Prožíváte neustálé sexuální vzrušení? Rozhodně se neradujte, možná trpíte velmi vzácným onemocněním
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Prožíváte neustálé sexuální vzrušení? Rozhodně se neradujte, možná trpíte velmi vzácným onemocněním

Syndrom permanentního sexuálního vzrušení (PGAD) se týká mužů a žen po celém světě. Jeho projevem je prakticky neustálé a bolestivé sexuálně vzrušení, které je nezávislé na jakékoliv sexuální stimulaci či emoci a nemá nic společného se závislostí na sexu nebo sexuální touhou. Může vám to připadat úsměvné a možná i lákavé, ale tímto neobvyklým onemocněním na světě trpí několik tisíc lidí a věřte, že zábava to rozhodně není.
Redakce Redakce Autor
5. 6. 2024

Pokud bychom měli být přesnější, neznamená to, že tito lidé nutně musí myslet na něco erotického, nemusí mít dokonce ani erekci, mají však neustálý vnitřní tlak a neutuchající potřebu ejakulovat.

Například Michael je jedním z mužů, který PGAD trpí. Průběh této nemoci popisuje takto: „Musel jsem alespoň desetkrát denně masturbovat, někdy jsem si skoro sedřel kůži na svém penisu. S pravou rukou jsem pak nemohl ani psát. Po vyvrcholení vždy přišla chvilka odpočinku a zanedlouho jsem musel začít nanovo, kdybych totiž opět nemasturboval, pocit vzrušení se promění na tupou nesnesitelnou bolest.“

Pro mnohé lidi je tato nemoc zřejmě neznámá, na světě se vyskytuje totiž jen několik tisíc takových případů, což je v porovnání s dalšími známými či podobnými nemocemi velmi málo. Vzpomeňme třeba na ischémický priapismus, který nastává, když z erekčních komor v penisu nemůže uniknout krev, což vede k bolestivé a dlouhotrvající erekci. Tento případ naopak známe vemi dobře, neboť byl a je předmětem vtipů v mnoha filmech a seriálech. 

Nikdo zatím přesně neví, co PGAD způsobuje. I když jeden tým lékařů z USA už je tomu pravděpodobně na stopě. Ti se domnívají, že to může být sekundární příznak Tourettova syndromu či epilepsie. Byly dokonce objeveny i historické záznamy o této nemoci, které dokazují, že k podobným stavům docházelo i dříve. Lidé ji však označovali za sexuální zážitky s duchy, jelikož si to jinak nedokázali vysvětlit.

<Path> Pozitivita těla - muži odhalili, které části svého těla nejvíce nesnášeli a prozradili, jak se s tím vyrovnaliZdroj: menshealth.com

Daleko horší je, že se lidé s tímto onemocněním, stejně jako v případě trvalé erekce, stávají terčem nejrůznějších vtípků a existují i ti, kteří jim stavy neustálého vzrušení závidí. Tito lidé si však nedokáží představit neustálé psychické a fyzické pnutí a teror, který postižení zažívají. Tyto osoby se pak vyskytují v bludném kruhu úzkosti a bolesti a mají často sklony k sebevraždě.

Tipy redakce

Dříve se toto onemocnění vázalo spíše k ženám. První výskyt u mužů byl oficiálně zpozorován až někdy v roce 2013. Údajně je to tím, že se za tento stav muži dříve styděli a báli se s ním komukoliv svěřit. 

V současné době většina pacientů užívá léky, které pomáhají potlačovat záchvaty, bolesti svalů, nervů a poruchy nálady. Dva američtí lékaři jménem Irwin GoldsteinBarry Komisaruk však nedávno zjistili, že spousta pacientů s tímto syndromem spojují podobné problémy, a to např. cysty v zádech či herniované disky (problémy s páteří). Tyto problémy mohou dráždit kořeny nervů, které vedou také do genitálií. „Ve většině případů jsou naše mozky tyto neurální poruchy schopny ignorovat,“říká Goldstein, „ale v některých případech je mohou interpretovat jako bolesti, svědění nebo téměř stálé sexuální vzrušení.“

Zdá se, že Goldstein a Komisaruk mají pravdu, jelikož u několika lidí, kteří trpí tímto syndromem, již provedli specializovanou operaci páteře, aby odstranili to, co způsobuje podráždění nervu. Goldstein tvrdí, že úspěšně provedl tuto operaci u 33 mužů a žen. „Věříme, že jsme zvolili strategii úspěchu,“ říká na závěr.

Zdroj: Jan Witek, healthline.com, prolekare.cz, academic.oup.com

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop