Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni

Není žádným tajemstvím, že léky na tlumení bolesti, minimálně jejich vedlejší účinky, mohou mít negativní dopady na naše zdraví. Lidé proto s oblibou hojně využívají leckdy bezpečnější přírodní alternativy, které mají v mnoha případech lepší a dlouhodobější účinky. Není nutné je všechny hledat ve speciálních obchodech, někdy stačí zajít do nejbližší večerky. Jednou z alternativ léků na tlumení bolesti je totiž skořice, kterou lze najít v drtivé většině našich domácností. Dokáže pomoct ale nejen při bolestech. Pokud ji tedy přidáváte do pokrmů pouze při pečení a doteď jste o jejích účincích nic nevěděli, zbystřete. 
Redakce Redakce Autor
24. 5. 2024

Není nic lepšího, než si tvrzení o prospěšnosti skořice a toho, co vlastně dokáže, ukázat na pár doložených studiích. Podle první z nich obsahuje toto u nás oblíbené koření řadu bioaktivních sloučenin, které mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto sloučeniny mohou pomoci snižovat záněty v těle, což je užitečné například při prevenci a léčbě chronických zánětlivých onemocnění. 

Účinky skořice na snížení bolesti prokázala studie publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition, kde se zkoumal vliv skořice na záněty a symptomy revmatoidní artritidy (RA). Výsledky ukázaly, že pacienti, kteří denně užívali 2g skořice, zaznamenali významné snížení bolestivosti ve srovnání s placebem. Navíc došlo také ke snížení krevního tlaku

Výzkumy také ukazují, že skořice může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce, včetně zlepšení paměti a učení. To je způsobeno jejími antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají chránit mozkové buňky před poškozením​. 

A nakonec podle studie publikované v Journal of Clinical and Diagnostic Research zase bylo zjištěno, že užívání skořicového prášku může být účinné při bolestech břicha či žaludku, zejména při bolestech během menstruace. Tato studie zahrnovala výsedky 114 žen, kterým byla podávána buď skořice, ibuprofen nebo placebo. Výsledky ukázaly, že 420 mg skořice má srovnatelný účinek s 400 mg ibuprofenu na snížení menstruační bolesti. 

<Path> Od másla v kávě přes inhalaci vodíku až po „nadlidské“ tělesné funkce – to je biohacking. Trend slibující zdraví i netušené schopnostiZdroj:

Po čtyřech hodinách od podání léku a skořice nebyly zjištěny žádné významné rozdíly v intenzitě bolesti mezi oběma skupinami. Po osmi hodinách se však ukázalo, že ženy, které užívaly skořici, pociťovaly menší bolest než ty, které užívaly ibuprofen. To naznačuje, že aspoň v tomto případě skořice může být nejen účinným, ale také dlouhodobějším řešením.

Proč si to všechno říkáme? 

Tipy redakce

Tento text nemá být výzvou k okamžitému zahození všech svých léků na bolest a místo toho pojídat skořici po kilech. Vše má svoje meze a dokonce i přílišné používání (jakéhokoliv) koření či doplňku stravy není pro tělo příliš dobré. Jde jen o to se zamyslet, jak moc jsme si zvykli na to, že stačí spoknout jeden prášek a tím vše „vyřešit“. Navíc jsme v situaci, kdy jsou léky na bolest či záněty volně a hojně k dostání. Nesmíme zapomínat na to, že léky v sobě často mají různé výtažky bylin a další přírodní složky, někdy ale tělu postačí jen ta jedna konkrétní, právě utržená, usušená či umletá surovina. 

Take je dobré si připomenout, že každý rok zemře mnoho lidí kvůli vedlejším účinkům protizánětlivých léků, které mohou při nesprávném nebo častém použití způsobit vážné problémy se srdcem a cévami. Naopak, skořice tyto kardiotoxické rizika nemá. Jak jsme si ukázali, skořice může snižovat krevní tlak a hladinu krevního cukru, což jsou faktory, které přispívají k ochraně srdce.

A jak do sebe skořici dostat, respektive její účinné látky, kromě přidání pár špetek do bábovky při pečení nebo do smoothie? Nejvíce se doporučuje smíchání s teplou vodou a medem a prosté popíjení. Pokud z jakýchkoliv důvodů nemůžete med, využijte své oblíbené sladidlo, ideálně třeba čekankový sirup nebo stévii. Taktéž můžete vzít celou nemletou skořici a udělat si z ní čaj doplněný o kapku citrónu. Zajímavou formou je pak i skořicový olej, který sice není úplně všude, ale zato si jej můžete velmi jednoduše vyrobit doma. 

Zkrátka, nespoléhejte se jen a pouze na léky, zkuste do svého jídleníčku zapojit větší množství surovin jako je právě skořice a tvořit si aspoň základní prevenci proti tomu, abyste případně těch léků nemuseli používat tolik. 

Zdroj: Petra Járková, painnewsnetwork.org, medpagetoday.com, bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop