Když mají malí muži velké problémy aneb výška jako stigma, které ovlivňuje práci i osobní život
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Když mají malí muži velké problémy aneb výška jako stigma, které ovlivňuje práci i osobní život

Ideální vzhled je jedna strana mince, druhá jsou zase všechny aspekty, které se k němu pojí. Zatímco váhu je do jisté míry možné ovlivnit, existují chvíle, kdy se i ti nejmotivovanější ke změně dostávají do slepé uličky. Jsou to malí muži, kteří čelí specifickým výzvám, jež mohou být nadmíru frustrující.
Redakce Redakce Autor
20. 5. 2024

Ačkoliv postupně společnost začíná obracet a minimálně se snaží zdůrazňovat, jak moc lidem škodí na jednu stranu honba za neexistující dokonalostí, a na stranu druhou odsuzování člověka kvůli jeho fyzickým rysům, ideálního stavu jsme zatím rozhodně nedosáhli.

Zatímco tedy nadváha či akné již nejsou takovými stigmaty jako dříve, malý vzrůst je stále něčím, z čeho si může v prime timu utahovat i Meryl Streep („považuji malé lidi za nedůvěryhodné,“ prohlašuje její postava v druhé řadě seriálu Sedmilhářky). A jak se ukazuje, malí muži opravdu naráží na velké problémy v různých oblastech života, ten osobní nevyjímaje. 

Výška jako životní deviza

Možná by se člověku chtělo nad problémy mužů malých vzrůstem mávnout rukou, ovšem pravdou je, že celoživotní potýkání se s narážkami na malý vzrůst člověku na psychice a sebevědomí nepřidá. Nezřídka tak mají menší muži problémy i v soukromém životě či při hledání partnera/ky. Vlastní stud a pocit nedostatečnosti kvůli malé výšce je však reálným problémem.

<Path> Méně hetero, než tvrdili. Studie s experimentem ukázala, že heterosexuálové jsou o dost teplejší, než si sami mysleli. Stačilo jim to vysvětlitZdroj: Queery.com, EurekAlert!, StudyFinds.org

„Existuje celá řada studií, které ukazují, že malí muži jsou stigmatizováni mnoha způsoby, a to nejen v rovině vnímání ze strany druhých, ale také na úrovni reálných výsledků a životních úspěchů,“ tvrdí Joseph Vandello, sociální psycholog, který se zaměřuje na téma maskulinity. „Lidé vnímají menší muže například jako méně schopné vedení,“ dodává Vandello a odkazuje také ke skutečnosti, že drtivá většina všech amerických CEO velkých korporací měří nad 180 cm, stejně tak voliči upřednostňují i vysoké kandidáty do veřejných funkcí, post prezidenta nevyjímaje.

Tipy redakce

„Existují důkazy naznačující, že na pracovišti jsou vyšší muži placeni lépe. A v rovině mezilidských vztahů a randění je v případě menších mužů pravděpodobnější, že se nikdy neožení,“ dodává Vandello. Ostatně, stačí se podivat na dvě nejpopulárnější seznamky, Grindr pro gaye a Tinder pro heterosexuály. V obou případech lze uvést, že dotyčný/á nemá zájem, aby jej/ji kontaktovali muži pod 180 cm. Tinder pak dokonce toto téma využil k aprílovému žertu, kdy vydal zprávu, že bude vyžadovat od svých uživatelů výškové ověření tak, aby mužům zabránil jejich výšku z obav o odmítnutí přehánět.

Malí vzteklí muži

Jistá stigmatizace pojící se s malým vzrůstem přitom dle výzkumů začíná již v útlém dětství, dokonce ve školce. Odborníci zjistili, že učitelé vnímají menší chlapce ve třídě jako méně akademicky schopné než jejich vyšší vrstevníky. To samozřejmě přispívá k budování pocitu nedostatečnosti, který si pak s sebou muži nesou po celý zbytek života.

Výška je přitom do jisté míry považována za základní předpoklad naplnění představy o „pravé mužnosti“. To tedy znamená, že menší muži jsou ve společnosti nezřídka nejistí, psycholožka Jennifer Bosson pak v tomto případě přímo hovoří o tzv. „nejistém mužství“. „S ohledem na vztah mezi výškou a vnímanou mužskostí mnoho mužů pociťuje určitý druh chronické úzkosti a nejistoty týkající je právě jejich mužství. To se ve výsledku projevuje např. v přecitlivělosti na urážky, která pak ovšem přispívá ke stvrzování stereotypu malých mužů jako rozzlobených, naštvaných, kompenzujících si Napoleonský komplex,“ upřesňuje Bosson.

Patologický ideál

Bohužel právě tlak společnosti, která vzrůstu přikládá takový význam, skutečně z malých mužů nezřídka dělá malé vzteklé muže. Vědecky podloženo pak je, že právě oni se v některých případech dopouští extrémně násilného chování vůči ženám a jsou patologicky posedlí změnou vlastního vzhledu tak, aby se napasovali do striktní definice oslnivé maskulinní krásy.

<Path> Šaty dělají člověka! Jak dokáže oblečení změnit vaši vizáž? Podívejte se na tyto mužeZdroj: Facebook, Instagram

A tak je třeba pozitivních příkladů. Herec Tom Holland, představitel Spider-Mana ve filmové sáze Marvel Cinematic Universe, měří 173 cm, stejně jako herec Kit Harington ze seriálu Hra o trůny, který dokonce přiznal, že jednomu z vyšších hereckých kolegů dovolil, aby mu prohrábl vlasy. Světově úspěšný Rapper Kendrick Lamar pak měří jen 167 cm. Snad nejlepším příkladem, že na výšce nezáleží, je pak herecká legenda Tom Cruise, který měří 175 cm, což je sice považováno za „normální“ výšku, avšak oproti většině jeho hereckých kolegů se zdá na place „titěrným“, což dohání například různými stupátky a vysokými podpatky u bot. 

Ovšem malý muž nutně nemusí být celebritou, aby si vydobyl respekt, úctu a úspěch. I muži pod 180 cm mohou být schopní, inspirativní a galantní, a to zejména tehdy, když se na veškeré předsudky týkající se výšky pokusí prostě a jednoduše vykašlat. Což by ostatně měli udělat i všichni ostatní.

Zdroj: Mirka Dobešová, apa.org, philstarlife.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop