponožky totiž mohou omezovat pohyb vašich prstů. Jednoduše vytaste nohy ven – ať jsou co nejvíce nohama,“ shrnuje základní radu Eloise Skinner, která se věnuje výuce pilates a baletu. Dodává také, že rozhodně nemá smysl ze dne na den zahodit boty a myslet si, že nohy vám za to poděkují. „Vaše prsty skutečně potřebují mnoho prostoru pro natažení i roztažení, ale uvolňování nohy musí být postupný proces, aby se všechny vazy, šlachy a klouby mohly postupně přizpůsobit,“ dodává. Možnou cestou je tak např. nošení dnes stále více populární barefoot obuvi apod.
Když už ale jednou dáte svým prstům na nohou trošku volnosti, měli byste s nimi začít také více a aktivně „pracovat“. Napadlo vás někdy, že i prsty na nohou je možné jednotlivě hýbat jako prsty na rukou? Ano, jde to. Ale tato dovednost již vyžaduje soustředění, vůli a trénink. Na druhou stranu – pokud se vám podaří rozhýbat prsty na nohou tak, jako byste s nimi chtěli hrát třeba na piano, rázem získáte mnohem větší celkovou stabilitu těla. K dalšímu možnému cvičení pro prsty na nohou vám pomůže šátek nebo jakýkoliv kus látky – stoupněte si na něj a prsty se pokuste látku hrnout k sobě (jakoby pod patu) a pak zase zpět.
Zdroj: Giphy
Zvedejte palec!
Možná vás to překvapí, ale i samotné palce u nohou jsou pro zdraví mnohem důležitější, než se může zdát. Jakýkoliv problém s palci totiž může vyústit v bolesti kolen, kyčlí i zad. Jak tedy na „kondici palců“ zapracovat? Jednou z možností je posadit se a prsty rukou zvednout palec u nohy, jak nejvíce je to možné. Potom v této poloze setrvejte a palcem od nohy tlačte směrem k prstům ruky (a těmi zase vyvíjejte tlak na palec). Vydržte přibližně 7 vteřin, povolte a následně čtyřikrát či pětkrát „cvik“ opakujte.
Přínosný je ale také trénink kotníků – ten je velmi snadný, postačí, když se posadíte, zvednete nohu a v kotníku ji budete otáčet „dokola“, tedy do všech poloh, do jakých to lze. Paty a klenby pak posílí úplně snadné postavení se na špičky. To by ale mělo být pomalé a soustředěné (stejně jako opětovné postavení se zpět na celou plosku nohy), pro zachování stability se klidně můžete přidržet opěradla židle/stěny.
Ať už ale s „tréninkem“ začnete jakkoliv, můžete si být jistí, že to pro vaše zdraví bude přínosné. A prokazují to i výzkumy – dle nich zdraví nohou úzce souvisí se zdravím srdce, odolností vůči zraněním, a dokonce i se zdravím duševním. Konkrétně stimulace nervů ve spodní části chodidel může být prospěšná v nespočtu rovin (ostatně, na tuto oblast se soustředí samostatná disciplína – reflexní terapie), což v důsledku znamená, že i když péči o nohy omezíte na různé masážní podložky, posílíte tak celý organismus.