Velký a vypracovaný zadek chtějí i muži – a obětují cokoliv. Z fitness trendu je nová mužská posedlost vedoucí i k plastice pozadí
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Velký a vypracovaný zadek chtějí i muži – a obětují cokoliv. Z fitness trendu je nová mužská posedlost vedoucí i k plastice pozadí

Existuje celá řada závažných globálních témat, jimiž se dnešní společnost zabývá (nebo by se zabývat měla). A možná proto, že ze všech stran na nás dopadá jen stres, úzkosti a krize, snažíme se svou pozornost zaměřit na něco jiného. A velkého. Na zadek. Ovšem pozor – ne na ten, kterým se pyšní třeba Kim Kardashian, ale na zadek, jenž je (či měl by být) novou chloubou mužů…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
24. 4. 2024

Velké pozadí je trend

Ať už si my v Evropě myslíme cokoliv, velký zadek je prostě trendy. Zdaleka to přitom neplatí jen pro pozadí žen – byť je pravda, že právě u žen tato posedlost začala. Siluetu přesýpacích hodin nejvíce zpopularizovala již zmíněná Kim Kardashian, ale je pravdou, že taková J.Lo se také nemá zač stydět (ostatně, svůj zadek si nechala i pojistit). V každém případě platí, že dle dat Mezinárodní společnosti estetické a plastické chirurgie zájem o zákroky v oblasti hýždí raketově roste (od roku 2018 do letoška o 137 %), vlastně je tento nárůst napříč všemi chirurgickými procedurami nejvyšší. A zdá se, že na tzv. augmentaci hýždí již zdaleka nemíří jen ženy.

Začalo to u fitness…

Trendy hýbou světem, a to i světem fitness. Takže i zájem o vypracování určitých partií se v čase mění. „Dlouhá léta toužili muži po takových břišních svalech, jaké ukazoval Brad Pitt v Klubu rváčů,“ vysvětlil osobní trenér hvězd Nick Finney. Dle jeho slov už je ale tento někdejší ideál pasé. „Dnes už by byl takový muž považován za příliš hubeného – řada běžných návštěvníků posiloven už vypadá líp než tehdy Pitt. Muži dnes chtějí být mohutnější, chtěli by vypadat spíš jako Channing Tatum – a tak se soustředí na svůj zadek. Ten je aktuálně tím ,ukázkovým‘ svalem,“ dodal.

Zdroj: Giphy

Mužský zájem o tvar zadku tedy skutečně začal v posilovnách – možná i pod vlivem řady článků, které na přelomu roku jasně hlásaly, že velké a vypracované mužské pozadí bude přesně tím, co bude v roce 2024 hitem. Této predikci dokonce vyhověli i někteří výrobci sportovního oblečení, kteří se rozhodli na trh uvést speciální kolekce, které zadek ještě více vyrýsují. Ovšem podle Finneyho svou troškou do mlýna přispěl i rozvoj sportovní vědy. „Pochopili jsme, že naše hýždě jsou základem naší hybné i výbušné síly. Proto mají ragbisté, fotbalisté a sprinteři velké zadky. Dokonce i údery jsou poháněny kyčlí a hýžděmi,“ objasnil.

Tipy redakce

Opomenout však nelze ani vliv sociálních sítí – na nich se totiž často lidé „vystavují“ a zároveň tak utvářejí nějakou univerzálně ideální představu o tom, jak by tělo (ať už ženské, či mužské) mělo vypadat. A tak muži – možná i pod vlivem všech okolních (a kulturních) tlaků jednoduše také touží po velkém a vypracovaném zadku. Jenže ne každý ho má. A může mít.

…a skončilo v ordinaci

I když potíže s přijetím vlastního těla si obvykle (a stereotypně) spojíme se ženami, faktem je, že se s nimi potýkají i muži. A vlastně i kvůli pozadí. To nakonec potvrzuje i autorka knihy „o zadcích“ a historii jejich vnímání Heather Radke. Jak sama uvedla, od doby vydání knihy se na ni obrací stále více mužů, kteří se jí svěřují se svým problematickým vztahem k pozadí, které nenaplňuje představu všeobecného ideálu. Mužské potíže pak ovšem umocňuje ještě fakt, že zatímco ženy již o tom, jak vnímají své tělo, dokáží otevřeně hovořit, muži se za tuto praxi spíše stydí. Ostatně – starat se o to, jak vypadá zadek v džínách, to je klasicky považováno spíše za ženský zájem…

<Path> Trénink zadní části pomůže s vyprazdňováním i hrátkami. Správné provedení chce trpělivost, speciální technikou pomůže lékařZdroj: beinghuman.org, healthline.com, bangkokhospital.com, fnbrno.cz, health.harvard.edu

A jelikož ne každý dokáže mít dostatek vůle na to, aby si zadek „vyposiloval“, stále více mužů míří kvůli jeho vytvarování za odborníky – plastickými lékaři. Augmentace hýždí pak může mít řadu forem – od užití implantátů přes výplňové injekce až po přenos tuku z jiných částí těla. Přitom ani jeden ze zákroků není zrovna bez rizik. Užití implantátů může při nesprávném provedení vést i ke vzniku embolie či mrtvici – rizika navíc rostou ruku v ruce se zvětšujícím se objemem výplně.

Velmi kontroverzní je pak i tzv. brazilský lifting pozadí spočívající v tom, že se do zadku aplikuje tuk odsátý z jiných částí těla. Značně bolestivá je i následná rekonvalescence (někteří muži dokonce míří i do speciálních zařízení s lůžky, která mají otvory vyříznuté právě v oblasti hýždí…). A bohužel právě tento typ „ošetření“ stál již řadu mužů i život – podle posledních dostupných statistik z každých šesti tisíc pacientů v důsledku zákroku dva zemřou. Což nakonec z brazilského liftingu činí nejnebezpečnější kosmetický zákrok.

I navzdory nebezpečnosti ale mluví zkušenosti lékařů jasně, zájem mužů o všechny tyto procedury skokově roste, vlastně se jedná o jedno z pěti nejžádanějších „ošetření“.

Vzhůru cvičit

I když na touze po hezky tvarovaném a pevném zadku rozhodně není nic špatného, každý by měl nepochybně zvážit benefity a rizika. Mít silné hýždě je obecně pro člověka přínosné (a rozhodně přínosnější než mít na břiše pověstný six-pack), znamená to totiž i řadu zdravotních výhod (odlehčení kolen, snížení bolesti zad). Ovšem tohoto stavu by mělo být dosaženo přirozenou cestou, tedy správným pohybem (mimochodem, pokud bude cvičení zvoleno správně, výsledek bude nakonec patrný na celém těle). Naopak na tom, že si někdo nechá do hýždí píchnout tuk z břicha, nelze vidět pozitivního vlastně vůbec nic (kromě možného úspěchu fotky na Instagramu).

Zdroj: cbc.ca, isaps.org, theguardian.com, nytimes.com, businessinsider.com, healthline.com

Populární
články

E-Shop