Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší
Ráno, nebo večer – toť otázka
I když sprchovat se lze samozřejmě úplně kdykoliv, dominantně dle vědců lidé volí sprchu buď ráno, nebo večer. Jisté výhody je pak možné přikládat oběma těmto variantám. Zatímco nespornou výhodou ranní sprchy je, že člověka probere a „nastartuje“ (stejně jako to, že lze po ránu efektivně smýt veškerý noční pot nebo odumřelé kožní buňky), sprcha večerní zase dokáže organismus připravit na blížící se spánek. Navíc se jedná o lepší volbu pro lidi s kožními onemocněními nebo alergiemi. Je ale vůbec možné tvrdit, že jedna, či druhá praxe je pro zdraví prospěšnější?
Diskuze o tom, kdy bychom se „správně“ měli sprchovat, mezi lidmi zuří již léta. Není tedy divu, že na toto téma vznikly dokonce i odborné výzkumy, které se ale spíš zaměřily na to, jaké mají dotazovaní „sprchovací preference“. Autor jednoho z nich, dermatolog Alok Vij, dospěl k závěru, že ačkoliv neexistuje ryze univerzální odpověď na otázku, která denní doba je pro sprchu nejvhodnější, vycházet při určování ideálního času lze právě z potřeb každého jednotlivce. „Pro globální populaci neexistuje žádná definitivní odpověď na to, zda se sprchovat večer, nebo ráno – ale pro každého člověka nějaká ideální doba existuje,“ objasnil.
Ráno vs. večer aneb na teplotě vody záleží
V obecné rovině pak mezi hlavní benefity ranní sprchy patří již zmiňované osvěžující probuzení. Dle slov lékařky Loretty Ciraldo by tedy po ránu měli do sprchy skočit všichni ti, kdo mají obecně potíže se vstáváním a po opuštění postele se cítí jako „praštění kladivem“. V takovém případě však roli sehrává také teplota vody. Aby sprcha člověka skutečně probrala, rozhodně by neměla být teplotně „příjemná“, ba naopak. Pro skutečně pořádné probrání by voda měla být studená. I když to nezní zrovna komfortně (tedy, ono to není příliš příjemné ani ve skutečnosti), pravdou je, že podle některých výzkumů studená ranní sprcha dokonce zvyšuje denní produktivitu práce. A podle neurologa a odborníka na spánkovou medicínu, Christophera Wintera, může ranní sprcha – pokud si ji člověk dopřává pravidelně každý den – být také určitým podnětem pro tělo, aby se probudilo. „V případě, že se člověk sprchuje každé ráno ve stejnou dobu, může to posloužit jako cirkadiánní ukazatel pro větší pocit bdělosti,“ shrnul.
Zdroj: Giphy
A zatímco ráno je studená sprcha, která člověka doslova probere k výkonu, žádoucí, večer by byla kontraproduktivní. Právě večerní sprchování má mít totiž úplně opačný účel, tedy zklidnit tělo (i mysl) před spaním. Proto by voda měla být příjemná a teplá. I to potvrzují výzkumy. Dle nich totiž teplá sprcha nebo i koupel hodinu před spaním překvapivě snižují tělesnou teplotu a podporují spánek. Právě spojitost večerní koupele se spánkovými cykly zdůrazňuje také Společnost dětské dermatologie, ta ve svých doporučeních přímo uvádí, že by rodiče měli své děti od jejich útlého věku koupat právě večer, a to proto, aby jim pomohli vytvořit normální spánkový cyklus.
Odvěká otázka zůstává… ALE
Lze tedy dospět k nějakému uspokojivému závěru ohledně jednoznačné preference (a souvisejících benefitů) ranní, nebo večerní sprchy? „Neexistuje žádná vědecká literatura, která by říkala, že se musíte sprchovat ráno, nebo večer,“ shrnuje další odborník, Thomas Russo.
I když se ale doba, kdy se sprchujeme, může odvíjet od celé řady různých faktorů (od pracovního režimu přes nárazové akce až po sportovní aktivity) a někdo nakonec může zvolit sprchu ráno i večer, při nutnosti jasné volby lze říci, že za přece jen „lepší“ variantu je možné považovat spíš večerní sprchování. Lze tak ze sebe smýt veškeré bakterie a pot z celého dne a navíc tělo uvolnit a připravit jej k odpočinku.
Ačkoliv odborníci nedospěli k jasnému závěru ohledně toho, zda se sprchovat ráno, nebo večer, v jenom přece jen jasno mají: kombinovat obě varianty nemá smysl. A podle dermatologů může být příliš četné mytí (především za užití mýdel a sprchových gelů) dokonce i škodlivé. „Příliš časté sprchování může zanechat pokožku a vlasy suché a bez lesku,“ upozorňuje dermatoložka Cindy Wassef. Když už se osprchovat vícekrát za den musíte (např. kvůli zpocení apod.), měli byste namísto mýdla volit hydratační prostředky nebo oleje.