Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni

Není žádným tajemstvím, že léky na tlumení bolesti, minimálně jejich vedlejší účinky, mohou mít negativní dopady na naše zdraví. Lidé proto s oblibou hojně využívají leckdy bezpečnější přírodní alternativy, které mají v mnoha případech lepší a dlouhodobější účinky. Není nutné je všechny hledat ve speciálních obchodech, někdy stačí zajít do nejbližší večerky. Jednou z alternativ léků na tlumení bolesti je totiž skořice, kterou lze najít v drtivé většině našich domácností. Dokáže pomoct ale nejen při bolestech. Pokud ji tedy přidáváte do pokrmů pouze při pečení a doteď jste o jejích účincích nic nevěděli, zbystřete. 
Redakce Redakce Autor
24. 5. 2024

Není nic lepšího, než si tvrzení o prospěšnosti skořice a toho, co vlastně dokáže, ukázat na pár doložených studiích. Podle první z nich obsahuje toto u nás oblíbené koření řadu bioaktivních sloučenin, které mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto sloučeniny mohou pomoci snižovat záněty v těle, což je užitečné například při prevenci a léčbě chronických zánětlivých onemocnění. 

Účinky skořice na snížení bolesti prokázala studie publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition, kde se zkoumal vliv skořice na záněty a symptomy revmatoidní artritidy (RA). Výsledky ukázaly, že pacienti, kteří denně užívali 2g skořice, zaznamenali významné snížení bolestivosti ve srovnání s placebem. Navíc došlo také ke snížení krevního tlaku

Výzkumy také ukazují, že skořice může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce, včetně zlepšení paměti a učení. To je způsobeno jejími antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají chránit mozkové buňky před poškozením​. 

A nakonec podle studie publikované v Journal of Clinical and Diagnostic Research zase bylo zjištěno, že užívání skořicového prášku může být účinné při bolestech břicha či žaludku, zejména při bolestech během menstruace. Tato studie zahrnovala výsedky 114 žen, kterým byla podávána buď skořice, ibuprofen nebo placebo. Výsledky ukázaly, že 420 mg skořice má srovnatelný účinek s 400 mg ibuprofenu na snížení menstruační bolesti. 

<Path> 5 FOTO: Matt Bomer úplně nahý! Konečně se můžeme rozplývat nad některými scénami z nového filmu The Normal Heart! Intimní postelové scény a sexy tělo známého herceZdroj:

Po čtyřech hodinách od podání léku a skořice nebyly zjištěny žádné významné rozdíly v intenzitě bolesti mezi oběma skupinami. Po osmi hodinách se však ukázalo, že ženy, které užívaly skořici, pociťovaly menší bolest než ty, které užívaly ibuprofen. To naznačuje, že aspoň v tomto případě skořice může být nejen účinným, ale také dlouhodobějším řešením.

Proč si to všechno říkáme? 

Tipy redakce

Tento text nemá být výzvou k okamžitému zahození všech svých léků na bolest a místo toho pojídat skořici po kilech. Vše má svoje meze a dokonce i přílišné používání (jakéhokoliv) koření či doplňku stravy není pro tělo příliš dobré. Jde jen o to se zamyslet, jak moc jsme si zvykli na to, že stačí spoknout jeden prášek a tím vše „vyřešit“. Navíc jsme v situaci, kdy jsou léky na bolest či záněty volně a hojně k dostání. Nesmíme zapomínat na to, že léky v sobě často mají různé výtažky bylin a další přírodní složky, někdy ale tělu postačí jen ta jedna konkrétní, právě utržená, usušená či umletá surovina. 

Take je dobré si připomenout, že každý rok zemře mnoho lidí kvůli vedlejším účinkům protizánětlivých léků, které mohou při nesprávném nebo častém použití způsobit vážné problémy se srdcem a cévami. Naopak, skořice tyto kardiotoxické rizika nemá. Jak jsme si ukázali, skořice může snižovat krevní tlak a hladinu krevního cukru, což jsou faktory, které přispívají k ochraně srdce.

A jak do sebe skořici dostat, respektive její účinné látky, kromě přidání pár špetek do bábovky při pečení nebo do smoothie? Nejvíce se doporučuje smíchání s teplou vodou a medem a prosté popíjení. Pokud z jakýchkoliv důvodů nemůžete med, využijte své oblíbené sladidlo, ideálně třeba čekankový sirup nebo stévii. Taktéž můžete vzít celou nemletou skořici a udělat si z ní čaj doplněný o kapku citrónu. Zajímavou formou je pak i skořicový olej, který sice není úplně všude, ale zato si jej můžete velmi jednoduše vyrobit doma. 

Zkrátka, nespoléhejte se jen a pouze na léky, zkuste do svého jídleníčku zapojit větší množství surovin jako je právě skořice a tvořit si aspoň základní prevenci proti tomu, abyste případně těch léků nemuseli používat tolik. 

Zdroj: Petra Járková, painnewsnetwork.org, medpagetoday.com, bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop