Nová kniha LGBTQ+ autora učí děti správně vnímat mezilidské vztahy. Na laskavosti není nic politického, protože je pro všechny, říká spisovatel
News
Zdroj: Adobe Stock

Nová kniha LGBTQ+ autora učí děti správně vnímat mezilidské vztahy. Na laskavosti není nic politického, protože je pro všechny, říká spisovatel

Jackson Cooper, známý americký LGBTQ+ autor, rozšiřuje ve své nové dětské knize, určené nejen pro děti, definici laskavosti. Jeho nové dílo není jen průvodcem ke krásnějšímu zacházení s ostatními, ale hlavně k sobě samým. Publikace nabízí nový pohled na to, jak laskavost může formovat naši osobnost a ovlivnit naše chování od raného dětství po dospělost.
Michal Černý Autor
10. 5. 2024

Podle autora Jacksona Coopera není laskavost jen o tom, že se k druhým chováme hezky. Ten ve svém novém titulu „Dětská kniha o laskavosti“ rozebírá, co to znamená být laskavý, a chce, aby všichni věděli, že nikdy není příliš brzy (ani příliš pozdě) na to, abychom začali přemýšlet o tom, jak se chováme k ostatním i k sobě samým.

Cooper řekl, že ačkoli kniha není přímo o queer komunitě, může sloužit jako užitečná pomůcka pro rodiny s LGBTQ+ rodiči, nebo pro mladé queer lidi, kteří se teprve začínají orientovat ve své identitě.

Na počátku mého života bylo mnoho queer osobností, které mi projevovaly laskavost. Díky nim jsem se cítil dobře, když přišel na řadu můj coming out a přijal jsem naplno své já.

Kniha je sice napsána pro děti od pěti let, ale podle autora může mít cenné ponaučení i pro jejich vychovatele či rodiče, kteří si budou pasáže číst společně s dětmi. 

<Path> Miley Cyrus nebo Elton John odsoudili rappera DaBabyho za jeho homofobní komentářeZdroj: BuzzFeed, Vojtěch Petrů

Ve skutečnosti je velmi zábavné, že od vydání knihy na ni reagovalo mnoho dospělých, a to bez ohledu na to, zda mají děti či ne. Kniha má odezvu u lidí všech věkových skupin,“ pokračuje Jackson.

Dětská knížka o laskavosti využívá interaktivní podněty, které podporují konverzaci, a obsahuje barevné obrázky podobné digitálním samolepkám a oblíbeným emotikonům. Kniha klade otázky typu: „Kdy ti naposledy někdo vykouzlil úsměv na tváři? “ a „Co pro tebe znamenají laskavá slova?".

Tipy redakce

Jedním z aspektů, které Jackson zdůrazňuje, je, že laskavost není jen o tom být milý k ostatním, ale hlavně o tom být milý sám k sobě. Je to součást pěstování laskavého myšlení, kterému se podle autora děti neučí tak často, a které nás obvykle neprovází až do dospělosti.

Cvičení, které Jackson doporučil, je udělat denně jednu laskavost pro druhého člověka a jednu pro sebe. Poznamenal také, že laskavost může mít mnoho podob, včetně fyzického kontaktu, sdílení, darování, vyprávění vtipu, nebo dokonce jen naslouchání.

Laskavost má mnoho podob a velikostí," vysvětluje Jackson. „Může být malá a osobní, jako když si pro sebe řeknete, že jste na sebe hrdí, ale může to být i něco tak velkého, jako je celospolečenské politické či legislativní rozhodnutí.

Jackson věří, že toto poselství je univerzální bez ohledu na původ nebo přesvědčení. Jako otevřený queer člověk si je vědom toho, že jeho identita může být zneužita k podrývání hodnot knihy, ale zdůrazňuje, že přijetí není  politickým ideálem, jako spíše ideálem lidskosti.

Na laskavosti opravdu není nic politického, protože je pro všechny. Tyto velmi lidské činy a pocity jsou platné a v žádném případě je nelze politizovat. Opravdu doufám, že si lidé knihu přečtou a pochopí, že všichni jsme jí schopni,“ říká Jackson na závěr.

Zdroj: advocate.com

Populární
články

E-Shop