Dlouhé vlasy byly v historii znakem mužnosti a síly. Co se tak zásadního změnilo, že si je muži začali zkracovat?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Dlouhé vlasy byly v historii znakem mužnosti a síly. Co se tak zásadního změnilo, že si je muži začali zkracovat?

Od starověku až po současnost byly dlouhé vlasy u mužů chápány různorodě, ale vždy měly určitý význam, ať už ze spirituálního, praktického nebo estetického hlediska. V různých obdobích a kulturách se význam dlouhých vlasů měnil, od symbolu mužnosti u Vikingů a samurajů až po symbol protestu u „mániček“ v dobách socialismu. Jak je tomu ale dnes? Je dnešní společnost tolerantní vůči mužům s dlouhými vlasy, nebo se stále drží předsudků a stereotypů?
Michal Černý Autor
7. 5. 2024

Začněme starověkem, kdy měly dlouhé vlasy u mužů celospolečensky jednotný význam, ať už ze spirituálního či praktického hlediska. Například ve starověkém Řecku byly dlouhé mužské vlasy považovány za znak krásy a odvahy. Řečtí hrdinové a válečníci je nosili, aby jim dodaly majestátní vzhled. Pro starověké Řeky měly vlasy obecně poetický význam a jako takové byly oslavovány v mnoha literárních dílech. Navíc, v řecké kultuře byly dlouhé vlasy často obětovány bohům jako symbol zármutku nebo oddanosti. Ve slavném Homérově eposu „Ilias“ například hrdina Achilles slíbil, že obětuje své vlasy řece Spercheios, pokud se vrátí domů z Trojské války.

Dále tu byli Vikingové, kteří nosili dlouhé vlasy a copánky též jako symbol mužnosti a odvahy. Vikingové byli známí svým bojovým duchem a věřili, že jim dlouhé kadeře dodávají sílu a chrání je v boji.

Podobný význam měly dlouhé vlasy i v japonské kultuře, zejména u samurajů. Pro ně byly symbolem cti a válečnické zdatnosti. Pokud samuraj ztratil čest, ostříhal si vlasy na znamení hanby. Dlouhé vlasy byly také spojovány s bojovou silou a samurajové je nosili, aby se chránili v boji.

A nakonec američtí indiáni také považovali dlouhé vlasy za znak síly a krásy. Často byly symbolem jejich válečnického ducha a odrážely jejich spojení s přírodou. To je mimochodem častý argument i moderní spirituální komunity, kdy někteří „duchovní vůdci“ tvrdí, že vlasy jsou spojené s vědomím vesmíru a jejich častým zkracováním, případně jejich úplným oholením, toto spojení ztrácíme.

Co se ale stalo, že tento zvyk následně vymizel a muži si začali naopak své bujné kštice stříhat? Odpověď můžeme najít u Římanů v období mezi 1. a 5. stoletím n. l..

Římští vojáci totiž byli jedni z prvních, kteří začali své hřívy zkracovat, a to z čistě praktických důvodů. Věřili totiž, a praxe jim to potvrdila, že tím získávají výhodu v bitvě, protože je zkrátka protivník nemůže za vlasy chytit. Taktéž se jim mnohem lépe nosily helmy a dokázali se vzájemně rozpoznat na bojišti, což se ukázalo jako obří strategická výhoda. Byli tak jedni z prvních, kteří vyměnili náboženské zvyky za ty ryze racionální.

A poté přišel středověk, kdy se díky boomu křesťanství začal pohled na dlouhé vlasy u mužů razantně měnit. Jejich nošení bylo považováno za marnivé či nevhodné. Navíc, stejně jako u Římanů a dalších národů, byly krátké vlasy vhodné zejména pro křižácké válečníky. Zajímavostí je, že samotná Bible se k otázce délky vlasů nestaví nijak negativně, ba dokonce naopak. Vlasy totiž hrály důležitou roli v příběhu biblické postavy Samsona, známého bájného siláka a soudce Izraele, jehož příběh je zaznamenán ve Starém zákoně v knize Soudců.

<Path> Hledáte pořádného „kance“ v posteli? Zaměřte se na povahu, radí vědci, a vysvětlují, která vlastnost určuje nejlepší milenceZdroj: tandfonline.com, vice.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, hbr.org

Podle tohoto příběhu byla Samsonova síla spojená právě s jeho dlouhými vlasy. Bůh mu dal nadpřirozenou sílu, ale s podmínkou, že si je nikdy nesmí nechat ostříhat. Jeho síla byla zničena, když ho zradila jeho milenka Delila a ostříhala ho, což ho učinilo bezmocným proti jeho nepřátelům. Později, když mu vlasy znovu dorostly, získal svou sílu zpět a dokázal zničit své nepřátele za cenu vlastního života. Je tak celkem s podivem, kde se najednou ve středověké církvi vzala myšlenka o marnivosti a nevhodnosti dlouhých vlasů u mužů.

Tipy redakce

Když se budeme držet vojenství a rychle skočíme do současné moderní vojenské služby, pak zjistíme, že kromě praktických a hygienických důvodů získalo ostříhání vlasů ještě jeden důležitý psychologický aspekt – snížení sebevědomí a ukázka toho, kdo je podřízený a kdo pán. Krátké vlasy v armádě symbolizují též disciplínu a pořádek. Tento zvyk se rozšířil zejména během první světové války a přetrvává dodnes jako součást vojenské kultury.

Jak se ale stalo, že původně válečnický zvyk se rozšířil do celé společnosti a muži si začali zkracovat své kadeře, i když nebyli součástí armády? Když pomineme zmíněný křesťanský vliv, jsou tu i další důvody.

Praktičnost: Už to bylo řečeno, ale krátké vlasy jsou prostě jednodušší na údržbu a hygienu, což mohl na vlastní kůži pocítit úplně každý. Tento trend se po bitvách rozšířil i do civilního života, protože mnoho bývalých vojáků pokračovalo ve stejném stylu, což samozřejmě mělo dopad i na běžnou mužskou veřejnost, která často brali vojáky jako svůj vzor a inspiraci.

Móda a popkultura: Tyto dva faktory hrály dosti klíčovou roli. V průběhu 20. století se krátké vlasy staly módním trendem, který propagovali módní návrháři a filmové hvězdy. Například v 50. a 60. letech byly krátké účesy jako „crew cut“ nebo „pompadour“ velmi populární díky celebritám jakými byli Elvis Presley nebo James Dean. V dnešní době je též mnoho umělců, kteří se svými dlouhými vlasy pyšní na všechny strany a bez nich si je jen těžko dokážeme představit. Jedním z nejvýraznějších je kupříkladu herec Jason Momoa (Aquaman). 

Celospolečenská změna uvažování: Opět ve 20. století došlo k mnoha společenským změnám, které ovlivnily názory na vzhled a módu. Krátké vlasy se začaly spojovat s moderním a progresivním životním stylem. Například u žen bylo zkracování vlasů často považováno za akt emancipace a vzdoru proti tradičním genderovým rolím.

<Path> Nehoráznost! Zhýralý Ukrajinec si dovolil koupit rybu! To a další střípky aktuálního internetového hejtuZdroj: Facebook profil TN.cz, tn.cz, novinky.cz, Instagram profil dan.krejcik

Profesionální vzhled: Krátké vlasy se staly také symbolem profesionality a serióznosti. V mnoha pracovních prostředích jsou dnes krátké vlasy považovány za mnohem vhodnější pro obchodní prostředí. Byť i to se celkem mění a toto pravidlo přestává být platné, stačí se jen podívat do jakékoliv vyšší politické či byznysové sféry, kde na první oboru najdeme mnoho „vlasáčů“ a nikomu to nevadí.

Tipy redakce

Návrat

Ještě než se vrhneme do současného vnímání dlouhých mužských vlasů, vraťme se ještě na chvíli do dob socialismu a připomeňme si trend tzv. „mániček“. Tehdy se tak označovali mladí muži s dlouhými vlasy, což bylo v rozporu s tehdejší představou o „správném“ vzhledu. Tato subkultura byla spojena s protestem proti tehdejšímu režimu a byla vnímána jako nežádoucí vliv ze Západu. Tito muži byli byly často zastavováni a šikanováni veřejnou bezpečností, byli pokutováni nebo nuceni se nechat ostříhat. Také měli problémy se zaměstnáním, protože dlouhé vlasy byly považovány za znak nespolehlivosti.

Dlouhé rozevláté dredy mají připomínat hřívu Judského lva a rastafariáni mu svými dredy prokazují svou úctu a oddanost. I takový může být symbol dlouhých vlasů
Foto: Adobe Stock

V dnešní společnosti jsou dlouhé vlasy u mužů vnímány různorodě, především jako otázka osobního vkusu. Někteří je považují za atraktivní a stylové, zatímco jiní je mohou vnímat jako nekonvenční nebo znak zženštilosti. Vnímání dlouhých vlasů často závisí na kulturním kontextu a osobních preferencích. Muži s dlouhými vlasy mohou být někdy vystaveni stereotypům a předsudkům, pokud jejich vzhled neodpovídá tradiční představě mužnosti. Tyto stereotypy mohou zahrnovat i nesprávné představy o sexuální orientaci. 

Přestože dlouhé vlasy byly dříve spojovány s určitými subkulturami, jako jsou metalisté a rockeři, dnes jsou vnímány spíše jako stylový prvek. V moderní společnosti se délka vlasů obecně považuje za individuální volbu, která nevypovídá nic o charakteru nebo orientaci člověka.

Celkově vzato lze říct, že nošení dlouhých vlasů je mixem všech možných preferencí a přesvědčení, které jsme si uvedli výše. Někdo je má kvůli atraktivitě (krátké vlasy mu zkrátka nesluší), jiný ze spirituálních důvodů, další zase kvůli praktičnosti a hygieně. Někdo si je zase upravuje do různých forem copánků a dredů, někdo zase jen kopíruje některý z moderních trendů, anebo své oblíbené celebrity. Ať už je to jakkoliv, prakticky neexistuje žádná „vojenská“ doktrína, až na výjimečné případy, která by dnes nařizovala, jak mají vlasy vypadat a co s nimi má člověk dělat. 

Jisté ale je, že jsou vlasy jako takové symbolem vyjádření vlastní osobnosti, a proto jim po celé věky přiřazujeme tak ohromnou důležitost. Přeci jen, je to jedna z prvních věcí, která dělá na ostatní onen pověstný první dojem. 

 

Zdroj: Autor, manbunsandmanes.com

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce

E-Shop