Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Někdy se vám může stát, že si odskočíte na malou a do nosu vás udeří podivný a nečekaný odér. Věnujte tomu pozornost, v některých případech se totiž může jednat o příznak nepříjemných obtíží. Změny v zápachu moči mohou být způsobeny různými faktory, včetně stravovacích návyků či užívání léků. Pokud však tento zápach přetrvává dlouhodobě, nejspíše to signalizuje závažnější zdravotní problémy. Co všechno může být příčinou?
Redakce Redakce Autor
10. 6. 2024

V první řadě si spočítejte, kolik jakých tekutin jste ten den vypili. Pokud jste pili málo, nedivte se, že vaše moč má barvu pomerančového džusu a je cítit po čpavku. To platí hlavně pro ty, kteří pijí hodně kávy a nezapíjejí ji vodou. Už jenom proto, že aromatické látky z oblíbeného černého povzbuzovadla nezůstávají v těle, ale vylučují se v moči. Nedostatečný příjem tekutin je jednou z hlavních příčin dehydratace, která může vést k vyšší koncentraci odpadních látek v moči a tím i ke změně jejího zápachu.

Dalším nevinným důvodem může být i to, že jste si dopřáli nějakou lahůdku, která je bohatá na sirné látky. Týká se to zejména chřestu, ale nevábně vám může moč zavánět i po fenyklu, růžičkové kapustě či po jídlech bohatě kořeněných indickým kari

Když už se řeší stravování, na vině může být i dieta. Zvláště ti, kteří drží ketodietu, si často stěžují na to, že nejen jejich dech, ale i moč zrovna nevoní po fialkách. Mohou za to ketony, které vaše tělo vylučuje kromě jiného právě i v moči. Ketodieta totiž zahrnuje vysoký příjem tuků a nízký příjem sacharidů, což vede ke zvýšené produkci ketonů jako alternativního zdroje energie. Z podobného soudku jsou i různé doplňky stravy a léky. Jak doplňky s vitamínem B, tak nejrůznější antibiotika v čele s penicilinem způsobují kromě jiného i nepříliš vábný odér moči. Konkrétně vitamín B6 může způsobit výrazný zápach, který je někdy přirovnáván k rybině.

<Path> I „gay krev“ se v korona-krizi hodí. Roční celibát gayů není najednou pro darování krve nutnýZdroj: lgbtnation.com, attitude.com, gaytimes.co.uk

Někdy je ale příčina daleko vážnější. Na vině podivného zápachu vaší uriny může být infekce močového traktu nebo kapavka. V takovém případě moč nejen zapáchá po čpavku, ale ještě navíc bývá zakalená a někdy se v ní objevuje i krev. Infekce močových cest jsou způsobeny bakteriemi, které se mohou dostat do močového měchýře a způsobit zánět, což může vést k nepříjemnému zápachu a dalším příznakům jako je pálení při močení a časté nutkání jít na toaletu. Nasládlý ovocný zápach naopak prozradí počínající cukrovku. Diabetes může způsobit zvýšené hladiny cukru v krvi, které se vylučují močí a způsobují její sladký zápach.

Tipy redakce

Pokud se k nepříjemnému zápachu přidají bolesti v dolní oblasti zad, na vině mohou být ledvinové kameny. To jsou tvrdé usazeniny minerálů a solí, které se tvoří v ledvinách a mohou způsobit intenzivní bolest a změny v moči, včetně jejího zápachu a barvy.

Podle nedávných studií a průzkumů se zhruba 20 % dospělých setkalo alespoň jednou v životě s nepříjemným zápachem moči, přičemž nejčastějšími příčinami jsou dehydratace, infekce močových cest a dietní faktory. Studie publikovaná v Journal of Urology v roce 2022 zjistila, že zhruba 30 % pacientů s infekcí močových cest hlásilo výrazný zápach moči jako jeden z prvních příznaků onemocnění. Další výzkum provedený v roce 2023 naznačil, že pravidelný příjem dostatečného množství tekutin a vyvážená strava může významně snížit riziko vzniku nepříjemného zápachu moči a dalších urologických problémů.

Pokud se vám tedy stane, že vaše moč dlouhodobě zavání čímsi podivným a nezvyklým, raději navštivte lékaře. I kdyby to nakonec nebylo nic vážného, získáte alespoň doporučení, jak zlepšit svou stravu. Lékař může provést jednoduché testy moči, aby zjistil, zda není přítomna infekce nebo jiné zdravotní problémy. Včasná diagnóza a léčba mohou předejít vážnějším komplikacím a zlepšit celkovou kvalitu života.

Zdroj: Petr Opršal, afju.springeropen.com, mdpi.com, auanet.org

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop