Čeho je moc, toho je příliš a platí to i pro počet sexuálních zkušeností našeho partnera
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Čeho je moc, toho je příliš a platí to i pro počet sexuálních zkušeností našeho partnera

Jak důležitá je pro vás sexuální historie vašeho partnera? Záleží na tom, jestli hledáte krátkodobý románek nebo vážný vztah? A jak velký je rozdíl mezi muži a ženami? Tradiční moudrost tvrdí, že lidé jsou tolerantnější k mužům, kteří mají více sexuálních partnerů, zatímco ženy s podobnou historií často čelí kritice. Tyto názory jsou sice zastaralé, ale stále natolik rozšířené, že je nelze považovat za přežitek.
Redakce Redakce Autor
7. 6. 2024

Když se dva lidé dají dohromady a rozvinou mezi sebou vážný vztah, dříve nebo později přijde téma na expartnery, potažmo jejich počet. Proč je důležité znát sexuální historii svého partnera? Je to nejen kvůli souvisejícím případným zdravotním problémům, ale také kvůli tomu, abychom věděli, kolik má zkušeností.

Obecně platí, že většina partnerů má nějaké sexuální zkušenosti, pokud tedy nemluvíme o čerstvých středoškolácích. Ale jak zjistit, kolik je příliš málo a kolik už moc? Je lepší partner bez žádných sexuálních zkušeností nebo ten, kdo jich má extrémně hodně?

Tým výzkumníků zjišťoval, jak ovlivňuje sexuální historie to, zda chceme s někým být. Ve studii se účastníků ptali, kolik předchozích partnerů by u svého aktuálního partnera ještě dokázali přijmout. Výsledky byly překvapivé. S rostoucím počtem sexuálních partnerů rostl i zájem o tyto lidi pro vážný vztah. Nicméně, když počet partnerů dosáhne extrémně vysokých čísel (řeč je minimálně o těch trojmístných), zájem opět klesá. Studie ukázala, že v hodnocení partnerů nebyl žádný rozdíl mezi muži a ženami.

Dnes zde máme dobu, která přináší otevřenou mysl, a to i v případě sexuální historie partnera. Tím, že mnozí z nás chtějí prozkoumávat svou sexualitu i identitu, zkušenosti se sbírají velice rychle. Odjakživa byly informace velice cenným nástrojem, stejně jako zkušenosti. Ale přemíra informací dokáže člověka zmást a zároveň z něj udělat někoho, koho se ostatní bojí. V našem případě je přemíra zkušeností podobným zabijákem zájmu ostatních lidí. Jak se říká – všeho s mírou. 

<Path> Jak se společnost dívala na gaye v průběhu věků? Většinou spatra, ačkoliv existují výjimky. Česko jí ale určitě neníZdroj: Bohdana Rambousková

Je ovšem fascinující, jak se postoje k sexuální historii mění v průběhu času a jak se přizpůsobují sociálním a kulturním normám. Například, v minulosti byla sexuální zkušenost často spojována s morálními hodnotami, kdežto dnes je spíše vnímána jako součást osobního rozvoje a sebepoznání. Tento posun můžeme sledovat i v akademických studiích, které se zaměřují na vztah mezi sexuální historií a atraktivitou partnera.

Tipy redakce

Jednou ze zajímavostí je, jak se na sexuální historii dívají různé generace. Starší generace, které vyrostly v dobách s přísnějšími sexuálními normami, mohou mít tendenci toto hodnotit přísněji než mladší generace, které jsou často více otevřené a tolerantní. Tento jev lze vysvětlit kulturními změnami a většími možnostmi otevřené diskuse o sexualitě, které přináší moderní doba.

Sexuální historie je také často zmiňována v souvislosti s emocionální intimitou a důvěrou. Znát minulost svého partnera může pomoci vytvořit hlubší emocionální spojení, protože to umožňuje lépe porozumět jeho zkušenostem a potřebám. Na druhou stranu, příliš detailní znalost může vést k nejistotám a zbytečné žárlivosti, což může negativně ovlivnit vztahovou dynamiku.

Pro mnoho lidí je klíčové najít rovnováhu mezi otevřeností a zachováním určité míry tajemství. V praxi to znamená, že partneři by měli být schopni sdílet své zkušenosti upřímně, ale zároveň respektovat hranice a potřebu soukromí druhého. 

Na závěr je důležité zmínit, že každý vztah je unikátní a to, co funguje pro jeden pár, nemusí nutně platit pro jiný. Jedním z klíčů k úspěšnému a naplněnému vztahu je hlavně otevřená komunikace, vzájemný respekt a ochota pracovat na společném růstu. Jak řekl významný psycholog Carl Rogers: „Láska je stav bytí, kdy jsme schopni vnímat sami sebe a druhé bez obranných mechanismů a předsudků.

Zdroj: Tomáš Boroš, link.springer.com, ncbi.nlm.nih.gov, psychologytoday.com

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop