Kůň, který dokáže detekovat rakovinu aneb jak terapeutická zvířata mohou pomoci k uzdravení
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Kůň, který dokáže detekovat rakovinu aneb jak terapeutická zvířata mohou pomoci k uzdravení

Terapeutická zvířata mohou hrát klíčovou roli v uzdravování pacientů. Nabízejí více než jen emocionální podporu, zlepšují kvalitu života a někdy dokonce přispívají i k fyzickému zotavení. Od dávných civilizací až po současné využití ve zdravotnictví, příběhy těchto zvířat ukazují, jak hluboký může být vliv spojení mezi nimi a člověkem. Jak se tato fascinující praxe vyvinula a proč jsou terapeutická zvířata tak účinná při pomoci lidem?
Michal Černý Autor
19. 6. 2024

Historie zvířecí terapie

Nebude asi překvapením, že již ve starověkých civilizacích byla zvířata považována za léčitele a ochránce. Například starověcí Egypťané a Řekové věřili v léčivou sílu zvířat a jejich přítomnost ve svatyních a chrámech, kde také docházelo k léčení lidí, byla zcela běžná. Již tehdy viděli ve zvířatech nejen zdroj obživy, ale i společníky, kteří mohou přinést pacientům klid a v mnoha případech i uzdravení.

Ve středověku a renesanci byla zvířata zase často součástí klášterního života, kde se mnichové a jeptišky často starali o nemocné a zjistili, že přítomnost zvířat, zejména koček a psů, měla na pacienty uklidňující účinek. Zvířata byla také využívána k ochraně před nemocemi a k posílení morálky.

Nicméně systematické využívání zvířat pro terapeutické účely začalo až v 18. a 19. století. V roce 1792 zahájil William Tuke v Anglii experiment, kdy v zařízení York Retreat používal farmářská zvířata k terapii pacientů s duševními poruchami. Tato metoda byla na tehdejší dobu vysoce inovativní a odvážná a nakonec se ukázala být velmi účinná. Tuke se snažil vytvořit prostředí, které by bylo pro pacienty příjemné a uklidňující, a zvířata hrála v tomto prostředí klíčovou roli.

V průběhu 20. století se význam terapeutických zvířat stále rozrůstal. První široké využívání zvířat v terapii začalo v 60. letech minulého století, kdy americká psychiatrická sestra Elaine Smithová zaznamenala pozitivní účinky přítomnosti psů na pacienty v nemocnici, kde působila. Od té doby se rozvíjely různé formy zooterapie, včetně hipoterapie (terapie pomocí koní), felinoterapie (terapie pomocí koček) a dalších. V současnosti se terapeutická zvířata používají v mnoha různých zdravotnických zařízeních, včetně nemocnic, pečovatelských domů, škol a rehabilitačních center.

<Path> 6 nejvíc sexy seriálových doktorů! Od kterého byste se nechali vyšetřit?Zdroj:

Příběh Peya: Neobyčejný kůň s darem léčení

Mezi mnoha příklady terapeutických zvířat obzvláště v posledních letech vyniká jeden zvláštní příběh – příběh Peya, hřebce berberského plemene, který má dar detekovat rakovinu a nádory a poskytovat útěchu lidem na konci jejich života.

Tipy redakce

Peyo, nyní 17letý hřebec, měl původně úspěšnou kariéru v soutěžních drezurách. Jeho jezdec a ošetřovatel, Hassen Bouchakour, si všiml, že po představeních Peyo najednou vyhledával určité lidi v publiku a zůstával u nich. Zpočátku to Hassen považoval za pouhou touhu po lidském kontaktu, ale postupem času si uvědomil, že Peyo cíleně vyhledává osoby, které na tom nebyly psychicky či fyzicky dobře. 

V roce 2011 zahájili výzkumníci z Les Sabots du Coeur (sdružení věnující se lidské důstojnosti) rozsáhlou studii, aby zjistili, zda má Hassen pravdu. Po čtyřech letech výzkumu tým zjistil, že Peyo má skutečně jinak uspořádaný mozek než většina koní. Nejenže kůň dokáže detekovat nemoc, ale má také empatii a skutečnou potřebu pomáhat. Peyo se stal jediným koněm z 500 testovaných, který dokáže detekovat rakovinu, nádory a psychicky podpořit lidi v nějtěžších chvílích jejich života. 

V roce 2016 Peyo začal asistovat v paliativní péči v nemocnici v Calais. Jak pracuje? Ukazuje, ke kterému pacientovi mají lékaři jít tím, že přistoupí ke dveřím jeho pokoje a zvedne nohu. Jakmile je uvnitř pokoje, spojí se dosud nepochopeným psychickým způsobem s pacientem, mazlí se a uklidňuje ho a nechává ho, aby si ho pohladil. Někdy také zaujme obranný postoj, aby nemocného chránil.

Každý měsíc navštíví Peyo a Hassen asi 20 lidí, přičemž od počátku své splupráce podpořili již více než 1000 pacientů. 

Studie a výzkumy.

Jedna z prvních studií, která se zabývala terapeutickými zvířaty, byla provedena na konci 20. století. Tato studie zjistila, že pacienti s duševními poruchami, kteří měli pravidelný kontakt se zvířaty, vykazovali zlepšení sociálních dovedností a snížení symptomů deprese a úzkosti. 

Další studie se zaměřila na fyzické přínosy zooterapie. Například výzkum provedený na University of Missouri ukázal, že interakce se psy může snížit hladinu kortizolu, hormonu spojeného se stresem, a zvýšit hladinu oxytocinu, hormonu štěstí. Výsledky těchto studií potvrzují, že zvířata mohou mít významný vliv na fyzické zdraví lidí, což vede k lepší celkové pohodě a snížení stresu.

<Path> SERIÁL: Ze života Davida Z.: 5.díl: Absolventská praxe na TV JOJZdroj:

V oblasti paliativní péče, kde Peyo působí, je účinnost terapeutických zvířat obzvláště zřejmá. Výzkumy ukazují, že přítomnost zvířat může pomoci pacientům lépe zvládat bolest, snížit potřebu léků a zlepšit celkovou kvalitu života. Výzkumy v této oblasti však pokračují a neustále přinášejí nové poznatky o tom, jak mohou zvířata pozitivně ovlivnit lidské zdraví.

Jejich schopnost přinášet radost, klid a úlevu v těžkých chvílích je nenahraditelná a pokračující výzkumy a praxe v této oblasti slibují ještě více pozitivních přínosů do budoucna.

Zdroj: guideposts.org, heraldopenaccess.us, ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

Užívání testosteronu ovlivňuje i psychiku
TĚLO & MYSL

„Vidím Bambiho a brečím – Jako by mi bylo znovu 12, všechno je nanic“: I takové mohou být vedlejší účinky užívání testosteronu

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop