Neudržíte oční kontakt a stydíte se za to? Nemusíte, věda má pro to zcela jednoduché vysvětlení
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Neudržíte oční kontakt a stydíte se za to? Nemusíte, věda má pro to zcela jednoduché vysvětlení

Když se nad tím hlouběji zamyslíte, je oční kontakt sice všední, avšak velmi fascinující věc. Skrze něj totiž máte schopnost někomu zcela beze slov a pohybu těla „říct“, co si myslíte a cítíte. A přesto, když přijde na to dívat se někomu do očí déle než pár vteřin, spousta lidí s tím má problém. Možná je to částečně proto, že jsme zvyklí na komunikaci přes obrazovky a displeje – SMSky, e-maily, sociální sítě – kde oční kontakt není potřeba, nicméně věda má poněkud jiné vysvětlení.
Redakce Redakce Autor
27. 5. 2024

Podle výzkumu z kjótské univerzity v Japonsku naše mozky prostě nedokáží současně přemýšlet nad slovy a zároveň se soustředit na tvář druhého člověka. Vědci nechali 26 dobrovolníků hrát slovní hry, zatímco se dívali na počítačově generované tváře. A co se ukázalo? Když se lidé dívali do očí, měli mnohem větší problém vymýšlet slova, zvlášť ta složitější. Zcela jednoduše se tak dá říct, že se podvědomě vyhýbáme dlouhému očnímu kontaktu, abychom dokázali mnohem lépe vyjádřit naší myšlenku. 

Navíc Giovanni Caputo, italský psycholog, demonstroval, že dlouhodobé zírání do očí může také vést k halucinacím. Po deseti minutách neustálého očního kontaktu účastníci jeho epxerimentu viděli různé příšery, příbuzné nebo dokonce sami sebe. Mozek totiž časem začne měnit svou reakci na neměnný podnět, což vede k těmto zvláštním vizím. Což je možná i důvod, proč se nám často zdá vtipné někomu delší dobu zírat přímo do očí. Podvědomě je to pro nás totiž stresová situace, která vede právě k tomuto samovolnému uvolnění smíchem, jenž protistraně nedokážeme rozumně i rozumově vysvětlit. 

Avšak i když máme vědecké vysvětlení a není se tak za co stydět, mnoho z nás na této „neřesti“ chce zapracovat. To je ideální okamžik vyhledat odborníka. Neděste se však lékaře či psychologa. Existují totiž mnohé kurzy, které slibují zlepšení očního kontaktu. Tyto kurzy zahrnují nejen dlouhé zírání do očí, ale též skrze meditace prohlubující intimitu a celkové propojení mezi lidmi. Učí, jak pomocí očního kontaktu posílit vztahy, zvýšit empatii a porozumění bez potřeby slov. 

Je také zajímavé, jak se oční kontakt liší napříč kulturami. Někde je přímý pohled do očí znakem respektu, pozornosti a zájmu o téma či daného člověka (běžná „západní“ civilizace či Střední východ), zatímco jinde může být považován za agresivní nebo neuctivý, a to zejména ve vztahu k vyšší autoritě – šéfovi či starší osobě (Japonsko, Jižní Korea).

<Path> Vstávat a cvičit! Nejvíce kalorií spálíte ráno, potvrdila věda. Navíc nakopnete mozek a získáte energii na celý. Nemusíte přitom cvičit nic složitéhoZdroj: pnas.org, eurekalert.org, bjsm.bjm.com, bicycling.com, baker.edu.au, mensjournal.com

Ještě dodatek ke Střednímu východu, tam se to týká hlavně mužů, pokud jde o přímý oční kontakt mezi mužem a ženou, kteří nejsou příbuzní nebo nejsou ve vztahu, ten může být považován za nevhodný nebo příliš intimní.

Tipy redakce

V romantickém kontextu může hluboký pohled do očí v jakékoli kultuře znamenat touhu a spojení na hlubší úrovni. Přesto je důležité respektovat kulturní normy a být citlivý k tomu, jak je oční kontakt vnímán v různých částech světa.

Takže příště, až budete s někým mluvit, zkuste se zaměřit na to, abyste mu věnovali více očního kontaktu. Pokud to tedy dovolují místní kulturní rozpoložení. Ale nezapomeňte, že občasné odvrácení pohledu je naprosto v pořádku – možná jen váš mozek potřebuje chvilku na zpracování všech informací. Jen si dejte pozor, abyste to nedělali příliš často, protože to může signalizovat něco jiného, například lež nebo tajemství.

Celkově je oční kontakt úžasný nástroj, který může obohatit naši komunikaci a posílit naše vztahy. A pokud máte chuť, můžete se dokonce přihlásit do kurzu a naučit se, jak tento nástroj používat ještě efektivněji. To už stojí za vyzkoušení, ne?

Zdroj: Tomáš Boroš, bigthink.com, commonsense-esl.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop