Jak poznáte alergii na sperma? U mužů dokáže dělat problém i vlastní ejakulát, neléčená reakce může být život ohrožující
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak poznáte alergii na sperma? U mužů dokáže dělat problém i vlastní ejakulát, neléčená reakce může být život ohrožující

Svědění v rozkroku nemusí být známkou špatné hygieny ani pohlavně přenosné nemoci. Za příznaky, které mnozí smetou ze stolu, může být zodpovědná vzácná alergie na sperma. Někdy se objeví náhle a extrémní projevy vyžadují neprodlenou injekci.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
25. 4. 2024

Začaly vás trápit svědivé pocity v intimní oblasti, zarudnutí a pálení? A objevily se příznaky krátce po vzrušujícím dovádění? Na vině může být alergická reakce. Ne ovšem jen na latex z kondomu nebo lubrikant, ale také na mužské semeno.

Alergie na sperma, zvaná též přecitlivělost na seminální plazmu, je relativně vzácný problém a ještě vzácnější diagnóza. Slabé projevy si totiž lidé nechávají pro sebe nebo jim nepřipisují význam, lékaři naopak mají někdy problém alergii odhalit.

Ve skutečnosti nejde o alergii na spermie jako takové, ale na bílkoviny v seminální plazmě, tedy té tekutině, které tvoří většinu ejakulátu a ve které spermie plavou. Nejčastěji se vyskytuje u žen a může mít projevy lokální i systémové – od svědění v místech, kde došlo ke kontaktu s mužským ejakulátem, až po nebezpečný anafylaktický šok. Podle studie ze Spojených států postihuje asi 8 % žen, někteří odborníci však mluví až o 12 %. Data mohou být ale vzhledem k choulostivosti problému zkreslená.

Projevy alergie na sperma

Symptomy se při alergické reakci na mužský ejakulát typicky dostavují do 30 minut po kontaktu. Objevit se mohou všude tam, kde ke kontaktu došlo – v rozkroku, konečníku, ústech, na rukou, břiše, zádech a dalších částech těla – i jako celková imunitní reakce se systémovými projevy. Příznaky mohou být:

  • zarudnutí, svědění, pálení
  • kopřivka
  • otok, také otok jazyka a rtů
  • škrábání v krku
  • problémy s dechem
  • točení hlavy, pocit na omdlení
  • průjem, nevolnost, zvracení.

Podle intenzity alergie mohou být příznaky různě silné. Někdo je proto připisuje třeba jen mechanickému podráždění. V krajním případě ale může u lidí s těžkou alergií dojít i k extrémní reakci známé jako anafylaktický šok. Jde o život ohrožující stav projevující se otokem krku, dušením, slabým pulsem či bušením srdce, sípáním, dezorientací a také ztrátou vědomí. Anafylaktický šok vyžaduje neprodlenou lékařskou pomoc nebo podání adrenalinu (EpiPen).

Někdo se s alergií na semeno potýká od začátku intimního života, u jiných lidí se objeví třeba až po porodu nebo v menopauze. Někdo také příznaky zažívá jen s někým, mohou se tak objevit i při změně sexuálního partnera. Je ale také možné, že se alergie objeví i s dlouhodobým milencem a nemá žádné zjevné příčiny.

<Path> Dnešní muži jsou evolučně nepoužitelní: v důsledku zvyšování své atraktivity ztrácejí mužnost a plodnostZdroj: bbc.co.uk, newsweek.com

Problémy s vlastními produkty

Může alergie na semeno postihovat i muže? Odpověď zní ano. Trápit je může alergie na semeno jiných mužů i na své vlastní. Druhý případ je známý jako syndrom post-orgasmické nemoci nebo post-orgasmický syndrom a jde o vzácné autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje u méně než jednoho muže z tisíce. Projevy mohou být opět lokální, ale také celkové.

V lokálním případě se dostavuje po ejakulaci reakce na místě kontaktu se semenem – na předkožce, těle penisu, v rozkroku, na rukou apod. Celkové projevy jsou pak podobné chřipce – únava, zimnice, rýma, oteklé oči a další. Tyto ataky se dostavují už několik minut po orgasmu a ejakulaci a vymizí většinou během 3–7 dní.

Léčba existuje, ale je to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Provádí se tzv. hyposenzitivní terapií, tedy vystavováním malému množství problematické látky (vlastnímu spermatu), které postupně vede ke zmírnění příznaků. Výsledky se podle dostupných studií dostavují až po 3–5 letech, někdy ovšem také vůbec.

Problematická diagnóza

Pokud máte projevy, které odpovídají alergii na ejakulát, nebojte se jít za lékařem a sdělit své podezření. Pokud lékaře nenapadne, že za příznaky může stát zrovna tato alergie, může být diagnóza problematická. To ví i Tereza, která s „ekzémem“ oběhala řadu odborníků, omezila potraviny a vyměnila i prací prášek, ale na správnou diagnózu se přišlo, až když ji žertem navrhla kamarádka. „Až jsem se s problémem svěřila kamarádce, která se v žertu zmínila, že existuje i alergie na sperma. To mě pobavilo, ale současně jsem si začala zjišťovat podrobnosti. Vyšetření pak alergii potvrdilo,“ uvedla v rozhovoru pro idnes.cz.

Právě alergologické vyšetření je pro určení správné diagnózy potřeba. Provede ho odborník například kožním testem, podobně, jako se testují ostatní přecitlivělosti. S projevy svědění a pálení jděte ale nejdříve za venerologem, na vině totiž může být i nějaká „obyčejná“ pohlavně přenosná choroba. Jakmile je diagnóza jasná, může se začít s efektivním řešením potíží.

Zdroj: Giphy

Kondomy a SOS injekce

Nejjednodušší a také často dokonale efektivní pomocí je bariérová ochrana, tedy použití kondomu. Když se zabrání kontaktu se semenem, zabrání se také alergii (asi jako alergik na arašídy nejí burákové máslo). Další možností je také zmírňování projevů např. pomocí ústně podávaných antihistaminik užitých před sexuální aktivitou. Dotyčný či dotyčná si vezme prášky na alergii a za půl hodiny až hodinu může „jít na věc“.

Tipy redakce

V případech extrémních projevů je ovšem potřeba okamžitá lékařská pomoc. Lidé, u kterých je diagnostikována závažná alergie na sperma, by u sebe proto měli mít tzv. EpiPen, adrenalinové pero k okamžitému použití, které jim může v případě anafylaktického šoku zachránit život. Jde o stejné pero, které používají třeba alergici na hmyzí bodnutí.

Možná je ovšem také léčba podobně jako v případě post-orgasmického syndromu. Postupným vystavováním minimálním dávkám ejakulátu lze dosáhnout zmírnění přehnané reakce. Terapii provádí lékař.

Zdroj: dermnetz.org, my.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, rarediseases.info.nih.gov, lui.cz, idnes.cz, medicalnewstoday.com,

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce

E-Shop