Při posilování cvičte i svoje záda. Zlepšíte si držení celého těla a zjednodušíte další cviky
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Při posilování cvičte i svoje záda. Zlepšíte si držení celého těla a zjednodušíte další cviky

Proč vlastně cvičíte? Snažíte se pouze zlepšit svůj odraz v zrcadle, nebo jde o celkové posílení zdraví a odolnosti vašeho těla? Pokud je vaší hlavní motivací pouze zlepšení vizuální stránky pro sociální média, můžete si nevědomky škodit. A to v případě, že neprocvičujete svoje zádové svaly. Jejich správná funkce je totiž klíčem k několika dalším výhodám pro tělo. A proto vám přinášíme pár stručných tipů pro jejich posílení.
Redakce Redakce Autor
9. 5. 2024

„Záda byste měli procvičovat stejně pečlivě jako břišáky nebo bicepsy,“ radí Tony Gentilcore, fitness trenér a sloupkař pro magazín Men‘s Health. „Nejenže se zbavíte hrbu z kanceláře, ale ještě se vám zlepší celkové držení těla. Navíc i zádové svaly hrají výraznou roli při různých druzích vzpírání.“

Svaly v horní a střední části zad hrají klíčovou roli ve stabilizaci ramen. Čím jsou silnější a stabilnější, tím snadněji zvládnete například zdvihání těžkých závaží. Řada cviků na posílení zad zahrnuje zvedání činek, kyvadlové pohyby paží nebo veslování. Tyto aktivity nejenže efektivně posilují zádové svaly, ale také významně zpevňují paže.

A které že tedy cviky jsou na posílení zad nejúčinnější? Tony Gentilcore pro vás připravil jednoduchý seznam těch nejlepších.

Kettlebell Swing

Tento cvičební nástroj, známý v minulosti jako bulina, si v poslední době získal obrovskou popularitu. Cvičení účinně protahuje celé tělo od zadní části až po ramena. Tony doporučuje začínat s lehčími váhami a postupně přecházet k těžším modelům, aby se předešlo přetížení a zvýšila se efektivita cviku. Cvičení s kettlebellem je účinný způsob, jak posílit svaly, zlepšit flexibilitu a zvýšit kardiovaskulární vytrvalost. 

Konkrétní cvik vypadá tak, že rozpohybujete boky, přičemž kettlebellem, jenž držíte v obou rukách, máváte až do výše ramen. Tento cvik je skvělý pro celotělový trénink, který zlepšuje sílu i kardiovaskulární vytrvalost.

<Path> Fitness trenér Daniel OktábecZdroj:

Posilování v polokleku jednoruč

Stačí jednou nohou zakleknout na lavičku a odpovídající ruku si o ni opřít. Do druhé vezměte činku odpovídající hmotnosti a v polokleku jí vzpírejte. Nezapomeňte prostřídat obě poloviny těla. Držte balanc, nekřivte se a perfektně si protáhnete nejen paže, ale i zádové svalstvo.

Posilování v lehu na břiše

Tenhle cvik radí Tony těm, kterým se nedaří zvládnout ten předchozí. Protentokrát si lehněte na bench na břicho, nastavte do ho přibližně třicetistupňového úhlu a posilujte s jednoručkami v obou rukách.

Obrácené kliky na hrazdě

Tyhle obrácené kliky nejsou zdaleka tak snadné, jak se zdají
Foto: Pinterest / Men‘s Health / Se svolením

Tenhle cvik se může zdát mnohým nejen příliš jednoduchý, ale i zbytečný. Proč si usnadňovat obyčejné kliky tím, že je budete dělat směrem vzhůru, a ještě v záklonu na hrazdě? Opak je pravdou! Jednak vás tohle cviční utahá daleko dříve, než byste čekali, zadruhé se jedná o jeden z nejlepších cviků pro horní zádové svalstvo.

Tipy redakce

Shyby a přítahy na hrazdě

Tyhle cviky nejsou jen pro akrobaty a baleťáky. Na hrazdě si skvěle posílíte paže, ale poděkují vám i vaše záda. Právě na hrazdě si nejlépe protáhnete oba velké svaly zádové. Pokud chcete mít trup ve ve tvaru velkého véčka, hrazda bude váš nejlepší kamarád.

Přítahy shora

Pomalé přítahy závaží, to je cvik, který si podle Tonyho chválí nejen všichni kulturisti. Nejlepší jsou podle něj pomalé, ale pečlivé série přítahů po osmi až dvanácti dávkách.

Vzpírání ze země

Za správně provedené „deadlifty“ vám poděkují celá vaše záda. Nespěchejte, nevyhazujte činku. Pozvolna si ji vytáhněte po nohou a pořádně se zapřete. Záda nehrbte, mějte je přirozeně nakloněná. Stejně pozvolna spouštějte činku k zemi.

Vzpírání v úklonu

Stačí se sehnout a činku zdvihat ve spodním úchopu. Vaše záda dostanou pořádně zabrat, ale stojí to za to. Trapézové a deltové svaly se procvičí nejlépe, ale zanedbány nejsou ani ty ostatní. Stejně jako u dalších cviků, i tady platí pravidlo nikam nespěchat a nic nešidit.

<Path> Důvody, proč navzdory cvičení stále nemáte pěkná a velká ramena. S tímto jednoduchým trikem ovšem dosáhnete výsledku velmi rychleZdroj: ATHLEAN-X via Youtube, Instagram

Dřepy s činkou

Vezměte do upažených rukou činku o váze, která vám bude vyhovovat a dejte se do dřepování. Takový cvik je skvělý pro zpevnění zádového svalstva. Cvičí se přesně ty svaly, které ochabují při každodenním sezení v autě či v kanceláři.

Veslování vsedě

Tohle je asi nejznámější cvik na posílení horního zádového svalstva. „Když ale přidáte třísekundovou pauzu ve chvíli, kdy si přitáhnete tyč od závaží k prsům, tak necháte zádové svalstvo pracovat déle,“ radí Tony. Dobré je také nechat ramena poklesnout. Pokud je budete při veslování tlačit nahoru, můžete si snadno zničit klouby.

 

Zdroj: Petr Opršal, menshealth.com

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko

E-Shop