Když mají malí muži velké problémy aneb výška jako stigma, které ovlivňuje práci i osobní život
Komentář
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Když mají malí muži velké problémy aneb výška jako stigma, které ovlivňuje práci i osobní život

Ideální vzhled je jedna strana mince, druhá jsou zase všechny aspekty, které se k němu pojí. Zatímco váhu je do jisté míry možné ovlivnit, existují chvíle, kdy se i ti nejmotivovanější ke změně dostávají do slepé uličky. Jsou to malí muži, kteří čelí specifickým výzvám, jež mohou být nadmíru frustrující.
Redakce Redakce Autor
20. 5. 2024

Ačkoliv postupně společnost začíná obracet a minimálně se snaží zdůrazňovat, jak moc lidem škodí na jednu stranu honba za neexistující dokonalostí, a na stranu druhou odsuzování člověka kvůli jeho fyzickým rysům, ideálního stavu jsme zatím rozhodně nedosáhli.

Zatímco tedy nadváha či akné již nejsou takovými stigmaty jako dříve, malý vzrůst je stále něčím, z čeho si může v prime timu utahovat i Meryl Streep („považuji malé lidi za nedůvěryhodné,“ prohlašuje její postava v druhé řadě seriálu Sedmilhářky). A jak se ukazuje, malí muži opravdu naráží na velké problémy v různých oblastech života, ten osobní nevyjímaje. 

Výška jako životní deviza

Možná by se člověku chtělo nad problémy mužů malých vzrůstem mávnout rukou, ovšem pravdou je, že celoživotní potýkání se s narážkami na malý vzrůst člověku na psychice a sebevědomí nepřidá. Nezřídka tak mají menší muži problémy i v soukromém životě či při hledání partnera/ky. Vlastní stud a pocit nedostatečnosti kvůli malé výšce je však reálným problémem.

<Path> Dožijeme se maximálně 35, myslí si víc než třetina mladých LGBT+ lidí. Ukázal to nový americký průzkumZdroj: www.them.us, thetrevorproject.org, idnes.cz, lui.cz

„Existuje celá řada studií, které ukazují, že malí muži jsou stigmatizováni mnoha způsoby, a to nejen v rovině vnímání ze strany druhých, ale také na úrovni reálných výsledků a životních úspěchů,“ tvrdí Joseph Vandello, sociální psycholog, který se zaměřuje na téma maskulinity. „Lidé vnímají menší muže například jako méně schopné vedení,“ dodává Vandello a odkazuje také ke skutečnosti, že drtivá většina všech amerických CEO velkých korporací měří nad 180 cm, stejně tak voliči upřednostňují i vysoké kandidáty do veřejných funkcí, post prezidenta nevyjímaje.

Tipy redakce

„Existují důkazy naznačující, že na pracovišti jsou vyšší muži placeni lépe. A v rovině mezilidských vztahů a randění je v případě menších mužů pravděpodobnější, že se nikdy neožení,“ dodává Vandello. Ostatně, stačí se podivat na dvě nejpopulárnější seznamky, Grindr pro gaye a Tinder pro heterosexuály. V obou případech lze uvést, že dotyčný/á nemá zájem, aby jej/ji kontaktovali muži pod 180 cm. Tinder pak dokonce toto téma využil k aprílovému žertu, kdy vydal zprávu, že bude vyžadovat od svých uživatelů výškové ověření tak, aby mužům zabránil jejich výšku z obav o odmítnutí přehánět.

Malí vzteklí muži

Jistá stigmatizace pojící se s malým vzrůstem přitom dle výzkumů začíná již v útlém dětství, dokonce ve školce. Odborníci zjistili, že učitelé vnímají menší chlapce ve třídě jako méně akademicky schopné než jejich vyšší vrstevníky. To samozřejmě přispívá k budování pocitu nedostatečnosti, který si pak s sebou muži nesou po celý zbytek života.

Výška je přitom do jisté míry považována za základní předpoklad naplnění představy o „pravé mužnosti“. To tedy znamená, že menší muži jsou ve společnosti nezřídka nejistí, psycholožka Jennifer Bosson pak v tomto případě přímo hovoří o tzv. „nejistém mužství“. „S ohledem na vztah mezi výškou a vnímanou mužskostí mnoho mužů pociťuje určitý druh chronické úzkosti a nejistoty týkající je právě jejich mužství. To se ve výsledku projevuje např. v přecitlivělosti na urážky, která pak ovšem přispívá ke stvrzování stereotypu malých mužů jako rozzlobených, naštvaných, kompenzujících si Napoleonský komplex,“ upřesňuje Bosson.

Patologický ideál

Bohužel právě tlak společnosti, která vzrůstu přikládá takový význam, skutečně z malých mužů nezřídka dělá malé vzteklé muže. Vědecky podloženo pak je, že právě oni se v některých případech dopouští extrémně násilného chování vůči ženám a jsou patologicky posedlí změnou vlastního vzhledu tak, aby se napasovali do striktní definice oslnivé maskulinní krásy.

<Path> Zapomeňte na ryzí mužství a ženství. V každém muži je kus ženy – a v ženě zase muže, tvrdí vědciZdroj: nytimes.com, ons.gov.uk, kinseyinstitute.org, headtopics.com, apa.org, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com

A tak je třeba pozitivních příkladů. Herec Tom Holland, představitel Spider-Mana ve filmové sáze Marvel Cinematic Universe, měří 173 cm, stejně jako herec Kit Harington ze seriálu Hra o trůny, který dokonce přiznal, že jednomu z vyšších hereckých kolegů dovolil, aby mu prohrábl vlasy. Světově úspěšný Rapper Kendrick Lamar pak měří jen 167 cm. Snad nejlepším příkladem, že na výšce nezáleží, je pak herecká legenda Tom Cruise, který měří 175 cm, což je sice považováno za „normální“ výšku, avšak oproti většině jeho hereckých kolegů se zdá na place „titěrným“, což dohání například různými stupátky a vysokými podpatky u bot. 

Ovšem malý muž nutně nemusí být celebritou, aby si vydobyl respekt, úctu a úspěch. I muži pod 180 cm mohou být schopní, inspirativní a galantní, a to zejména tehdy, když se na veškeré předsudky týkající se výšky pokusí prostě a jednoduše vykašlat. Což by ostatně měli udělat i všichni ostatní.

Zdroj: Mirka Dobešová, apa.org, philstarlife.com

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop