Vědec 5 let nepoužil mýdlo a zbořil tím zažité hygienické mýty. Zdá se, že naše civilizace je až příliš „čistá“
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Vědec 5 let nepoužil mýdlo a zbořil tím zažité hygienické mýty. Zdá se, že naše civilizace je až příliš „čistá“

Možná znáte někoho ve svém okolí, nebo jste o nich minimálně četli. Řeč je o lidech, kteří kupříkladu spí dlouhé měsíce ve stejném povlečení, nebo si denně nemění spodní prádlo. Pokud se nyní otřásáte hnusem a říkáte si, že je to proti všem hygienickým pravidlům, jistě to tak může být. Jenže všechno je nakonec možná úplně jinak. Pokud k osobní hygieně používáte mýdla a různé mycí či sprchové gely, pak se nejspíše budete divit, jaké závěry učinil vědec, který je nepoužil rovnou dlouhých pět let.
Redakce Redakce Autor
7. 5. 2024

Hygiena jako základ?

Hygienické návyky jsou nám obvykle vštěpovány od dětství. Ráno a večer si vyčistit zuby. Po použití toalety si umýt ruce mýdlem. Před spaním se osprchovat/vykoupat (za užití nějakého toho pěnivého a voňavého zázraku). Dalo by se říci, že všechny tyto úkony se pro mnohé z nás staly běžnou každodenní rutinou. Jenže je otázka, zda to vlastně se vší tou čistotou poněkud nepřeháníme. Přesně to se rozhodl prozkoumat i vědec a lékař James Hamblin, a to doslova na vlastní kůži. A na porušení hygienických pravidel si vymezil rovnou pět let! I když je i po experimentu přesvědčen o tom, že hygiena je pro člověka samozřejmě důležitá, domnívá se, že způsoby, jakými o ni dbáme, jsou v dnešní době zbytečně přehnané.

Různé hygienické rituály jsou staré jako lidstvo samo: ovšem zatímco muslimové a hinduisté provozovali již před mnoha tisíci lety různě komplikované hygienické postupy, evropští křesťané se domnívali, že koupání naopak zvyšuje rizika onemocnění. A tak jejich jedinou koupelí během celého života byla ta během křtu. V čem pak spočívalo kouzlo domnělé čistoty? Ve výměně košile...

I když se ale nepochybně shodneme na tom, že hygienu nelze pojmout jako občasnou výměnu prádla, ozývá se čím dál více hlasů, že mnoho současných hygienických pravidel a postupů péče o pleť nám odvádí spíše medvědí službu. Takže nám spíše škodí, než aby nám prospívaly. Nemluvě o tom, že dnešní moderní lidé se v péči o sebe a své tělo prakticky zhlédli – takže jsou schopni denně strávit sprchováním a dalšími koupelnovými rituály klidně i půl hodiny (či více!). Mimochodem, to by pak znamenalo, že během celého života budou minimálně dva roky vyhrazeny jen pro tuto hygienickou péči. A to už stojí za zamyšlení. 

Výsledky 5leté hygieny bez mýdla

Tím, co stálo za Hamblinovým rozhodnutím dát mýdlům a sprchovým gelům vale, byl jeho zájem o mikrobiom, který začal také důkladně studovat. A jelikož mikrobiom je tvořen nespočtem živých organismů/bakterií, s nimiž žijeme v pomyslné symbióze, samozřejmě nedává moc smysl se jej zbavovat. Přesně to ale běžně děláme. Ostatně, i Hamblin došel k závěru, že přílišné užívání mýdla je spíše jen trend podpořený silným marketingem než hygienická nutnost. V konečném důsledku ale může vést i ke vzniku různých alergií – na naší kůži totiž žijí různé organismy a bakterie, které tvoří pomyslnou obrannou linii. Pokud je pravidelně mydlíme a smýváme, tím zranitelnější vůči „vetřelcům“ zvenčí jsme.

<Path> Holení chlupů v podpaží je mezi muži stále tématem. Je ochlupení zdrojem mužnosti a dohladka vyholení muži gayové?Zdroj: pride.com, towleroad.com, menshealth.com, manscaped.com, medicalnewstoday.com, modernteen.co

A výše řečené vlastně platí pro užití mýdla na celém těle. Protože ať už se vám to bude líbit, nebo ne, přirozeně jsou naše těla pokryta různými „přátelskými organismy“. Bude to znít možná odpudivě, ale např. i v oblasti tváře pobývá řada roztočů. Jsou malincí, bezbarví a zavrtávají se do naší pokožky. Pokud byste je ale chtěli okamžitě vyběhnout smýt, tak vězte, že vlastně fungují jako přírodní exfoliant. Když se jich zbavíte, pokožka bude náchylnější k popraskání a také vzniku různých infekcí.

Tipy redakce

Posedlost mýdlem?

Ačkoliv užití mýdla má nepochybně svá opodstatnění, s jeho užíváním to podle Hamblina prostě přeháníme. A často ani ne svou vinou. To marketéři nám postupně vštípili představu, že mýdlo – jemné, voňavé a také hezky zabalené – je tím, co k životu nezbytně potřebujeme. Jenže to tak úplně není – a mnoho produktů, které lze na trhu sehnat, je vlastně úplně zbytečných, příp. jednoduše nedělají to, co slibují.

Pokud se ovšem zaobíráte otázkou, zda se kolem vás v případě, že sprchové gely a mýdla odložíte, nebude šířit nepříjemný odér, můžete být úplně v klidu. „S tím, jak jsem postupně používal méně a méně mýdla i deodorantů, začal jsem těchto produktů také méně potřebovat,“ popsal totiž Hamblin s tím, že jeho pokožka se pomalu začala méně mastit a dokonce ustoupily i problémy s ekzémy. „Nevoněl jsem jako borovice nebo levandule, ale ani jako cibule – což byl zápach, který se linul z mého podpaží v době, když mé tělo bylo navyklé užívat deodorant, ale zrovna se mu ho nedostalo,“ dodal také.

Dnešní koupelny přetékají, možná úplně zbytečně, všemožnými hygienickými a kosmetickými produkty
Foto: Adobe Stock

A kdybyste měli pocit, že vzdát se mýdla je na vás prostě moc, vězte, že chemický inženýr z USA, David Whitlock, deset let místo mýdla, a dokonce i vody, používal k hygieně výhradně sprej s živými bakteriemi. Jak následně shrnul, údajně díky tomu přestal potřebovat pleťové krémy a také se mu podařilo vyléčit akné a ekzémy. 

Bez ohledu na možnou míru skepse ohledně vzdání se mýdla a vody by bylo přinejmenším možné shrnout, že i v hygieně platí, že „méně je více“. Ovšem je faktem, že takový slogan zrovna ke zvýšení poptávky po mýdle a sprchových gelech nepřispěje. 

Zdroj: Mirka Dobešová, education.nationalgeographic.org, germx.com, bigthink.com, vox.com, theguardian.com, healthline.com, jpost.com

Populární
články

E-Shop